İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, 2016’da inovasyon camiasına kapılarını açacak teknoparkla ilgili müjde verdi: “30 bin istihdam hedefi belirlediğimiz teknoparkımızda, yüzlerce katma değerli ürünün doğuşuna ve ticarileşme sürecine şahit olacağız.”

İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, OSB bünyesinde gerçekleştirilen yemekli toplantıda konuştu. İvedik OSB’nin yatırımlarına yakın zamanda hız vereceğini müjdeleyen Hasan Gültekin, ülke ekonomisine OSB bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra, teknoparkta üretilen yüksek katma ürünlerle de destek olacaklarını belirtti. 120-130 milyar dolarlık katma değer ihraç edilmesi gerektiğini ifade eden Gültekin; “2016’nın ortalarında açılışını gerçekleştireceğimiz Türkiye’nin 3.büyük teknokenti olan Ankara Teknopark TGB’yle nitelik üretecek, bunun neticesinde de nitelikli ihracatın altına imzamızı atacağız” diye konuştu. Yemekli toplantının konuğu olan Eski Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise, Türkiye’nin özellikle enerjide dışa bağımlı olduğunu belirterek ‘yatırım’ çağrısında bulundu.

Yatırım yağmuru başlıyor

OSB’deki yatırımları değerlendiren Başkan Hasan Gültekin; “Yatırımlarımıza ara verdiğimiz düşünülebilir. Ama 1 Kasım seçimlerinden sonra yeniden canlanacağımız bir döneme gireceğiz. İvedik OSB, ekonominin yükünü hafifletmek için çabalayan ve bunu da başarabilen OSB’lerdendir” dedi. OSB’deki mesleki eğitim çalışmalarını yaklaşık 3 senedir sürdürdüklerini ifade eden Gültekin, Türkiye’deki OSB’ler içerisinde mesleki eğitim gören öğrenci sayısının en yüksek olduğu bölge bölgenin, 2 bin 200 sayısıyla İvedik OSB olduğunu açıkladı.

Teknokent’in kapıları 2016’da açılacak

İstanbul Teknokent’ten ve Kocaeli Muallimköy’deki Bilişim Vadisi’nden sonra, Türkiye’nin 3.büyük teknokenti  İvedik OSB bünyesinde inşa edildiğini dile getiren  Başkan Gültekin; “2023 için çare Ar-Ge’leşmek ve teknoloji ofislerinin sayısını çoğaltmak.  120-130 milyar dolarlık katma değer ihraç etmemiz şart. OSB bünyesinde 120 bin çalışan mevcut. Bununla beraber Ankara Teknopark TGB’de öngörülen 30 bin istihdamla 150 binleri zorlamayı hedefliyoruz. İvedik OSB’nin istihdam üssü olması yakındır. İvedik OSB, geleceğin sanayicisini ve iş adamını yetiştiren bölgedir” ifadelerini kullandı.

“Dışa bağımlılığımızı yok sayamayız”
İvedik OSB’de düzenlenen toplantıya katılarak sanayicilerle bir araya gelen Eski Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye enerji konusunda başta Rusya olmak üzere dışa bağımlı durumda olduğunu belirtti. İş dünyasına çağrıda bulunan Babacan; “Türkiye olarak dışa bağımlılığımızı azaltacaksak bu daha çok yatırım, daha çok üretim ve daha çok ihracatla olacaktır” ifadelerini kullandı. Babacan; "En az ithal ettiğimiz enerji kadar katma değer üretecek ihracat yapacağız ki o cari açığımız cari fazla haline gelsin. Türkiye'nin başka çıkar yolu yoktur" açıklamalarıyla iş adamlarına mesaj verdi.