Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi (İRİS) uygulamasının 2 Mayıs'ta uygulamaya konulacağını belirterek, "Sistem sayesinde ithalatta bekleme süreleri  azalacak, riskli ürün ve firmaların takibi sağlanacak." dedi.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Bakan Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu sistemle  ithalat aşamasındaki ürün güvenliği denetimlerinin risk analizine dayalı olarak elektronik ortamda çağdaş kamu hizmeti anlayışıyla gerçekleştirilmesinin amaçlandığı söyledi.

İRİS sayesinde, başvuru ve denetimlerin anlık bildirimi, tüm  başvuruların E-İmza ile sistem üzerinden yapılması ve gümrüklerde belgesiz işlem yapılabileceğini ifade eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

"İthalat aşamasında şuraya buraya gitmektense, gerekli belgelerin elektronik ortamda sisteme yüklenmesiyle ilgili memurlarımız kontrollerini,  denetimlerini yapıyor. Elektronik ortamda imzalarını atıyorlar ve ürün eğer  sağlıklı ise ithalatına izin veriyor, sağlıksızsa izin vermiyorlar. Böylelikle  zaman kaybı önleniyor. Belgelerin ilgili yerlerden elektronik ortamda karşılaştırma imkanı oluyor, sahtekarlık önleniyor. Aynı zamanda vatandaşın  işlemleri de hızlanmış oluyor. Bu sistemi tek pencere sistemine de entegre  ettiğimizde bu süre daha da kısalıyor."

SAHTE YA DA TAKLİT ÜRÜN İTHAL EDENLER MERCEK ALTINDA

Bu sistemle riskli firmaların analiz edilebileceğini vurgulayan  Tüfenkci, "İRİS sayesinde bir ürünü sahte çıkan ve taklit edilmiş ürünleri  Türkiye'ye sokan firmaların diğer aşamadaki ithalatını da riskli görüp, onları da  daha kontrol etme imkanına kavuşmuş oluyoruz." diye konuştu.

Tüfenkci, söz konusu sistemin uygulanmasına 2 Mayıs Pazartesi günü  geçileceğini bildirdi.