İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu tarafından, ABD ve Kanada menşeli "yönlendirilmiş lifli levha" ithalindeki önlemlere ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi.

İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, yerli üretici Sumaş Sun'i Tahta ve Mobilya Sanayi AŞ tarafından yapılan ve diğer yerli üretici SFC Entegre Orman Ürünleri San. ve Tic. AŞ tarafından da desteklenen başvuruda, ABD ve Kanada menşeli "yönlendirilmiş lifli levha" ithalinde halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden meydana gelmesine yol açacağı gerekçesiyle bir nihai gözden geçirme soruşturmasının açılması talep edildi.

Soruşturması için yeterli bilgi, belge ve deliller bulunduğundan, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, ABD ve Kanada menşeli söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.

Ancak soruşturma sonuçlanıncaya kadar, başvuruya konu olan ABD ve Kanada menşeli yönlendirilmiş lifli levhalara yönelik yürürlükte bulunan mevcut önlemler yürürlükte kalacak.

Resmi gazetede yayımlanan habere göre, bildirimin gönderildiği bütün ilgili taraflar için soru formunu cevaplandırma süresi, soruşturmanın açılışına ilişkin bildirimin gönderildiği tarihten itibaren posta süresi dahil 37 gün olacağı kaydedildi.