İşsizlerin çoğunun büyük firmalar veya kamuda iş istediğini söyleyen Bursa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kasım Tilki, "Küçük işletmelerde kimse çalışmak istemiyor. Az iş yapıp, çok para kazanmak isteniyor. Taahhüt ederim ki, Bursa'da çalışmak isteyen bir işsiz, 24 saat içinde iş bulur" dedi.
 
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Kasım Tilki, BAOB yerleşkesindeki seminerde, İş-Kur hizmetlerine yönelik bilgi verdi. İş-Kur'un faaliyetlerinin çalışma yaşına giren, çalışma hayatı içinde olan, çalışan ve çalıştıran her kesimi ilgilendirdiğini dile getiren Kasım Tilki, "Şu an il müdürlüğümüzde 150 kişi iş ve meslek danışmanı olarak görev yapıyor. Maksadımız, kurumda kayıtlı her işsize ve kayıtlı her işverene, iş ve meslek danışmanı tahsis etmek. Danışman arkadaşlarımız, işçi ve işverenlerin her türlü talebini yerine getirip, açık iş pozisyonlar ve mesleki eğitimler konusunda işçi ve işverenleri yönlendirmekle mükelleftir" dedi.
 
Şu anda kurumlarına kayıtlı 145 bin 680 kişiye danışmanlık hizmeti sunulduğunu ifade eden Kasım Tilki, bunların içinde mesleksiz olan, meslek edinmek isteyen ve girişimcilik programına katılmak isteyenlerin olduğunu bildirdi.
 
"AZ İŞ, ÇOK PARA İSTENİYOR"
 
İş-Kur olarak, hizmet verirken öncelikli hedeflerinin müşteri memnuniyeti olduğunu dile getiren Tilki, kağıt üzerinde ne kadar kamu kurumu olarak adlandırılsalar da özel sektör ağırlıklı hizmet verdiklerinden bahsetti. Tilki, şunları söyledi:
 
"İşsizlerin çoğu, kurumsallaşmış işyerleri ve devlette iş istiyor. Küçük işletmelerde kimse çalışmak istemiyor. Az iş yapıp çok para kazanmak isteniyor. Şu anda İş-Kur'un sitesine baktığınız zaman yaklaşık 2 bin kişilik açık iş pozisyonumuz var. Her gelene iş sunabiliyorsunuz. Tabii kabul edip etmemek vatandaşın kendisine bağlı. Kimseyi zorla işe gönderemezsiniz. Taahhüt ederim ki Bursa'da çalışmak isteyen bir işsiz, 24 saat içinde iş bulur. İstemeyen, iş beğenmeyen zaten bulamaz. İş imkanları bakımından Türkiye'de 81 ilden en avantajlı il Bursa. Bunun kıymetini bilmemiz lazım."