BMW’nin turbo destekli yeni M modelleri sonunda resmi olarak tanıtıldı: 3.0 hacim, sıralı altı silindir ve arkadan itiş standart, yanlama ise opsiyonel.

BMW sonunda resmi olarak merakla beklenen sıralı altı silindirli M4 Coupe ve M3 Sedan modellerinin örtüsünü kaldırdı.  Bilmeyenleriniz için tekrar bir hatırlatma yapalım önceden bildiğiniz M3 Coupe (ve yakında zamanda çıkacak olan convertible) artık M4 olarak adlandırılıyor, sedan ve 4 kapılı versiyonunun adı ise M3. Basit.

Yeni M3 her ne kadar iki silindirinden olsa da şimdiye kadar üretilen en güçlü M3 modeli. Her iki araç 3.0 litrelik tek boğazlı çift turbo sıralı altı silindire sahip, motor 431 bg ve 550 Nm tork üretiyor, devir kesici 7,600 d/dk da devreye giriyor. Bir önceki atmosferik V8 414 bg ve 400 Nm tork üretiyordu. Her ne kadar bu aracın meraklıları tarafından gereksiz ve sıkıcı bilgiler olarak görülse de tüketim ve egzoz emisyonları da %25 oranında düşürülmüş. Söylenene göre ise egzozda bir flap sistemi var ve aracın sürüş moduna göre sesini değiştirebiliyor. Bununla birlikte bu sesin ülkemizdeki egzoz sesi aşıkları için yetersiz geleceğini öngörebiliriz.       

Motor gücü lastiklere standart altı ileri manuel şanzımanla aktarılıyor, bununla birlikte yedi ileri çift kavramalı şanzıman seçeneği de mevcut (DCT), BMW mühendislerine göre bu şanzımanın (biz uydurmuyoruz) patinaj ve yanlama özelliği de var. Evet, arkadaşlar itiraf ediyoruz, yeni M3 ve M4’ün mühendisleri aslında has Ankara çocukları…

Hem M3 ve hem de M4 arkadan itişe sadık kalmışlar, ve motordaki ekstra güç daha az ağırlıkla baş ediyor: aşağı yukarı her iki model bir önceki modele göre 80 kg daha hafif; M4 1500 kg ve M3 ise 1523 kg. her ikisinin de 0-100 km/s hızlanması 4.3 saniye (DCT çift kavramalı şanzımanla 4.1 sn) ve her zaman olduğu gibi son hız 250 km/s ile sınırlandırılmış. Ülkemize manuel şanzımanın pek tercih edilmeyeceğini göz önünde bulundurursak ülkemize gelecek olan M3 ve M4’lerin 0-100 hızlanmasında 4.1 sn’lik veriyi kerteriz alabilirsiniz, bununla birlikte ülkemizdeki kalitesiz ve düşük oktanlı benzinle birleşen kalitesiz asfaltın bu hızlanmaya etkisinin ne olacağı şüpheli.  

BMW’ye göre M Dynamic modunda yanlamamak imkânsız gibi bir şey, sistem daha fazla tekerlek hareketine izin veriyor ve drift yapmayı kolaylaştırıyor, tabii ki bu teknik anlayışın bizi memnun etmediğini söyleyemeyiz.

Tüm bunların yanında ciddi teknik inovasyonlar da gerçekleştirilmiş; ön tampondaki hava perdeleri ve ön tampon uç kemerlerindeki hava emiciler havayı aracın önünden ve altından yumuşak bir şekilde alıp M3 ün bagaj ucundaki bir Gurney tipi flap’in ve M4’te ise CSL tipinde bir karbon fiber takviyeli polimer bir kanattan geçirerek aktarıyor (bu arada karbon fiber demişken her iki modelin de tavanları artık 6 kg daha hafif). Frenler ise karbon seramik. İçerde ise standart ve mükemmel M Sport deri koltuklar bulunuyor. Sırtlıklarda aydınlatılan ‘M’ logoları bulunuyor, bagajı her zamanki gibi yeterli ve bir BMW M tur zamanı ölçer de var.

Türkiye fiyatları henüz belli olmasa da hiçbir M modelinin hiçbir zaman ucuz olduğunu da söyleyemeyiz. Ülkemizdeki motor hacmi tabanlı vergiler mi? Saçmalamayın! Ne alakası var?