Adı Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilen Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi artık sivil hastalara hizmet verecek.

Ülke genelinde, 26 ilde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 32 Hastane ile bir rehabilitasyon ve bakım merkezi başkanlığının sağlık Bakanlığı'na bağlanmasının ardından hastanelerde devir prosedürleri sürüyor.

Adı Sultan Abdülhamid eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilen GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, MR'dan diş hekimliğine, tomografiden açık kalp ameliyatlarına kadar her sağlık hizmetini artık sivil vatandaşa da sunulacak.

YÜZDE 100'E ÇIKTI

Milliyet'in haberine göre; önceden yüzde 5 olan sivil hasta kabulü yüzde 100 olarak değiştirilirken, vatandaşlar tıpkı herhangi bir devlet hastanesine gider gibi telefonla ya da internetten randevu alarak ilgili birimlerde tedavi olabilecek. Tam teşekküllü hastane, sivil vatandaşları kabul etmeye başlamasına rağmen, askeri hastane geçmişi sebebiyle henüz çoğu hastanın tercih ettiği bir hastane değil. Hastane içinde TSK Sağlık Komutanlığı'na dair izleri de hâlâ görmek mümkün. Boşaltılmış komutan panoları, bazı tabelalar ve binalara verilen seri numaraları bunlardan bazıları.

HASTALAR MEMNUN

Hastanenin sivilleşmesinin ardından tedaviye gelen hastalar ise genel olarak düzenlemeden memnun. Tedavi için hastanenin yolunu tutan Gülbeyaz Karataş, “Burada aldığım hizmeti başka hiçbir hastanede alamadım. Önceden de buraya geliyordum. Artık kontenjana takılmadan buraya geleceğim. Gerek ortamı gerekse de doktorlarının ilgili olması burayı çok özel kılıyor” dedi. Hastanenin sivilleşmesini doğru bulmayanlar da var. Emekli asker Kemal Kaya ise, “Burası TSK için önemli bir kurumdu. Keşke tamamen sivilleşmesi yerine kontenjan artırımı yapılsaydı” diye konuştu.