İspanya'da dün yapılan erken genel seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oyu yakalayamadı.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, İspanya'da 26 Haziran Pazar günü yapılan erken genel seçimler ülkedeki siyasi belirsizliği bitiremedi. 20 Aralık genel seçimlerinde olduğu gibi 26 Haziran'da yapılan seçimleri de kazanan sağ görüşlü Halk Partisi (PP), yine de tek başına iktidara gelecek çoğunluğu sağlayamadı. 

Buna rağmen 350 sandalyeli Meclis'te 123 olan milletvekili sayısını 137'ye çıkartan, Senato'da yine çoğunluğu elinde bulunduran ve İspanya'daki 52 vilayetin 44'ünde 1'inci parti olann PP, seçimlerin kazananı olarak öne çıktı.

Balkon konuşması yapan tek siyasi parti başkanı olan PP lideri ve Başbakan Mariano Rajoy, "Seçimleri kazandık. Şimdi ülkeyi yönetme hakkımızı talep ediyoruz." dedi. 

Konuşması boyunca İspanya'nın toprak bütünlüğü ve İspanyolların ortak çıkarlarına atıfda bulunan Rajoy, "Zor oldu ama İspanya ve tüm İspanyolların çıkarları için mücadele verdik ve kazandık. Biz herşeyin üzerinde İspanyolların çıkarlarını savunan bir partiyiz ve bu parti saygı görmeye layık." ifadelerini kullandı.