İslam Kalkınma Bankası'nın (İKB) Türkmenistan doğalgazını Güney Asya pazarına ulaştıracak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) projesi ile yakından ilgilendiği kaydedildi.

Yatırım yeri tarafından derlenen habere göre, geçtiğimiz hafta İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Örgütü'nün 13. Zirvesi'ne katılan Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov, zirve kapsamında görüştüğü yetkililer ile TAPİ projesini değerlendirdi.

Bakan Meredov, Bakanlar Kurulu'nda yaptığı açıklamasında, İİT Zirvesi'nde Türkmenistan'ın ileri sürdüğü dev altyapı projelerinin ve özellikle TAPİ projesinin gündeme getirildiğini ve bu projelerin bölgede barış ve huzurun sağlanması ve birçok sosyal sorunların çözülmesi konusunda önemli olduğunun vurgulandığını ifade etti.

Türkmen Bakan, İslam İşbirliği Örgütü'nün işbirlikçilerinin ve İslam Kalkınma Bankası'nın bu projeyle yakından ilgilendiğini belirtti. 2015 yılında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, İslam Kalkınma Bankası Başkanı Muhammed Al Madani ile yaptığı görüşmesinde, söz konusu bankayı bu projeye katılmayı teklif etmişti.

2010 yılında hükümetler arası anlaşma ile resmiyet kazanan TAPİ projesinin, geçen sene Aralık ayında temeli atılmıştı. Bin 800 kilometre uzunluğundaki boru hattı, Türkmenistan'dan başlayarak, Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan'a ulaşacak. Söz konusu hat ile her sene 33 milyar metreküp doğalgazın Güney Asya'nın hızlı kalkınan 2 ülkesi Hindistan ile Pakistan'a ulaştırılması hedefleniyor.

Sözkonusu proje kapsamında ilk etapta, konsorsiyuma katılan ülke şirketleri 200 milyon dolar yatırım yaparak, fizibilite çalışmalarını başlattı. Türkmenistan, kendi topraklarındaki Afganistan sınırına kadar ulaşan 214 kilometrenin inşasına başladı.