Genel olarak endekste 76100 seviyesinden gelen satışları takip ediyorduk anacak dün alımların güçlendiğini ve endeksin 77000 seviyesinde kapanış gerçekleştirdiğini izledik.

Dün tahvil faizlerinde oldukça sınırlı geri çekilme izlememize karşın tahvil faizlerinin yüksek seyretmesi endeksin gücünü kırıyor. Aynı tabloyu kur cephesinde de izliyoruz. Dün 3.50 seviyesine doğru atak yapan kur için şimdilik bu seviyelerde kalıcılık sağlayamaması endeksin ciddi baskılar yaşamasını geciktiriyor. Bu sabah ABD vadelilerde yataya yakın negatif bir hava olmasına karşın Asya endekslerinin çoğu pozitif görünümde. Bu nedenle endekste yatay açılış beklenebilir. Bugünün gündem maddesi ise Fed faiz kararı ve karar sonrası konuşma yapacak Fed Başkanı J. Yellen’ın piyasaya aktaracakları olacak.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Endeksi 76100 direncini geçerek 77200 direncini test etmeye çalışıyor. Endekste 76100 seviyesi üzerindeki seyirlerin korunması durumunda 77200 direncini güçlü bir şekilde test edebilir ve geçebilir. Ayrıca 76500 seviyelerindeki 50-günlük ortalamasını da geçmiş olması güçlü olduğunu göstermesi bakımından önemli. Özellikle endeksin 50-günlük ortalaması üzerine yerleşmesi yukarı trendin daha yüksek seviyelere doğru devam edebileceğini göstermesi bakımından önemli olacaktır. Endeks teknik olarak güçleniyor.

Dirençler: 77200-78300-79300

Destekler: 76100-75000-73800-72000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksi 93200 direncini kırdı ve doğrudan 94200 seviyesindeki yatay direnç çizgisini test ediyor. Endeks aynı zamanda 93450 seviyelerindeki 50-günlük ortalamasının da üzerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde seyirler korunduğu sürece endekste 94200 direncini kırarak daha üst seviyelere doğru yukarı trend devam edebilir. Teknik görünüm güçlenmeyi işaret etmekte. VIOP endeks kontratında kısa pozisyonların riskli olduğu bir sürece giriyoruz. Uzun pozisyonlarda ise 93200 endeks seviyesi stop loss alınarak korunabilir.

Dirençler Bist-30: 94200- 95000-96230

Destekler Bist-30: 93200-92000-90800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci enflasyon sepetinin revize edilmesi çalışmalarına tekrar başlanacağını bildirdi. Açıklamalarda bulunan Zeybekci, "Döviz piyasasına klasik müdahaleye karşıyım. Kura müdahale edilmemeli. Piyasalar kendi kuralları çerçevesinde dengeyi bulacaktır" dedi.

AB Dışişleri Bakanları Konseyi, Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili olarak üyelik görüşmelerini daha ileri bir noktaya taşımayacağını açıkladı. Konsey, Ankara'nın güvenlik operasyonlarından dolayı görüşmeleri dondurma çağrısını da reddetti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarında, Türkiye’nin kısa vadede en önemli gündeminin anayasa değişikliği olduğunu, Avrupa ile entegrasyonu çok daha güçlü şekilde devam ettirmeleri gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda, hükümetin önceliğinin Türk bankacılık ve reel sektörünün dışa bağımlılığını azaltmak olduğuna değindi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu açıklamasında, döviz piyasasına klasik müdahaleye karşı olduğunu ve piyasaların kendi kuralları çerçevesinde dengeyi bulacağını belirtti. Merkez Bankası’nın faiz artırmasının da tüketim ve yatırıma zarar verebileceğine değindi. Ayrıca, enflasyon sepetinin revize edilmesi için çalışmaların yeniden başlayacağını da ifadelerinde yer verdi.

Hazine düzenlemiş olduğu iki tahvil ihalesinde toplam 1 milyar 294,8 milyon TL borçlandı. İhalelerde, 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde %11.21 bileşik faizle net 712,8 milyon TL ve 9 yıl vadeli tahvil ihalesinde %11.55 bileşik faizle net 582 milyon TL’lik satış gerçekleştirildi.

AB Dışişleri Bakanları Konseyi, Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili olarak üyelik görüşmelerini daha ileri bir noktaya taşımayacağını açıkladı. Konsey, Ankara'nın güvenlik operasyonlarından dolayı görüşmeleri dondurma çağrısını da reddetti.

Petrol

Uluslararası enerji ajansı açıklamalarında, eğer OPEC üretim hedeflerine güçlü ve tam olarak uyarsa ve diğer üreticiler de anlaşmaya uyarak üretimi kısarsa, petrol piyasasının muhtemelen 2017 yılının ilk yarısında açığa döneceğini vurguladı.  

Avrupa

İngiltere’de enflasyon kasım ayında aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %1.2 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek enflasyon yıllık bazda beklentilerin üzerinde %1.4 olarak gerçekleşti.

Almanya Zew mevcut durum endeksi aralık ayında beklentilerin üzerinde 63.5 olarak açıklandı. Aynı dönemde, Almanya beklenti anketi bir önceki aya göre 14.0’dan 13.8’e düşüş kaydetti. Euro Bölgesi Zew beklenti anketi de 18.1 ile bir önceki aya göre yükseldi.

Almanya’da enflasyon kasım ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek %0 olarak açıklanırken, geçen yılın aynı dönemine göre de %0.7 artış kaydetti.

İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA, sermaye rasyolarını ve karlılığını güçlendirmek için bedelli sermaye artırımı yoluyla 13 milyar euro sermaye artırmayı, kötü kredilerini satmayı ve maliyetlerini düşürmeyi planlıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalyan bankalarının görünümünü durağandan negatife çekti. 

ABD

ABD’de NFIB küçük işletme iyimserlik endeksi kasım ayında beklentilerin üzerinde 98.4 olarak açıklandı.

Japonya

Japonya’da sanayi üretimi ekim ayında aylık bazda %0 ve yıllık bazda -%1.4 olarak açıklandı. Aynı dönemde, kapasite kullanım oranı da -%2.0’dan %1.4’e artış kaydetti.

Şirket Haberleri

PETKİM PETROKİMYA / PETKM - Şirket, grup Şirketlerinden STAR Rafineri A.Ş'de dolaylı olarak %7-9 aralığında bir paya sahip olacak şekilde, hakim ortaklığı SOCAR Turkey Enerji A.Ş.'den %12-14 civarında Rafineri Holding A.Ş. payı alınması için yapılan görüşmeler olumlu bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

ARÇELİK / ARCLK - Arçelik’in bağlı ortaklığı Arctic’in Romanya’da yapacağı 2 milyon adet/yıllık kapasiteye sahip çamaşır makinası üretiminin 2018 yılı ilk çeyreğinden itibaren başlaması ve eylül 2019'da yatırım projesinin tümüyle tamamlanması öngörülmektedir. Şirket, proje için 162,5 milyon RON'a kadar nakit teşvik ayrılmıştır.

İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI / ISYAT - Şirket, 300.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresinin 2021 yılı sonuna kadar (5 yıl) uzatılmasına karar verdiğini bildirdi.

BURSA ÇIMENTO FABRIKASI A.S. / BUCIM - Bir yatırımcı sahibi olduğu 16.591adet bucim hissesini satmak üzere MKK’ya başvurdu.

Componenta Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş. / COMDO – Şirket, ana ortağına finansman sağlamak amacıyla bankalardan kullandığı kredileri ana ortağın taksitleri vadesinde ödeyememesi nedeniyle yapılandırmak durumunda kalması,  ilişkili taraflarından olan ticari alacaklarının bir kısmına karşılık ayırması nedeniyle zarar etmesi ve hâlihazırda vadesinde ödeyemediği tedarikçi borçlarının bulunması hususları dikkate alınarak alacaklarını tahsil etmek ve finansal durumunu güçlendirmek üzere gereken önlemleri alması konusunda uyarılmıştır.

ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. / ORGE – Şirket, devam eden işlerinin tutarının (backlog) 13.12.2016 tarihi itibarıyla 81.574.190 TL+KDV büyüklüğünde olduğunu bildirmiştir.