BIST endeksi geçen hafta yaşanan ılımlı hava ile birlikte 76100 direncini zorlamış olsa da bu seviyeyi geçmekte başarılı olamadı.

USDTRY kurundaki pozitif havanında yerini yeniden sisli bir ortama bıraktığını görmekteyiz. Bunda ABD dolarının global piyasalardaki gevşek seyrin yerini yine güçlenmeye bırakması etkili olmuş görünüyor. Hafta sonu yaşanan terör olayının sabah saatleri itibarı ile USDTRY kuru üzerinde sınırlı bir etkisi olduğunu görmekteyiz. Piyasa oyuncularının tam olarak katılım ile fiyatlar yerine oturacaktır. Bugün büyüme ve cari işlemler verisini alacağız. Büyüme verisi yeni metot ile hesaplanacak. Cari işlemler verisinde ise porftöy çıkışlarının hangi seviyede olduğunu izleyeceğiz. Endekste 75000 seviyesi üzerinde seyirler korunduğu sürece 76100 direncini kırma girişimleri görebiliriz. Ancak Fed ve AB liderler zirvesi öncesi hafta olması nedeni ile endekste sıkışık seyirler izlememiz muhtemel görünüyor.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Endeksi 76100 direncini kırmakta güçlük çekiyor. Endeksin son üç gündür bu seviyenin üzerine yükselmeyi başaramadığını izliyoruz. Bu noktalardan satış baskısı gelebilir. 75000 desteği satışların gelmesi durumunda ilk etapta izlenebilir. Bu seviyenin altına düşmesi ise 73800 desteğine doğru satışları güçlendirebilir. Endeksin güçlenebilmesi için 76100 direncinin üzerine yerleşmesi gerekli.

Dirençler: 76100-77200-78300

Destekler: 73800-72000-70500

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksinin birkaç gündür 93200 direncini geçmekte başarısız kaldığını izliyoruz. Bu seviyenin üzerine yükseliş gerçekleşmezse satış baskısı 90800 seviyesine doğru etkili olabilir. Endeksin güçlenmesi için 93200 seviyesini geçmesi gerekli. VIOP endeks kontratında ise yeni açılan kısa pozisyonlar 93200 endeks seviyesi stop loss alınarak korunabilir. Uzun pozisyonlarda ise 92000 endeks seviyesi stop loss alınabilir.

Dirençler Bist-30: 93200-94200- 95000

Destekler Bist-30: 90800-88600-86700

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Beşiktaş’ta gerçekleşen terör saldırısında 44 vatandaşımız şehit oldu. Saldırı sonrasında bir günlük yas ilan edildi. Olay dış basında da geniş yer buldu.

AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaşmaya vardığı yeni Anayasa teklifi TBMM başkanlığına sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında, Geçen hafta Cuma gününden bugüne dövizden TL’ye geçişe yönelik atılan adımda Türk halkının tercihini takdirle karşıladığını belirtti. Faiz lobisine Türk halkının artık prim vermemesi gerektiğine vurgu yaptı. Ruble ve TL ile ticaretin yapılmasının ciddi rahatlık getireceğini ve İran’la da benzer bir söz konusu anlaşmanın olabileceğinin de altını çizdi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli yapmış olduğu açıklamasında, Başbakan Binali Yıldırım’ın EKK’da son yılların en önemli finansman paketini açıkladığını belirtti. Şirketlerin, küresel dalgalanmalardan olumsuz etkilenme ihtimalini bertaraf edecek bir adım attıklarını da vurguladı.

Çin Merkez Bankası yuan ve aralarında Türk Lirasının da bulunduğu 7 para birimi arasında direkt işlemlerin yurtiçinde bankalar arası döviz piyasalarında gerçekleşmesine izin vermeye hazır olduklarını belirtti. 

Avrupa ve Meksika

Fitch Ratings’te yapılan yazılı açıklamada İngiltere’nin yerli ve yabancı cinsinden kredi notunun AA, görünümünün negatif olarak kaldığı açıklandı. İngiltere’nin ve Ukrayna’nın kredi notu ve görünümünü değiştirmeyen Fitch Meksika'nın kredi görünümünü ise durağandan negatife indirdi.

Petrol

Hafta sonu Viyana’da yapılan OPEC görüşmesi sonrası bir OPEC yetkilisinden alınan bilgiye göre, Rusya ve OPEC üyesi olmayan birkaç ülke gelecek yıl petrol üretimini düşürme konusunda OPEC’e katılacak.  Haberin ardından ABD Ham Petrolü yeni haftaya $53’ın üzerinde başladı.

Asya

Bu sabah Japonya’da açıklanan verilere göre çekirdek makine siparişleri ekim ayında yıllık bazda %5.6 azaldı. Aylık değişim ise %4.1 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.  

Şirket Haberleri

TURKCELL İLETİŞİM / TCELL - Şirket, 8 Aralık 2016 tarihinde, toplam 109.500 adet alım işlemi yapılmış olup, işlemler 9,07 – 9,12 TL fiyat aralığından gerçekleşmiştir. İşlemin toplam tutarı 995.431 TL'dir. Bu işlemle birlikte şirket sermayesindeki payımız %0,184 seviyesine ulaşmıştır.

BOMONTİ ELEKTRİK / BMELK - Şirket, Şifrin Regülatörü ve HES'e ait ünitelerin yıllık bakım ve onarım çalışmaları yapıldığını bildirdi.

ULUSOY ELEKTRİK / ULUSE - Şirket, EDCO (Ürdün Elektrik Dağıtım Şirketi ) arasında arasında 09.12.2016 tarihinde opsiyonlu bir dağıtım trafosu satış sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

ODAŞ ELEKTRİK / ODAS - Şirket, madencilik faaliyetleri ileilgili açıklamasında, yeni başlayan faaliyetler çerçevesinde, yatırım kaynaklı hiçbir finansal yükümlülüğü bulunmayan Suda Maden A.Ş.'nin, ilk öngörülerde 2016 yılı son çeyreğinde 300.000 USD, 2017  tüm sene için, toplam yaklaşık toplam 600 tonluk ATO ve metal üretimi ile birlikte 2 Milyon USD EBITDA katkısı yapması beklediğini bildirdi.

NUH ÇİMENTO / NUHCM - Şirket, Partaş Tekstil İnş. San. ve Tic. A.Ş. tarafından şirketin 30/04/2012 tarihli genel kurulunda alınan bazı kararların iptali için açılan davanın 07.12.2016 tarihinde yapılan duruşmasında Mahkemenin aldığı karar ile, genel kurulunda alınan 3, 4, 5, 6 ve 7 numaralı kararlar iptal edildiğini bildirdi.

KARSAN OTOMOTİV / KARSN - Şirket, J10 hattının satışına veya sözkonusu hattı kullanmak suretiyle yurtdışında üretim yapılmasına ilişkin olarak Wuhan Zhong Yuan Bang Tai Investment Holding Co. Ltd. Şirketi ile görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

ANEL TELEKOMÜNİKASYON / ANELT - Şirket, düzenlenen Değerleme Raporu dikkate alınarak 500.000 TL bedelle Anel Elektrik Proje Taahhüt Ve Ticaret A.Ş' ne satılmış ve ilgili satış bedeli nakden tahsil edilmiştir. Yapılan satış işleminin iptali ve aynı tarihli işlem kapsamında devir edilmiş markaların tahsil edilen bedel ve  bu bedele ilişkin birikmiş dönem faizi ödenerek iade alınması hususunda Anel Elektrik Proje Taahhüt Ve Ticaret A.Ş' ne müracaat edilmesine 09.12.2016 tarihinde karar verilmiştir. Söz konusu talebimiz Anel Elektrik Proje Taahhüt Ve Ticaret A.Ş' Yönetim Kurulu tarafından olumlu yanıtlanmıştır.

KLİMASAN KLİMA / KLMSN - Şirket, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile 27.06.2016 tarihinde imzalanan 'Market Tipi Soğutucu Dolap Alımı' İhale Sözleşmesinin satışları tamamlandığını bildirdi.

POLİSAN BOYA / POLHO – şirket, %100 oranında iştiraki Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Polisan Boya")'nın Kansai  Paint Co.Ltf. şirketine %50 oranındaki hissesinin satışı hakkında , Rekabet Kurumu'na yapılan başvurunun  olumlu sonuçlandığını ve hisse devir aşamasına gelindiğini bildirdi. Şirket, bu sürecin  Aralık 2016'da tamamlanmasını bekliyor.