BIST100 endeksindeki yükseliş dünde devam etti ve endeks kritik 76100 direncine çok yakın noktalarda kapadı.

Aynı şekilde hareketli ortalamaların 76300 seviyelerinde yoğunlaşması da bu bölgeleri endeks için kritik yapıyor. Endeksteki yükselişte, aşırı satım noktalarına düşmüş olmasının büyük önemi olurken, global piyasalarda pozitif havanın oluşması, TL’nin aşırı zayıf noktasından değerlenerek güçlenmeye başlaması ve dolar kurunun düşmesi. Bu durum piyasalardaki algıyı düzeltmesi, gelişen ülkelere yeniden para girişinin başlamış olması gibi nedenler sayılabilir. Bugün EKK kararlarının açıklanması beklenirken, bankacılık, reel sektör ve istihdam konularında bazı kararların gelmesi beklentiler arasında. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın faiz toplantısı global piyasalarda takip edilecek. ECB’ye yönelik tahvil alımını uzatacağı beklentileri global piyasalardaki pozitif seyirde önemli bir etkiye sahip. Kararların ardından piyasa beklentilerini karşılaması durumunda kar satışları da görülebilir. Bu nedenle bugün kritik bir gün olabilir.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Endeksi 76100 direnç seviyesine çok yaklaştı. Endeksin bu seviye üzerine yükselmesi ve yukarı yönünü 77200 direnç seviyesine kadar koruması endeksteki iyimserliği artırabilir. Fakat, direnç seviyelerinden gelen realizasyonları endekste temkinli olmayı beraberinde getiriyor. Bu aşamada 73800 kritik destek seviyesi olmaya devam ediyor ancak yükselişlerde kar satışlarına dikkat etmekte fayda var.

Dirençler: 76100-77200-78300

Destekler: 73800-72000-70500

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksi 90800 direncini geçerek 93200 seviyesine doğru yükselişini koruyor. Endekste 93200 seviyesine doğru kar satışlarına dikkat etmekte fayda var. VIOP endeks kontratında ise kısa pozisyonların 90800 endeksin geçildiği zaman kapatılmış olması gerekli. Kısa pozisyon için riskli ortam mevcut. Uzun pozisyonlarda ise 90800 endeks seviyesi stop loss alınabilir.

Dirençler Bist-30: 93200-94200- 95000

Destekler Bist-30: 90800-88600-86700

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

AK Parti'nin anayasa teklifi için MHP'de imzalar toplandı. MHP'li vekillerin imzası tamamlandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yapmış olduğu açıklamalarında, temmuz ayındaki darbe girişimi gibi siyasi belirsizliğin Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik performansı ve banka varlık kalitesine zarar verdiklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarında, Türkiye ekonomisinin şoklara karşı inanılmaz dirençli olduğunu ancak sadece reel sektöre teşvik verilirse piyasaların Türkiye’nin CDS’lerini patlatabileceğini de vurguladı.

ABD

ABD’de 2 aralık ile biten haftada mortgage başvuruları -%0.7 olarak açıklandı.

Avrupa

İngiltere’de sanayi üretimi ekim ayında aylık bazda -%1.3 ve yıllık bazda -%1.1 olarak açıklandı. Aynı dönemde, imalat üretimi bir önceki aya göre %0.2’den -%0.9’a ve geçen yılın aynı dönemine göre %0.1’den -%0.4’e geriledi.

İngiltere’de halifax konut fiyat endeksi kasım ayında aylık bazda %0.2 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %1.4’den %1.5’e revize edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre %5.2’den %6.0’a artış kaydetti.

Almanya’da sanayi üretimi ekim ayında aylık bazda %0.3 ve yıllık bazda %1.2 olarak açıklandı.

İngiltere Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü GSYİH Tahmini kasım ayında %0.4 seviyesinde açıklandı.

Petrol

Nijerya petrol bakanı yapmış olduğu açıklamalarında, OPEC dışı ülkelerle 10 Aralık tarihinde yapılacak olan toplantıda daha fazla petrol üretiminin azaltılmasını beklediklerini, ocak ayında ham petrol üretimini günlük 2.1 milyon varil hedeflediklerini de belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch açıklamalarında, OPEC anlaşmasının piyasanın yeniden dengelenmesini hızlandırmaya destek olabileceğini ve önceki beklenene kıyasla petrol fiyatlarının daha hızlı toparlanmasına öncülük edilebileceğini ifade etti.

Asya

Japonya ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0.3 büyüme kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre de %1.3 büyüdü.

Çin’de ihracat kasım ayında geçen yıla göre %0.1, ithalatta %6.7 oranında artış kaydetti. Çin’de dış ticaret fazlası kasım ayında 44.61 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Şirket Haberleri

ANSA YATIRIM HOLDİNG / ANSA - Şirketin bağlı ortaklığı Engaranti Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. (Engaranti GDH) ile Denizbank A.Ş. arasında işbirliğine başlandığını duyurdu. Detaylar hakkında ayrıca bilgi paylaşılacağı belirtildi.

BAGFAŞ BANDIRMA / BAGFS - Ukrayna ve Yunanistan'a ihraç edilmek üzere Helios-Agrofert ve Teotrade firmalarından toplam 3.020 ton CAN ve AS gübre siparişi aldığını belirtti. Siparişlerin toplam tutarı 402.540,000 USD olup, sevkiyatlar Aralık ayında tamamlanacaktır.

TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI / TSKB - Banka, Fransız Kalkınma Ajansı'ndan (AFD) temin ettiği 100.000.000.-(Yüz milyon) Euro tutarında krediye dair anlaşmayı 7 Aralık 2016 tarihinde İstanbul'da imzaladığını duyurdu. Söz konusu kredi, Türkiye'de yer alan firmaların iş sağlığı ve güvenliği yatırımları ile çalışma ortamında cinsiyet eşitliğini gözeten ve kadınların istihdama katılmasını destekleyen firmaların yapacağı yatırımları finanse etmek amacıyla kullanılacağını bildirdi.

ZORLU ENERJİ / ZOREN - Zorlu Solar Pakistan (Private) Limited'ın Pakistan'ın Punjab eyaletinde geliştirmeyi planladığı 100 MW'lık güneş enerji santrali projesi için yaptığı önlisans başvurusu Punjab Power Development Board tarafından kabul edildiğini bildirdi.

EMEK ELEKTRİK / EMKEL - Şirket, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü'nün açmış olduğu 7.728.685 Euro tutarlı ihale bedeli üzerinden kazanmış olduğu 1.763.100 Euro tutarında ki işe ilişkin sözleşmeyi 07 Aralık 2016 tarihinde  imzaladığını bildirdi.

METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR / METRO - Bağlı Ortaklığı MEPET A.Ş.ile ilgili uluslararası yatırımcı arayış çalışmaları başlattığını duyurdu.

NETAŞ TELEKOMÜNİKASYON / NETAS -  COE Faz III çözümünün dizaynı ve uygulaması için düzenlenen 51.358.587,39 ABD Doları tutarındaki ihale 11 Temmuz 2016 tarihinde Şirket tarafından kazanılmıştı. Kazanılan ihalenin kapsamında yapılan değişiklikler ve müzakereler sonucunda kesin bedel 44.185.640,98 ABD Doları olarak yeniden belirlendiği duyuruldu.

KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG / KERVN - Şirket, grup şirketine ait bazı finansal borçların devir/temlik edilmesi nedeniyle; borcun teminatı olarak gösterilen Şirketimizin aktifinde kayıtlı bulunan 49 yıllık irtifak hakkı olan Kervansaray Bodrum Oteli'nin Mega Varlık Yönetim A.Ş.'nin talebi üzerine Bodrum 2.İcra Dairesi tarafından toplam 94.239.951 TL bedelle satışa çıkarılmış olup Mega Varlık Yönetim A.Ş. ile yeniden yapılandırma görüşmelerinin  devam ettiğini bildirdi.