Piyasalarda şirketlere ve bankalar için rahatlatıcı tedbirlerin geleceğine yönelik beklentiler endeks üzerinde olumlu etkiler gösterdi.

Geçtiğimiz hafta oldukça sert şekilde negatif ayrışan endeks cuma günkü agresif satışın ardından mevcut beklentilerle birlikte hızlı bir yükseliş yapıyor. USDTRY kurundaki yükselişin durması ve TL’nin değer kazanması da piyasalardaki olumsuz algıyı silmiş yerine daha pozitif bir atmosfer oluşturmuş durumda. Banka hisselerine bakıldığında genel olarak ortalamalarına doğru bir tepki yükselişi görüntüsü veriyor. Bu nedenle yükseliş uzun soluklu olmayabilir. BIST endeksi içinde 76300 seviyelerindeki ortalamaları kar satışlarının gelmesi için ideal noktalar olabilir.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Endeksi 73800 direncini geçerek yükselişini koruyor. Alımların devam etmesi durumunda 76100 direnci test edilebilir. Bu seviyelerde endekste kar satışlarına dikkat etmekte fayda var. Geri çekilmede 73800-74000 bölgeleri destek olarak izlenecek ve bu seviye üzerinde seyrin korunup korunmayacağı takip edilecek.

Dirençler: 76100-77200-78300

Destekler: 73800-72000-70500

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksi 90800 direncini geçerek 93200 seviyesine doğru yükselişini koruyor. Endekste 93200 seviyesine doğru kar satışlarına dikkat etmekte fayda var. VIOP endeks kontratında ise kısa pozisyonların 90800 endeksin geçildiği zaman kapatılmış olması gerekli. Kısa pozisyon için riskli ortam mevcut. Uzun pozisyonlarda ise 90800 endeks seviyesi stop loss alınabilir.

Dirençler Bist-30: 93200-94200- 95000

Destekler Bist-30: 90800-88600-86700

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Türkiye reel efektif döviz kuru endeksi kasım ayında 98.51’den 95.24’e geriledi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının yapmış olduğu açıklamalara göre Türkiye'nin kendi milli parasını kullanma politikası çerçevesinde bundan böyle yapılacak olan ihalelerin Türk Lirası ile gerçekleşeceğini bildirdi. (Bloomberg HT)

TCMB başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılında para ve kur politikası sunumunda yapmış olduğu açıklamalarında, enflasyon hedefinin orta vadede %5 olarak korunduğunu, para politikası kararlarının enflasyon beklentilerinin dikkate alınarak oluşturulduğunu belirtti. Döviz kuru hareketlerinin ilk çeyrekten itibaren enflasyon üzerinde etkili olacağını değerlendirdiklerini, para politikasındaki temkinli duruşu da sürdüreceklerinin altını çizdi. EKK’nın önümüzdeki günlerdeki tedbirlerinin reel sektörle ilgili olduğunu, merkez bankasına ait kararların oradan gelmeyeceğini vurguladı.

ABD

ABD’de dış ticaret açığı ekim ayında 42.6 milyar dolar olarak açıklandı. Piyasalarda beklentiler 42 milyar dolar açıklanması yönündeydi.

ABD'de fabrika siparişleri ekim ayında %2.7 oranında bir artış kaydetti. Çekirdek fabrika siparişleri ise %0.8 oranında bir artış ile bir önceki ayın üzerinde gerçekleşti.

Ekim ayında ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri %4.6 oranında, çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri ise %0.8 oranında bir artış kaydetti.

Avrupa

Almanya’da fabrika siparişleri ekim ayında aylık bazda %4.9 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı -%0.6’dan -%0.3’e revize edildi. Yıllık bazda %6.3 ile beklentilerin üzerinde açıklanırken, bir önceki yılın rakamı %2.6’dan %2.9’a yukarı yönde revize edildiği görülmekte.

Euro Bölgesi ekonomisi, 3.çeyrekte beklentiler çerçevesinde %0.3 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre %1.6’dan %1.7’ye artış kaydetti.

Asya

Avustralya'da 3.çeyrek dönemine ait GSYİH çeyreklik bazda %-0.5 oranında daralma kaydetti. Yıllık bazda GSYİH ise %1.8 oranında bir büyüme yaşadı. 2. çeyrek dönemine ait büyüme verisi ise yıllık bazda %3.1 olarak gerçekleşmişti.

Şirket Haberleri

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. / GARAN - Moskova'daki iştiraki Garanti Bank Moscow hisselerinin satışı ile başlattığı sürece ilişkin daha önce yapılan şirket açıklaması sonrasında gerekli izinlerin alınmasını takiben banka sermayesinin %100'nü temsil eden hisselerin Sovcombank'a devredilmesi işlemleri tamamlandığını bildirdi.

KARAKAŞ ATLANTİS KIYMETLİ MADENLER KUYUMCULUK TELEKOMÜNİKASYON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / KRATL - Şirket aleyhine yasal takip işlemi yapan Türkiye Finans Katılım Bankası ile borç yapılandırma protokolleri imzalanmış olup, şirket kredilerinin yapılandırılacağını açıklandı.

NETAŞ TELEKÜMÜNİKASYON / NETAS - RHEA GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / RHEAG - Şirket iştiraki OEP Turkey Tech B.V. (OEP BV)'nin münhasır yatırımı olan Netaş Telekomünikasyon A.Ş. (NETAŞ A.Ş.)'deki  toplam sermayesinin %48,04'ünü temsil eden halka açık olmayan payların tamamının ZTE Cooperatief U.A. isimli şirkete hisse başı 11.50 TL fiyattan devrine ilişkin olarak bir hisse alım sözleşmesi  imzalandığını bildirdi.

VANET GIDA SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş. / VANGD - Şirket Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.'den sahibi olduğu SAMPİ GIDA ÜRETİM PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş.'ye ait paylarının tamamının (şirket paylarının %99,99'u) yapılacak olan değer tespit raporunda ortaya çıkacak değer üzerinden satın alınmasına karar verdiğini bildirdi.

MİGROS TİCARET A.Ş. / MGROS - Şirket, 7 adet Migros ve 8 adet Migros Jet formatında toplam 15 adet satış mağazası Kasım ayı içerisinde hizmete açıldığını bildirdi.

İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / ISGYO - Şirket, mülkiyeti Şirkete ait İstanbul İli, Fatih İlçesi üzerinde yer alan kagir iş hanı niteliğindeki taşınmazın, 45.000.000-TL +KDV bedel üzerinden Elkon Elevatör Konveyör ve Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketine satılmasına ve satış bedelinin tapu devir tarihinde eş zamanlı olarak ödenmesine karar verildiğini açıkladı.

POLİTEKNİK METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / POLTK - Şirket tarafından Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.'ye açılmış olan maddi ve manevi tazminat davasıyla ilgili yargılama süreci devam ettiğini yineledi.

MENSA SINAİ TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR A.Ş. / MEMSA - Şirket yatırımcılardan Halil Toktaş tarafından Şirket aleyhinde Bakırköy 1. Asliye Ticaret  Mahkemesinde duruşmanın bekletici meseleye ilişkin ara karar dikkate alınarak defter durumuna göre 27/02/2017 günü saat 12:00 'a bırakılmasına karar verildiğini bildirdi.

İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / ISGYO - Mülkiyeti Tecim Yapı Elemanları İnşaat Servis ve Yönetim Hizmetleri San. ve Tic. Limited Şirketi'ne ait İstanbul İli, Kadıköy İlçesine kayıtlı arsanın %45 hissesini satın almak üzere gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

TURKCELL İLETİŞİM / TCELL – Şirket’in ortaklarından Sonera Holding BV 287 milyon 632 bin 176 adet TCELL hissesini satmak amacıyla MKK’ya kaydetmek üzere başvurdu.

TUĞÇELİK ALÜMİNYUM / TUCLK,VESBE - Manisa'da bulunan Vestel Beyaz Eşya A.Ş Fabrikasına, parça üretimi yapılması konusunda taraflar arasında anlaşma sağladığını belirttiler.