Cuma günü EKK’da bazı kararların alındığını görüyoruz. Alınan kararlar ayrıntılı olarak Perşembe günü açıklanacak.

Ancak Başbakan Yardımcı Yardımcısı’nın açıklamalarına göre şirketlere ve bankalara yönelik bazı rahatlatıcı önlemlerin alındığını ve bu konuda BDDK’dan ve sermaye piyasalarından açıklamalar gelebileceğini anlıyoruz. Bankalara yönelik rahatlatıcı tedbir beklentileri borsa endeksini banka hisseleri öncülüğünde pozitif etkileyebilir. Diğer yandan bugün Kasım ayı enflasyon verisi gelirken yıllık TÜFE beklentileri %7.16’dan %7.40 seviyesine yükseleceği yönünde bulunuyor. Ayrıca İtalya referandumunun ardından global piyasalarda İtalyan bankalarına yönelik tedirginlik yaşayığ yaşamayacağız mı göreceğiz.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Endeksi dünkü düşüşün ardından 72000 seviyesinden geçen kritik trend desteğinden tepki veriyor. Bu seviyeden gelen tepkinin güçlenmesi durumunda 73800 direnci yeniden test edilebilir. Ancak ilerleyen süreçte 73800 seviyesinin üzerine uzamalar olmaması durumunda BIST endeksi yeniden trend desteğini daha güçlü bir şekilde deneyebilir. Genel olarak zayıf görünüm sürüyor. Teknik bir tepki yükselişi yaşıyoruz.

Dirençler: 73800-76100-77200

Destekler: 72000-70500-69700

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksi 88600 seviyesindeki trend desteğinin altına gerilemesinin ardından gelen alımlarla birlikte tekrar bu seviyenin üzerine yükseliş gösteriyor. Endeksin 88600 seviyesi üzerinde güçlenmesi durumunda 90800 direncini yeniden test edebilir. Endeksin 90800 seviyesini geçememesi durumunda tekrar satış baskısı artacaktır. Teknik olarak tepki yükselişi görmekteyiz. VIOP endeks kontratında ise kısa pozisyonlar 90800 endeks stop loss alınarak korunabilir. Uzun pozisyon için endeksin 90800 seviyesini geçtiğini görmekte fayda var.

Dirençler Bist-30: 90800-93200-94200

Destekler Bist-30: 88600-86700-84600

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ve işgücü piyasasına yönelik olarak alınması gereken tedbirler kararlaştırılmış olup, alınan kararların Başbakan Binali Yıldırım tarafından Perşembe günü Türkiye ve Dünya kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında, faizi düşürmekten başka bir çarenin olmadığını, düşük faizle yatırımcının önünü açacaklarını belirtti.

Borsa İstanbul tüm nakdi varlıklarını Türk Lirasına çevirdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından, alacakların tahsilatında ve bundan sonraki satışlarda yabancı para kullanılmayacağı, işlemlerin Türk lirası ile yürütüleceği bildirildi.

Cuma günü gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyonu Kurulu (EKK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Kamu maliyesi, bankacılık ve finans sektörü, reel sektör ve işgücü piyasasına yönelik olarak alınması gereken tedbirler kararlaştırılmış olup, teknik çalışmaların tamamlanmasını müteakip hafta içinde kamuoyu ile paylaşılacaktır." denildi.

ABD

ABD’de tarım dışı istihdam kasım ayında beklentilerin altında 178 bin kişi olarak açıklandı. Bir önceki ayın rakamı 161 binden 142 bine aşağı yönlü revize edildi. Aynı dönemde, işsizlik oranı %4.9’dan %4.6’ya geriledi. Ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda -%0.1 ve yıllık bazda %2.5 olarak açıklandı.

ABD’de ISM New York PMI kasım ayında 49.2’den 52.5’e yükseldi.

Avrupa

İtalya'da anayasa reformuna yönelik yapılan referandumda 'Hayır' oylarının resmi olarak %60 oranıyla kesinlik kazandı. Sonucun açıklanmasının ardından İtalya Başbakanı M.Renzi basın toplantısında istifa edeceğini açıkladı.

İngiltere’de inşaat PMI kasım ayında 52.2’den 52.8’e artış kaydetti.

Petrol

OPEC kaynaklarından gelen açıklamaya göre OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasındaki toplantının, 10 Aralık tarihinde Moskova’da yapılacağı bildirildi.

Asya

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı H.Kuroda, bankanın parasal gevşemeye devam edeceğini ve %2 enflasyon hedefi için doğru momentumu koruyacaklarını dile getirdi.

Japonya Başbakanı S.Abe, BoJ'un %2 enflasyon hedefini yakalamak için uygun ve cesur adımlar atacağını belirtti

Japonya'da kasım ayına ait hizmetler PMI verisi 51.8, bileşik PMI verisi ise 52.0 düzeyinde gerçekleşti.

Çin'de kasım ayına ait hizmetler PMI verisi 53.1 düzeyinde gelerek bir önceki ayın üzerinde gerçekleşirken, bileşik PMI verisi ise 52.9 düzeyinde gelerek ekim ayı ile paralel bir görünüm izledi.

Şirket Haberleri

ALTINYAĞ KOMBİNALARI A.Ş. / ALYAG – Sirket, ortağı olan ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.'nin 11.625.000.-TL tutarındaki çıkarılmış sermayesine ek olarak, şirket adına tahsisli olmak üzere 6.500.000.-TL karşılığı (B) grubu pay verilmesi karşılığında sermayesine iştirakinin talep edildiğini ve bu artırım ile şirkete verilecek (B) grubu paylar karşılığında ortağı bulunduğu ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.'ne 6.500.000.-TL bedel ödenmesine, oy birliği ile karar verildiğini bildirdi.

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. / TTRAK – Şirket,  1 yıllık dönem içerisinde yurtiçinde nitelikli yatırımcılara halka arz edilmeksizin satış ve/veya tahsisli satış yöntemleri ile satılmak üzere, bir veya birden fazla ihraç yoluyla çeşitli tertip ve vadelerde ve ihraç tarihlerindeki piyasa koşullarına göre belirlenecek, sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip 200 milyon TL tutara kadar tahvil, bono veya benzer nitelikte borçlanma aracı ihracı konusunda SPK’ya 02.12.2016 tarihinde başvuru yapıldığını duyurdu.

TEMAPOL POLİMER PLASTİK VE İNŞAAT SANAYİ TİCARET A.Ş. / TMPOL – Şirket, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yapmış olduğu başvuru neticesinde mevcut adresinde faaliyet gösteren işletme için 24.11.2021 tarihine kadar geçerli olacak şekilde "Çevre İzin Ve Lisans Belgesi"  alındığını bildirdi.

AKDENİZ GÜVENLİK HİZMETLERİ A.Ş. / AKGUV – Şirket, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı'nın açmış olduğu İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Hizmet Binası ile Müştemilatlarının 01.01.2017- 31.12.2017 tarihleri arasında özel güvenlik hizmet alım işinin "939.525 TL + KDV" bedelli olarak şirket uhdesinde kaldığını taraflarına tebliğ edildiğini bildirdi.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. / ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR - Banka, yurt dışı havale akımlarına dayalı 158,8 milyon ABD Doları tutarında bir seküritizasyon işlemi ile ilgili çalışmaların tamamlanmış olduğunu, Avrupa Yatırım Bankası'ndan sağlanan söz konusu kaynak hesaplarına geçtiğini belirtti. Kaynağın 47,6 milyon ABD Doları tutarındaki bölümünün 10 yıl, 111,2 milyon ABD Doları tutarındaki bölümünün ise 13 yıl nihai vadeli olduğunu da bildirdi.

EMLAK KONUT GYO / EKGYO - Şirket, projelerinden "Niğde Emlak Konutları, Konut Ve Ticaret İnşaatları İle Altyapı Ve Çevre Düzenleme İşi"  nin yer teslimi, yüklenici "Pekintaş Yapı San. Ve Tic. Ltd. Şti."ne 01.12.2016 tarihinde yapıldığını bildirdi.

TÜRK PRYSMİAN KABLO / PRKAB - Şirket tarafından Yunanistan'da mukim Hellenic Telecommunications Organization S.A (OTE Group) tarafından üstlenilen "Copper Telecommunications Cables & Power & Signaling Cables" projesi ile ilgili olarak düzenlenen ihaleye verdiği teklif hususunda herhangi bir gelişme olmadığını bildirdi.