Endeks dünkü satışlarla birlikte 74000 kritik sınırına yaklaştı.

Bu seviyenin üzerinde tepkiler gelse de çok güçlü değil. TCMB’nin faiz kararını gelişmelere refleks göstermesi açısından olumlu karşılıyoruz. Amacının kura müdahale etmek değil, volatiliteyi azaltarak TL’deki değer kaybının daha kontrollü olması olduğunu düşünüyoruz. Kurdaki yukarı eğilim bugünde devam ediyor ve bu durum endeks üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir. Endeksi halen 74000-76000 aralığında takip etmekteyiz ancak 74000 desteğinin kırılması 71800 seviyelerine doğru düşüşün hızlanmasına neden olabilir.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 Endeksi gelen satışların ardından 74000 desteğini test etti ve bu noktadan teknik tepkiler alıyoruz. Genel olarak bakıldığında 74000-76000 aralığı halen korunuyor ancak satışların devamı durumunda 74000 desteğinin ne kadar etkili olmaya devam edeceği önemli olacak. Endeksin 74000 seviyesinin altına gerilemesi ve bu seviyenin altına yerleşmesi durumunda 71700 bölgesine doğru aşağı yönlü uzamalar oluşabilir. Teknik olarak dikkatli olunması gereken seyirler içerisindeyiz.

Dirençler: 76100-77200-78300

Destekler: 74000-71700-70500

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksi 90800 desteğini test ediyor. Bu noktadan tepkiler gelebilir ancak bu tepkiler zayıf olabilir. Diğer yandan 90800 desteğinden uzaklaşmayı başaramaz ise aşağı yönlü baskı artabilir ve 90800 desteği kırılabilir. Endeksin 90800 seviyesini kırması durumunda 88500 seviyesindeki kısa vadeli trend çizgisine doğru satış baskısı uzayabilir. Genel olarak zayıf seyir devam ediyor. VIOP endeks kontratında ise kısa pozisyonlar için 93200 endeks seviyesi stop loss alınarak korunmaya devam edilebilir. Uzun pozisyon için riskli görünüm devam ediyor.

Dirençler Bist-30: 93200-94200-95000

Destekler Bist-30: 90800-89300-88300

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

TCMB’nin kasım ayı para politikası kurulu toplantısı sonuçlandı. Merkez Bankası beklentilerin üzerinde hareket ederek politika faizinde 50 baz puan artırım yaptı ve faiz oranını %7.50’den %8 seviyesine çekti. Üst bant faiz oranını ise 25 baz puan artırım ile %8.25’den %8.50 seviyesine yükseltti. Alt bantta değişiklik yapılmadı ve faiz %7.25’de bırakıldı. Ayrıca geç likidite penceresi dediğimiz faiz oranlarında da üst banda paralel 25 baz puanlık artırım yapıldı ve %9.75’den %10 seviyesine yükseltti. Toplantı sonrası açıklamalarda, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirim yapıldığı ve finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar ABD doları likidite sağlanmış olduğu belirtildi.

Ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, Merkez Bankası’nın kararını desteklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı başdanışmanı Bülent Gedikli açıklamalarında, günlük kur hareketlerine bakarak Türkiye ekonomisi ile ilgili karar almanın doğru olmayacağını ve reformların konuşulmasının daha doğru olacağının altını çizdi.

Avrupa parlamentosu, Türkiye ile ilgili yasal yaptırımı olmayan müzakerelerin dondurulması teklifini kabul ettiğini duyurdu.

Türkiye reel sektör güven endeksi kasım ayında 103.7 olarak açıklandı. Aynı dönemde, kapasite kullanım oranı beklentilerin üzerinde %76.4 olarak gerçekleşti.

Avrupa Birliği (AB) Başkanı ve Baş müzakereci Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosunun almış olduğu kararın hukuki bağlayıcılığı olmayan siyasi bir karar olduğunu dile getirirken, üyelik müzakereleri hakkında geçici olarak durdurulmasına ABD konseyinin karar verebileceğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım bir televizyon kanalında yapmış olduğu konuşmasında, faiz artırımının olacağını tahmin ettiklerini fakat faiz artışını tercih etmediklerini belirtti. Diğer yandan Merkez bankasının bağımsızlığını vurgulasa da ekonominin bir bütün olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca Yıldırım, devlet ve yurtiçi sözleşmelerinin Türk Lirası üzerinden yapılacağına açıklamalarında yer verdi.

Avrupa

Almanya GFK tüketici güven endeksi aralık ayında beklentilerin üzerinde 9.8 olarak açıklandı.

Almanya’da kasım ayına ilişkin IFO iş ortamı endeksi beklentilerin altında 110.4 olarak açıklandı. Verinin detayı incelendiğinde, anlık değerlendirme endeksi

115.6 ile bir önceki aya göre artış kaydederken, ticari faaliyet endeksi de 105.5 olarak açıklandı.

Almanya ekonomisi, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre değişim göstermeyerek %0.2 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre de değişim görülmedi ve %1.5 büyüme kaydetti.

Avrupa Merkez Bankasının yapmış olduğu açıklamalara göre, Euro bölgesindeki bankaların kırılganlıklarının önemli ölçüde devam ettiğini ve ABD ekonomisinin politikalarında değişikliklerin Euro bölgesinde ciddi belirsizliklere neden olabileceği belirtildi.

Petrol

Rusya enerji bakanı Novak açıklamalarında, OPEC ile görüşmelerin olumlu bir şekilde ilerlediğini ve petrol üretimini mevcut bir seviyede dondurma konusunda hazır olduklarını belirtti. Aynı zamanda, OPEC üyesi olmayan Meksika ve Kazakistan gibi ülkeler ile çalıştıklarını ve petrol piyasasının nasıl dengeleneceğini kimsenin tahmin edemeyeceğini de açıklamalarında yer verdi.

Azerbaycan petrol bakanı yapmış olduğu açıklamasında, OPEC üye olmayan ülkelere ocak ayından itibaren 6 ay için günlük üretimlerini 880 bin varil azaltmasını önerebileceğini belirtti.

OPEC’ten gelen açıklamalarda, OPEC’in gelecek hafta petrol üretimini 32.5 milyon varil/güne düşürme konusunda görüşecekleri belirtildi. Aynı zamanda, OPEC ve OPEC dışı kaynaklardan üretimi 500.000-600.000 varil/gün azaltılmasını talep ettikleri de vurgulandı.

Japonya

Kasım ayına ait Japonya TÜFE piyasa beklentisine paralel olarak %-0.4 oranında açıklandı.

Şirket Haberleri

BİMAŞ BİRLEŞİK MAĞAZALAR / BIMAS – şirket, kendi hisse alımı ile ilgili olarak 48,36 - 48,44 TL fiyat aralığından 25.000 adet alış işlemi gerçekleştirdiğini bildirdi.

ARÇELİK / ARCLK – Şirket olağan üstü genel kurul toplantısının 26 Aralık 2016 tarihinde yapılacağını duyurdu. Şirket bu toplantıda,  yurt içi "bayi yönetimi", "reklam ve sponsorluk faaliyetleri", "envanter ve stok yönetimi", "lojistik yönetimi", "garanti hizmetleri yönetimi", "montaj ve servis hizmetleri" faaliyetlerine ait aktif ve pasif kalemlerin işletme bütünlüğünü bozmayacak şekilde kül halinde kısmi bölünme yolu ile Şirket’in %100 bağlı ortaklığı olarak yeni kurulacak ARÇELİK PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ ünvanlı şirkete devir olunması konusunu oylayacak.

AKSA ENERJİ / AKSEN - Şirket, bağlı ortaklıklarından İdil İki Enerjiye ait Kozbükü Hidroelektrik Santrali'nin 89.440.904,91 $ satışı konusunda anlaşmaya varılmış olup, gerekli onaylar sonrasında satış işleminin tamamlanacağını bildirdi.

NET HOLDİNG / NTHOL - Şirket payları ile ilgili olarak 1,35 fiyattan özel emir ile 87.500.000 adet satış işlemi ortaklıkça gerçekleştirildiğini bildirdi.

AKSA AKRİLİK KİMYA / AKSA - Şirket, Yönetim Kurulu Üyeleri aleyhine açılan sorumluluk davasına ilişkin yeni bir gelişme olmadığını bildirdi.

TÜRK TELEKOM / TTKOM – Şirket, TTNET Kurumsal İş Birimi CEO'su Mehmet Ali Akarca 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türk Telekom Grubundaki görevinden ayrıldığını bildirdi. Sorumluluklarını Şirket’in Genel Müdürü/CEO Boulos H.B. Doany’nin yürüteceği açıklandı.