Cuma günü yapılan Ekonomi koordinasyon Kurulu toplantısından gerekli reformların yapılacağı ve gerekli tedbirlerin alınacağı yönünde bir açıklama geldi.

Kurul gelişmelerin küresel kaynaklı olduğu üzerinde vurgu yaparken, somut alınmış bir eylem kararı bulunmuyor. Küresel kaynaklı izlenmesi bekle gör eğiliminin devam edebileceğini gösteriyor. Bu sabah USDTRY kurunda yatay seyirler hakim. Dolar endeksi içinde yatay bir seyir söylenebilir. Bugün gelecek beklenti anketinde büyüme ve enflasyon beklentilerin ne derece bozulmalar oluştu göreceğiz. Endeks için 74000 sınırı kritik destek olmaya devam ederken, güçlenmekte bahsetmek için 76100 seviyesinin geçilmesi gerekli.

BIST 100 Endeksi

Endekste dalgalı seyirler sürüyor. Teknik olarak 74000 desteği önemli olmaya devam etmekte. Yukarı tepkiler zayıf kalmayı sürdürüyor. Endeksin 74000 desteğini kırması durumunda satış baskısı 71800 seviyesinden geçen trend çizgisine doğru güçlenebilir. Bununla birlikte 76100 direnci halen güçlenmek için önemli bir eşik konumunda.

Dirençler: 76100-77200-78300

Destekler: 74000-71700-70500

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST 30 endeksinde 90800 desteğini önemli destek olarak izliyoruz. Cuma günü bu noktadan tepkinin etkili olduğunu izledik.  BIST 30 endeksinin 90800 desteğini kırması durumunda satış baskısı 89300-88300 bölgesine doğru hızlanabilir. Yükseliş tarafında ise 93200 seviyesinin geçilmesi endeksteki güçlenme açısından önemli bir sınır seviyesi. VIOP endeks kontratında ise kısa pozisyonlar için 93200 endeks seviyesi stop loss alınarak izlenebilir. Uzun pozisyon için riskli görünüm mevcut.

Dirençler Bist-30: 93200-94200-95000

Destekler Bist-30: 90800-89300-88300

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Başbakan Yıldırım’ın başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamalarda, ekonominin direncini artıracak reformların hızlandırılacağına, reel sektörün desteklenmesine yönelik adımların devam edeceğine ve Merkez Bankasının fiyat istikrarı için tedbirleri alacağı ifadelerine yer verildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, Türkiye ekonomisi için bir riskin olmadığını ve 2017 yılında ekonominin daha iyi bir yıl olacağını dile getirdi. Türkiye’nin dövize müdahale edecek bir ekonomik endişesinin bulunmadığını ve Merkez Bankasının döviz satarak müdahalesinin doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmediğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapmış olduğu açıklamalarında, cari açığın milli gelirin %4’üne denk geldiğini ve bu durumun hiç sürdürülebilir olmadığını belirtti. Bunun nedeninin özel tasarrufların azlığına bağlı olduğu ve bu arada da kamu tasarruflarının arttığının altını çizdi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan açıklamalarında, Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine oturtulduğunu ve son günlerde dövizde bir artışın olmasına karşın cari açıkta bir düşüş eğiliminin devam ettiğini de ifade etti.

ABD

Dallas Fed Başkanı Kaplan açıklamalarında, ABD ekonomisinin resesyonda olmadığını ve yaklaşmakta olan bir resesyon görmediğini belirtti. Doları çok yakından izlediklerini ve ABD’de borcun GSYIH oranının oldukça yüksek olduğunu da ifade etti.

St. Louis Fed Başkanı Bullard yapmış olduğu açıklamasında, aralık ayında bir faiz artışını desteklemeye eğilimli olduklarını belirtti. Enflasyonun çok yükseleceğini söylemek içinse erken olduğunu vurguladı. Trump içinse politikalarının ekonomiyi destekleyebileceğini ifadelerinde yer verdi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi açıklamalarında, enflasyonun %2 seviyesindeki hedefin hemen altında ve çok çok yakınında sürdürülebilmesi için yetkileri dahilindeki tüm araçları kullanacaklarını ve gerekli hamleleri yapmaya devam edebileceğini de belirtti.

Petrol

Rusya enerji bakanı Novak açıklamalarında, yapılan gayri resmi OPEC toplantısında görüşmelerin oldukça yapıcı olduğunu ve pozitif geçtiğini belirtti. OPEC’in 30 Kasım tarihindeki toplantıda anlaşmaya varacaklarını vurguladı. Petrol üretiminin dondurulması, piyasanın yeniden dengelenmesine yardımcı olabileceğini de açıklamalarında yer verdi.

Rusya Devlet başkanı Putin açıklamalarında, OPEC’in 30 Kasım toplantısında bir anlaşmaya varmaması için bir nedenin olmadığını ve Rusya’nın petrol üretimini mevcut seviyelerde dondurmaya istekli olduğunu ifade etti.

İran Petrol Bakanı Zanganeh’in İranlı haber ajansında yayınlanan yorumlarında, 30 Kasımdaki toplantıda üyelerin görüş birliğine varmasının yüksek ihtimal olduğunu belirtti. (Bloomberght)

Irak Petrol Bakanı, 30 Kasım OPEC toplantısında Irak’ın OPEC’in politikalarına uyumlu üç üretim kısıntısı önerisini sunacağını belirtti. (Bloomberght)

Şirket Haberleri

PARK ELEKTRİK / PRKME - Şirket Siirt'in Şirvan ilçesinde bulunan Madenköy bakır madeni sahasında ilk belirlemelere göre aşırı yağışlar nedeniyle heyelan meydana gelmesi nedeniyle üretime ara verildiğini bildirdi.

AKDENİZ GÜVENLİK / AKGUV - Şirket kayıtlı sermaye tavanı artırımı ve süre uzatımı ile ilgili SPK'ya başvurduğunu bildirdi.

LİMAK ÇİMENTO / LMKCM - Şirket, bağlı ortaklıkları Limak Batı Çimento Holding Anonim Şirketi ve Limak Batı Çimento Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile devralma şeklinde birleşmesine karar verildiğini bildirdi.

EMEK ELEKTRİK / EMKEL - Şirket, Barış Savunma Endüstrisi A.Ş. 1.993.640,0580 adet hissesi üzerinde bulunan rehni kaldırarak 06.07.2015 tarihi itibariyle ÖZAR Elektrik İnşaat Turizm Mühendislik Eğitim Yatırım İmalat ve Ticaret A.Ş.'ne devir işlemini gerçekleştiğini bildirdi.

ASELSAN ELEKTRONİK / ASELS - Şirket, Milli Savunma Bakanlığı arasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Lazer Hedef İşaretleme Sisteminin tedarikine ilişkin olarak toplam bedeli 62.077.000,- TL  tutarında sözleşme imzaladığını bildirdi.

GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş. / GUBRF - İştiraki Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.'nin 57.000.000-TL nominal bedelli payının %40'ına tekabül eden payların Asyagaz Enerji lehine  21.050.000-TL bedelle satışına karar verildiğini duyurdu.

NUH ÇİMENTO / NUHCM - Şirket İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde sorumluluk davası devam etmekte olup, önemli bir gelişme olmadığını bildirdi.

AKSA AKRİLİK / AKSA - Şirket, 2014 yılı Genel Kurul gündemine ilişkin bazı kararların iptali istemli davanın 16.11.2016 tarihindeki duruşmasında Mahkemece bilirkişi raporunun ibrazının beklenilmesine karar verilerek, bir sonraki duruşmanın 08.03.2017 tarihinde görülmesine karar verildiğini bildirdi.

ZORLU ENERJİ / ZOREN - Şirket, kayıtlı sermaye tavanı artırımına ilişkin bakanlık başvurusunun onaylandığını bildirdi.

SASA POLYESTER / SASA - Şirket bugün yaptığı basın toplantısında; Türkiye polyester elyaf pazarındaki payını yüzde 78’e çıkartacaklarını, söz konusu yatırımların tamamlanmasıyla, 2019’da y cirosunu 1.1 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını duyurdu. Böylelikle SASA, Çin dışı dünya pazarının en büyük polyester elyaf üreticisi olacak.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. / DOHOL - Doğrudan bağlı ortaklığı bulunan Piaggio & C. S.P.A. ("Piaggio Group") arasında 3 yıl süre ile ve süre sonunda tekrar yenilenme imkanı veren sözleşme imzaladığını duyurdu.

MAKİNA TAKIM ENDÜSTRİSİ A.Ş. / MAKTK - 100.000.000Türk Lirası olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 200.000.000Türk Lirası'na artırılmak suretiyle %100 oranında bedelli sermaye artıracağını duyurdu.