Dünkü Clinton ile ilgili haberle birlikte Dolar endeksi güçlenirken, bu durum zaten kırılgan olan TL üzerinde etkili oldu ve USDTRY’de yeni bir rekor daha gördük.

Sürekli belirttiğimiz gibi içeride ve dışarıda mevcut şartlar devam ettiği sürece TL zayıf kalmayı sürdürebilir ve USDTRY kurunda yukarı eğilim devam edebilir. ABD seçimlerinden Clinton’un çıkması dolardaki kuvvetlenmeyi desteklerken, Trump’ın çıkması ise global bir belirsizlik yaratıyor ve gelişen ülkelere yönelik risk iştahını azaltıyor. Yani teorik olarak bakıldığında her iki sonuçta TL için pek iyi görünmüyor. Ancak TL’nin dışarıdan çok içerideki gelişmelere daha çok duyarlı olduğunu ve fiyatlamada bunların kırılganlık yarattığını tekrar belirtiriz. Bugün içeride sanayi üretimi verisini bekleyeceğiz. Buna karşın TL’deki değer kaybı endeks üzerinde fazla etkili olmuş değil. Çünkü endekste son birkaç gündür yaşanan değer kayıplarının nedeni Trump endişesi ile global piyasalarda görülen satışları. Bu beklentinin azalması ile birlikte küresel piyasalarda ralli yaşanırken, BIST endeksi bu nedenden ötürü oluşan kayıplarını yerine koymaya çalışıyor. Endekste pozitif hava bugünde etkili olabilir ve 76000 seviyesinin üzerine yolculuk görülebilir. Alımların şiddetlenmesi ile birlikte 77000 sırına kadar bile yaşanan kayıplar yerine konulabilir. Ancak seçimler bugün başlıyor ve yarın TSİ ile sabaha karşı 05:00 gibi tencerenin dibi görünecek. Bu nedenle bugün daha sakin bir gün geçirebiliriz.

BIST 100 Endeksi

Endekste tepki sonrası 75200 seviyesinde oluşan açılışın ardından bu seviye üzerinde seyirler korunuyor. Teknik olarak 75000 seviyesi üzerinde seyirlerin korunması durumunda ilerleyen günlerde 76100 direncinin geçilme şansı artacaktır. Endeksin 76100 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda ise 77500 seviyesine doğru güçlenmeyi beraberinde getirebilir. Buna karşılık endeksin tekrar 75000 seviyesinin altına gerilemesi durumunda ise baskı artabilir.

Dirençler: 76100-77200-78300

Destekler: 75000-74000-72900

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksi tepki sonrasında 91800 seviyesi üzerinde seyrini korumaya çalışıyor. Endeksin 91800 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ilerleyen günlerde 93200 direnci güçlü bir şekilde zorlanabilir. Endeksin 93200 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda güç kazanabilir ve daha üst seviyeler görülebilir. Buna karşın endeksin 91800 seviyesi üzerindeki seyrini koruyamaması durumunda ise satış baskısı yine güçlenebilir. VIOP endeks kontratında endeksin 91800 seviyesi üzerinde tutunması durumunda kısa pozisyonlar temkinli olmak amacıyla kapatılabilir. Uzun pozisyon için beklemekte fayda var.

Dirençler Bist-30: 93200-94200-94800

Destekler Bist-30: 91800-90800-89300

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Avrupa

Euro Bölgesi perakende satışlar Eylül ayında aylık bazda -%0.2 ve yıllık bazda %1.1 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi sentix yatırımcı güveni Kasım ayında beklentilerin üzerinde 13.1 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de halifax konut fiyat endeksi Ekim ayında beklentilerin üzerinde açıklandı. Bir önceki aya göre %0.1’den %1.4’e artış kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre %5.8’den %5.2’ye geriledi.

Almanya fabrika siparişleri Eylül ayında aylık bazda -%0.6 ve yıllık bazda %2.6 olarak açıklandı.

İngiltere merkez bankası başkanı Theresa May açıklamalarında, İngiltere Merkez Bankasının bağımsız olduğunu ve para politikası konusunda gerekli kararları almakta haklarının olduğunu belirtti. Aynı zamanda, BOE’nin aldığı kararların etkilerinin farkına varmaya ihtiyaçlarının olduğunu da altını çizdi.

Petrol

OPEC genel sekreteri açıklamalarında, Rusya’nın petrol üretimini sınırlandırmaya ilişkin gidilebilecek bir OPEC anlaşması konusunda hemfikir olduğunu belirtti. Ayrıca, OPEC olarak Cezayir’de varılan anlaşmaya bağlı olduklarının da altını çizdi.

Suudi Arabistan nisan ayında Mısır ile arasında uzun vadeli anlaşmaya vardığı petrol sevkiyatını durdurdu. Mısır Petrol Bakanlığından gelen habere göre Ekim ayı başından itibaren kesildiği belirtilen petrol sevkiyatının durduğunu resmen açıkladı. Bakanlık, sevkiyatın durması üzerine yeni petrol anlaşması için İran’a başvuracağını belirtti.

Çin

Çin'in ihracatı Ekim ayında dolar bazında geçen yılın aynı dönemine göre %7.3 düştü. İthalat ise %1.4 geriledi.

Şirket Haberleri

KLİMASAN KLİMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / KLMSN - Yatırım teşvik belgesinin uzatılması için T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne müracaat ettiğini duyurdu.

TOFAŞ OTOMOTİV / TOASO - Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, bunun artık en üst limit olduğunu belirterek, “Yeni model üretimi verilirse 2. fabrika gerekiyor. Biz artık Fiat’ın bölgeyi yöneten merkeziyiz. Dolayısıyla İran’daki üretim fırsatlarına da bakıyoruz” diye konuştu.

TURKCELL İLETİŞİM / TCELL - Hisse geri alım kararı kapsamında; 4 Kasım 2016 tarihinde, toplam 310.000 adet alım işlemi yapılmış olup, işlemler 9,49 - 9,65 TL fiyat aralığından gerçekleştiğini bildirdi.

AKSA ENERJİ / AKSEN - Şirket, Ordu ilinde yer alan Bozbükü Hidroelektrik Santrali'nin kabulü 05.11.2016 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapıldığını bildirdi.

COCA-COLA İÇECEK / CCOLA - The Coca-Cola Company (TCCC), Anheuser-Busch InBev'in Coca-Cola Beverages Africa (CCBA)'daki %54 hissesini "Kontrol Değişikliği"ne bağlı alım haklarına istinaden satın alma niyetini duyurdu. Buna göre, TCCC'nin %54'lük payı bir stratejik ortağa satma niyetine dayanarak, Şirket konuyla ilgili potansiyel alternatifleri değerlendirmek amacıyla, yatırım bankalarıyla çalışma kararı almış bulunmaktadır.

BİLİCİ YATIRIM / BLCYT - İştirak olduğu Biteks İplik A.Ş'nin devam eden yeni  yatırımı, İplik büküm ve Compact üretim tesisinin ilk etabı olan Compact Pamuk İpliği üretim tesisi 04.11.2016 tarihi itibariyle tam kapasiteyle devreye  alındığını bildirdi.

MENSA SINAİ / MEMSA - Bağlı ortaklığı Volt Enerji Gayrimenkul Enerji A.Ş.'nin yatırım çalışmalarının devam etmesi maksadıyla, şirket Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Faik Ulutaş tarafından şirket hesabına 300.000 TL tutarında sermaye avansı yatırılmış olup, bağlı ortaklığı yatırım çalışmalarına yeniden başlandığını bildirdi.

TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL / TUPRS - Şirket, Rekabet Kurulu'nun 17/01/2014 tarihli kararının iptali istemiyle açtığı dava esas yönünden devam etmekte olup önemli bir gelişme olmadığını bildirdi.

Enerji, kimyasal ürünler, IT ve iletişim, demir-çelik, gıda sektörlerinin dâhil olduğu çok geniş bir yelpazede hizmet veren dünyanın en büyük holdinglerinden Mitsui, Koç Holding'in teknoloji yatırım şirketi Inventram'ın %30 hissesdini alacağını bildirdi.

ALARKO HOLDİNG A.Ş. / ALARK - Şirket, bağlı ortaklığı bulunan Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Ticaret A.Ş.'nin 66.000.000,-TL olan esas sermayesinin 5.500.000,-TL nakden artırılarak 71.500.000,-TL'ye yükseltilmesi nedeniyle artırılan kısma 2.662.751,58 TL ile iştirak etmeye oybirliğiyle karar verildiğini duyurdu.

AKSEL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. / AKSEL - Şirket, Opet Petrolcülük A.Ş.'nin Türkiye genelinde 7'nci en büyük dağıtım bayisi olan Akarhan Petrol ve Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.'nin  sermayesinin %100'üne tekabül eden payların satın alınması için görüşmelere başlandığına ve bu kapsamda gerekli iş ve işlemlerin ifası için Şirketimiz Genel Müdür Vekili İlker Mahmut KALIN'ın yetkili kılınmasına, Akarhan Petrol'ün paylarının satın alınması düşünüldüğünden, aynı sektörde faaliyet gösteren Akademi Petrol Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sermayesinin %99'una tekabül eden payların devralınması işleminin iptali oy birliği ile karar verildiğini bildirdi.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. / KOZAL - Şirket, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nün 03.11.2016 tarihli ve 4346 karar numaralı belgesi ile Kaymaz Altın ve Gümüş Madeni 2. Kapasite Artışı Projesine, ÇED olumlu kararı verdiğini duyurdu.