Endeks, 80000 direnç seviyesinin üzerine yükselme denemelerinde başarılı olamadı.

Dün bankacılık sektörü öncülüğünde endekste alımların hızlandığını izledik. Global piyasalarda esen olumlu rüzgar endeksin yükselişini destekledi. Tahvil faizlerinin yükseliyor olması endeksin 80000 üzerinde kalıcı bir seyir izlemesini engelliyor. Kur cephesinde 3,07 seviyesi destek alanı olmayı sürdürüyor. Dolar endeksinin kritik seviyelere gelmesi kurda 3,08’lerin üzerine çıkmasına neden olabileceği gibi endeksteki baskıyı artırabilir. Gün içerisinde 80000 direncini izliyor olacağız.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 endeksi 80000 direnç seviyesi üzerinde tutunmakta zorlanıyor. Endeksin bu seviye üzerinde tutunma sağlaması hemen hemen 5 aydır süren yatay kanalın kırılmasını destekleyecektir. Buna karşın endekste 80000 seviyesinden satışların gelmesi kademeli olarak 78300 ve 76200 desteklerin çalışmasını sağlayacaktır.              

Dirençler: 80000-80800-82800

Destekler: 78300-76200-75000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 Endeksi 98100 direncini yukarı yönde zorlamaya devam ediyor. Endekste bu direnç seviyesi üzerinde kapanışlar gerçekleşmesi yukarı yönde güçlenmeyi beraberinde getirecektir. Buna karşın endekste bu seviyeden satışlarla karşılanması 97600 – 96300 desteklerini karşımıza çıkaracaktır.  BIST VIOP endeks kontratında ise uzun pozisyonlar 97600 endeks seviyesi stop loss olmak kaydıyla denenebilir. Kısa pozisyonlar için riskli görünüm mevcut devam ediyor.

Dirençler Bist-30: 98800-102200-106400

Destekler Bist-30: 97600-96300-93200

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Türkiye reel sektör güven endeksi Ekim ayında 4.8 puan azalarak 101.7 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki ayın rakamı 106.5 düzeyindeydi. Aynı dönemde, kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre %0.2 azalarak %76.4 seviyesinde gerçekleşti.

ABD

ABD’de tüketici güven endeksi Ekim ayında beklentilerin altında 98.6 olarak açıklandı.

ABD’de richmond Fed imalat endeksi Ekim ayında beklentiler çerçevesinde -4 olarak gerçekleşti.

Ağustos ayında ABD FHFA konut fiyat endeksi %0.5’den %0.7’ye artış kaydetti. 

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi açıklamalarında, düşük faiz oranlarını bankanın enflasyon hedefine ulaşana dek düşük seviyelerde tutmaya kararlı olduklarını belirtti. ECB’nin yüzde 2 enflasyon hedefini sağlayana kadar gerekli parasal duruşunu korumaya kararlı olduklarını vurguladı.

Almanya’da Ekim ayına ilişkin IFO iş ortamı endeksi beklentilerin üzerinde 110.5 olarak açıklandı. Verinin detayı incelendiğinde, anlık değerlendirme endeksi 115.0 ile bir önceki aya göre artış kaydederken, ticari faaliyet endeksi de 106.1 olarak açıklandı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı M.Carney, sürdürülen para politikası duruşunun İngiltere ekonomisini desteklediğini belirtti. Ayrıca para politikasının her yönden çok fazla yüke sahip olduğunu açıklamalarında yer verdi.

Petrol

Venezuela petrol bakanı açıklamalarda, petrol üretiminin dondurulması anlaşmasının en az 6 ay sürebileceğini belirtti. 30 Kasım tarihindeki OPEC toplantısında bir anlaşmaya varmak zorunda olduklarının altını çizdi. Rusya, Kazakistan, Norveç, Kanada ve diğerlerini Ekim ayı sonunda düzenlenecek teknik toplantıda yer almaları için davet ettiklerini vurguladı.

Irak petrol bakanı açıklamalarında, OPEC’in fiyatları destekleyecek bir anlaşmaya ulaşacağı konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Şirket Haberleri

MENSA SINAİ TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR A.Ş. / MEMSA - Şirket, "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması" hakkında yasa çerçevesinde grup şirketlerinin vergi ve SGK borçlarının yapılandırma işlemlerine devam edilmektedir.

UMPAŞ HOLDİNG A.Ş. / UMPAS - Şirket, 2015 yılı faaliyetlerinin karla sonuçlanmasına rağmen geçmiş yıl zararları nedeniyle yasal olarak kar dağıtımı yapılamayacağına dair kararını bildirdi.

TRANSTÜRK HOLDİNG A.Ş. / TRNSK - Şirket, Bursa merkezli, otomobil ve muhtelif sanayi şirketlerinin patent faydalı model ve sair teknoloji yatırımları ve uygulamaları geliştiren, TÜBİTAK, KOSGEB ve çok muhtelif teknoloji geliştirme projelerinde iş yapmış TEKNO TASARIM MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK'ın %30 hissesini 400 bin TL karşılığı satın alınmasına ve 2019 yılında öngörülen ciro ve hedeflerin tutturulması halinde sözleşmeye bağlı olarak %49 hisse için 2 milyon TL alım opsiyonu konulmasına karar verdiğini bildirdi.

CLK HOLDİNG A.Ş. / CLKHO - Şirket, mali verileri ve faaliyet çalışmaları devam etmekte olup verilen süre 30.11.2016 tarihine kadar yetişmesi zora girdiğinden BORSA İSTANBUL A.Ş'den ek süre talebinde bulunulduğunu bildirdi.

METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. / METRO - Şirket, Sayın Fatma Öztürk Gümüşsu'nun Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifasının kabulüne, Sayın Çağla Öztürk'ün Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrılması ile Sayın Galip Öztürk'ün Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmasına karar verildiğini duyurdu.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. / YKBNK - Banka, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetim neticesinde Bankaya verilen idari para cezasının, Kabahatler Kanunu'nun 17. maddesi hükmü çerçevesinde indirimden yararlanılarak hesaplanan kısmı olan 87.190.603 TL'nin, idari para cezasının iptaline ilişkin tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla Banka tarafından ödendiği duyurulmuştu ve bu cezanın iptaline ilişkin Bankamızca İstanbul 5. İdare Mahkemesi nezdinde dava açıldığını bildirdi.

BİMEKS BİLGİ İŞLEM VE DIŞ TİCARET A.Ş. / BMEKS - Şirket, yurt içinde, değişik vadelerde, Türk Lirası cinsinden, nitelikli yatırımcılara bir veya birden çok seferde satışa sunulmak üzere, 100.000.000. -TL tutara kadar, farklı özelliklerde tahvil ihracının gerçekleştirilebilmesi için çalışmalara başlandığını SPK nezdinde gerekli başvurunun yapıldığını duyurdu.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. / ISCTR - Bankaya, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)'nin , 55 milyon dolarlık finansman sağlayacağını duyurdu. EBRD'den yapılan açıklamaya göre, Bankaya verilecek kredinin, Türkiye'nin büyüyen elektrik talebinin karşılanması ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinde özel şirketlerin yapacağı yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılacağını ve söz konusu finansmanın EBRD'nin 1,5 milyar avro bütçeli Orta Ölçekli Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Paketinden (MidSEFF) sağlanacağını bildirdi. (Dünya.com)

SPK haftalık olarak yayınladığı bülteninde, Koza Altın İşletmeleri AŞ (Koza Altın), Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri AŞ (Koza Metal) ve İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim AŞ (İpek Enerji) ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, bu şirketlere çeşitli suçlardan 3 milyon 330 bin 636 TL idari para cezalarının uygulanmasına karar verdiğini duyurdu.