Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda yaşanan olumlu hava BİST 100 endeksini de pozitif yönde destekliyor.

BİST 100  endeksi kritik direnç seviyesine doğru yükseldi. Endeksin 80000 seviyesi üzerine yerleşmesi alım yönünde hızlanma yaşanmasını destekleyebilir. Dün kur tarafı 3,07 seviyesi üzerinde bir tablo sergilese de nispeten daha sakin olduğunu söylemek mümkün. Bugün hazinenin düzenleyeceği 5 yılık tahvil ihalesi ve kapasite kullanım oranı ile reel sektör güven endeksinin açıklanması bekleniyor. Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir görünüm hakim. Endeks 80000 seviyesini aşamaması halinde bu seviyeden kar realizasyonları yaşanabilir.

BIST 100 Endeksi

BİST 100 Endeksi kritik direnç seviyesinin yakınlarında seyrediyor. Endekste şimdilik pozitif havanın sürdüğünü söyleyebiliriz ancak 80000 direnç seviyesini geçemeyen bir endeksle karşılaşırsak bu seviyeden satışlar gelebilir. Endeks 80000 seviyesinin üzerinde tutunmakta zorlanmazsa kademeli olarak 82800 direncine doğru yükselme potansiyeli oluşabilir. Aksi durumda ise 80000 – 76200 seviyeleri arasında oluşan yatay kanal bandı çalışmaya devam edecektir.

Dirençler: 80000-80800-82800

Destekler: 78300-76200-75000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 Endeksinde sıkışma alanı yukarı yönde zorlanmaya başlanmasına karşın yatay kanal bant içerisindeki hareket halen sürmekte. Endeks yükselişinin tam olarak desteklenebilmesi için 98100 seviyesinin üzerinde kapanışlara ihtiyacımız var. Endeks 98100 seviyesini geçemez ise 96300 desteğini yeniden test edilebilir. BIST VIOP endeks kontratında ise uzun pozisyonlar 96300 endeks seviyesi stop loss olmak kaydıyla denenebilir. Kısa pozisyonlar için riskli görünüm devam ediyor.

Dirençler Bist-30: 98100-98800-102200

Destekler Bist-30: 97600-96300-93200

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Gazprom icra komitesi başkanı A.Miller, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Türk akımı projesinin iki hat için inşaat sürecinin 2019 yılı sonunda tamamlanabileceğini belirtti.

ABD

ABD’de Eylül ayına ait Chicago Fed Ulusal Aktivite endeksi -0.14 düzeyinde bir daralma kaydetti.

Chicago Fed Başkanı Evans, faiz artırımları için enflasyondaki ilerlemeye göre ayarlanması gerektiğini savunarak, kısa vadeli ekonomik görünümün nispeten iyi olduğunu dile getirdi.

Ekim ayına ait imalat PMI verisi 53.2 düzeyinde gerçekleşti. Gelen veri geçtiğimiz yılın Ekim ayından sonra ikinci en yüksek veri olduğu görülüyor.

St.Louis Fed Başkanı J.Bullard, şimdilik bir faiz artışına ihtiyaç olduğunu dile getirirken, gelecek 2-3 yılda faiz oranlarının düşük seviyelerde kalmasının muhtemel olduğunu belirtti. Düşük verimliliğin ve güvenlik tercihinin düşük faiz oranlarını tetiklediğini açıklamalarında yer verdi.

Avrupa

Almanya’da Ekim ayına ait imalat PMI verisi 55.1 düzeyinde gerçekleşti. Hizmetler PMI 54.1, bileşik PMI ise 55.1 düzeyinde gelerek bir önceki ayın üzerinde bir görünüm sergiledi.

Euro Bölgesinde Ekim ayını yansıtan imalat PMI verisi 53.3 düzeyinde gerçekleşti. Bir önceki aya ait veri 52.6 olarak gerçekleşmişti. Hizmetler PMI 53.5, bileşik PMI verisi ise 53.7 ile Eylül ayının üzerinde bir artış kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası Denetleme Kurulu Başkanı D.Nouy, düşük faiz oranlarının bankaların karlılığı üzerinde baskı yaptığını belirtti. Bankaların, kriz sonrası ekonomik ve finansal dünyanın zorluklarına karşı iş modellerini yeniden düşünmeleri gerektiğini dile getirdi.

İngiltere Başbakanı T.May, Brexit konusunda parlamenter müzakereler olacağını ve buna yüksek seviyede prensiplerinde tartışılmasının dâhil olduğunu belirtti. Ayrıca May, Brexit müzakerelerine doğru giderken tek ulusal pozisyonu netleştirmeye ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

Petrol

OPEC Genel Sekreteri Muammed Barkindo, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin kapasite fazlalığını çözmesinin esas olduğunu belirtti. Ayrıca Barkindo, Rusya’nın enerji zorluklarını çözmede önemli olduğunu dile getirdi. Barkindo, Cezayir’de alınan kararların petrol piyasasındaki dalgalanmayı azalttığını açıklamalarında yer verdi.

Rusya Enerji Bakanı A.Novak, Rusya ile OPEC arasındaki işbirliğinin yoğunlaştığını, OPEC’in petrol piyasasının dengelenmesine yardımcı olacak adımlar attığını dile getirdi.

Şirket Haberleri

KOÇ HOLDİNG A.Ş. / KCHOL - Şirket, 2010-2013 dönemleri için tebliğ edilen gecikme faizi hariç toplam 103 milyon TL tutarındaki cezalı vergi tarhiyatları ile ilgili ihtilaflar için Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun'dan yararlanılması amacıyla başvuru yapılmıştır. Bu kapsamda, yurtiçi ÜFE dahil yaklaşık 23 milyon TL tutarındaki toplam yükümlülüğün 30 Kasım 2016 tarihine kadar peşin olarak ödenmesi suretiyle, söz konusu ihtilafların sonlandırılması öngörülmektedir.

MİGROS TİCARET A.Ş. / MGROS - Şirket Rabobank A.Ş. ile arasında, 170 milyon Türk Lirasına kadar kısa vadeli kredi alınmasına olanak sağlayacak bir sözleşme imzalanmasına karar verildiğini bildirdi.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. / TCELL - Global Tower, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinin ve FED'in almayı düşündüğü faiz kararlarının piyasalardaki muhtemel etkileri ile siber riskleri de dikkate alarak yaptığı değerlendirme sonucunda, ana ortağı olan şirket ile de mutabık kalarak, borsada işlem görme günü 27 Ekim Perşembe olarak planlanan halka arz işlemini, piyasaların daha güvenli ve istikrarlı hale gelişine kadar ertelendiğini bildirdi.

UMPAŞ HOLDİNG A.Ş. / UMPAS - Şirket, 2015 yılı faaliyetlerinin karla sonuçlanmasına ragmen geçmiş yıl zararları nedeniyle yasal kar dağıtımı yapılamayacağına bu hususun 2015 yılı genel kurulu toplantısında hissedarların onayına sunulmasına karar verdiğini bildirdi.

ÇUHADAROĞLU METAL SANAYİ VE PAZARLAMA A.Ş. / CUSAN - Şirket, İş GYO ve NEF ortaklığında İstanbul'da hayata geçirilecek olan "İNİSTANBUL PROJESİ"nin yüklenicisi olan Sera Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş. ile bağlı ortaklığı olan şirket arasında 24.10.2016 tarihinde imzalanan sözleşme gereği, söz konusu projenin 1. ve 2. etap giydirme cephe kaplama işleri şirket tarafından yapılacağı ve sözleşme bedelinin KDV hariç 13.550.000 USD olduğunu bildirdi.

DATAGATE BİLGİSAYAR MALZEMELERİ TİCARET A.Ş. / DGATE - Şirket çıkarılmış sermayesinin, 20.000.000 Türk Liralık kısmının tamamının olağanüstü yedeklerden karşılanmak suretiyle 10.000.000 TL'den 30.000.000 TL'ye artırılmasına ilişkin payların ticaret sicil tescil işlemi 21.10.2016 tarihinde tamamlandğını bildirdi.

LOGO YAZILIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / LOGO - EAS Solutions ve Logo Teknoloji, Şirkete, satışa konu olacak toplam payların, her durumda, en az %80'inin EAS Solutions tarafından ve en çok %20'sinin Logo Teknoloji tarafından satılacağını bildirmiştir. İşlem'e konu her bir pay için gösterge fiyat aralığı 45 TL ile 55 TL arasında belirlenmiştir. Yatırımcıların taleplerinin alınması, 24 Ekim 2016 tarihinde başlayacaktır.

IŞIKLAR ENERJİ VE YAPI HOLDİNG A.Ş. / IEYHO - Işıklar Holding A.Ş. ile Usaş Yatırımlar Holding A.Ş.30.06.2016 tarihli finansal raporlar esas alınarak bütün aktif ve pasifi ile kül halinde devralma yolu ile  birleşme işlemleri devam edeceği duyuruldu.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. / YKBNK - 1 Milyar Euro veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarına kadar İpotek Teminatlı Menkul Kıymet'in ("İTMK") yurtdışında ihraç edilmesine olanak sağlayacak İTMK Programı 21.10.2016 tarihinde kurulduğu duyuruldu.

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / ASELS - ASELSAN ile ROKETSAN arasında bir yurtiçi son kullanıcı ihtiyacına yönelik olarak Komuta Kontrol ve Haberleşme Sistemi tedariği için 21.10.2016 tarihinde 24.500.000,- ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalandığı bildirildi.

ADESE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ TİCARET A.Ş. / ADESE - Şirket, Ankara-Mamak adresinde 707 metrekare toplam alana sahip mağaza için ilerleyen bir tarihte açılmak üzere kira sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

AKBANK T.A.Ş. / AKBNK - Banka, yapılan denetimler sonucunda Bankaya açılan, yargı yolu açık olmak üzere 116.254.138 TL idari para cezası verildiğini duyurmuştu.Söz konusu idari para cezasını, cezanın iptaline ilişkin tüm yasal haklar saklı kalmak kaydıyla 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 17/6ncı maddesi kapsamında indirimden faydalanılıp 87.190.603,50 TL olarak ödendiğini ve yasal süresi içerisinde cezanın iptali için, İstanbul İdare Mahkemesi nezdinde Bankamızca dava açıldığını bildirdi.

KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / KRDMA - Şirket, Genel Müdür olarak görev yapmakta olan Sayın Uğur Yılmaz'ın görevinden ayrıldığını ve yerine vekaleten Ticari Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Sayın Ercüment Ünal'ın atandığını bildirdi.