Bu sabah ABD future endeksleri, Cuma günkü hafif satıcılı kapanışın ardından hafif alıcılı seyrini sürdürüyor.

Asya piyasalarında ise satıcılı kapanışlar etkili. Asya’daki satışlarda petrol fiyatlarının gerilemesi ve Avustralya’da petrol şirketlerinin hisse senetlerine gelen satışların etkili olduğu düşünülüyor. Diğer yandan hafta sonu çıkan kaset olayının ardından Trump’ın oldukça ciddi bir darbe yediği de düşünülenler arasında. ABD seçim anketlerinin piyasaları fazla rahatsız etmeyeceğini söylemek erken ancak eski belirsizlikler piyasalarda olmayacak gibi görünüyor. Hafta sonu yapılan IMF-dünya Bankası yıllık toplantılarında büyümeye destek sözü çıkarken piyasalar üzerinde fazla bir etkisi bulunmuyor. Bugün içeride TL, dolara karşı 3.0455 seviyesinde seyrediyor ve Cuma gününe kıyasla önemli bir değişiklik yok. Endekste 77500 seviyesi üzerinde seyirlerin korunup korunmayacağı önemli olacak. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece ilerleyen günlerde daha yukarı seviyeler test edilebilir.  77500 seviyesinin kırılması durumunda ise baskı artabilir.

BIST 100 Endeksi

BİST 100 Endeksi 77600 direncini kırmasının ardından yukarı eğilimini bugünde sürdürüyor. Ancak sabah 78600 seviyelerini görmesinin ardından şuanda 78191 olan açılış seviyesine yakın yerlere gerilemiş olması bir miktar güç kaybının işaretçisi olabilir. Ancak teknik olarak 77500 seviyesi üzerindeki seyirler korunduğu sürece ilerleyen günlerde 79300 direncinin test edilmesi muhtemel. Buna karşın 77500 seviyesi altındaki seyirler yine 76000 desteğine doğru gevşemeleri beraberinde getirebilir.

Dirençler: 77600 – 78300 - 79300

Destekler: 76100-75000-74000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde 95000 seviyesinin üzerindeki seyirler korunuyor. Sabah gördüğü en yüksek seyirlerin altında kalması bir miktar zayıflık habercisi ancak önemli olan geri çekilmelerde 95000 seviyesi üzerindeki seyirlerin korunmaya ısrarlı devam edip etmeyeceği. Bu durumda endeksin ilerleyen günlerde 97600 seviyelerini test etmesi muhtemel olabilir. Buna karşın 95000 seviyesinin tekrar altına geri çekilmelerde ise 93200 desteğine doğru geri çekilme devam edebilir. VIOP endeks kontratında ise, BIST 30 endeksinin 95000 seviyesi üzerinde kalması durumunda bu seviye stop loss alınarak uzun pozisyonlar denenebilir. 95000 endeks seviyesi aynı zamanda kısa pozisyonlar için stop seviyesi alınmalıdır.

Dirençler Bist-30: 95000-96300-97600

Destekler Bist-30: 93200-91800-90800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, Washington’da yapılan “IMF-Dünya Bankası” toplantısında yapmış olduğu sunumunda, enflasyonun 2016 yılı boyunca aşağı yönlü bir seyir izlediğini ve enflasyonla mücadelenin sürdürülmesinden kaynaklı olarak ihtiyatlı duruşlarını koruduklarını belirtti. Aynı zamanda, yapısal reformların uygulamaya konulmasının büyüme potansiyelini artırabileceğini de vurguladı.

IMF - Dünya Bankası

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları için ABD’nin başkenti Washington’ta buluşan maliye bakanları büyümeyi artırmak için ortak yemin etti. Dünya ekonomisinin liderleri inatçı yavaş büyüme ile küreselleşmeye karşı yükselen tepkilere karşı ekonomik kazanımları desteklemek için daha fazla kaynak kullanma taahhüdünde bulundu.

ABD

ABD’de tarım dışı istihdam verisi Eylül ayında beklentilerin altında 156 bin olarak açıklandı. Ağustos ayının rakamı 151 binden 167 bine yukarı yönde revize edildi. Eylül ayında, işsizlik oranı %4.9’dan %5.0 seviyesine yükseldi. Aynı dönemde, saatlik ortalama kazançlara bakıldığında yıllık büyüme hızı %2.4’den %2.6 seviyesine artış gösterdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester konuşmasında, Fed’in 25 baz puan faiz artırımına gitmesinin mantıklı olduğunu belirtti. Açıklanan ABD tarım dışı istihdam raporunun ardından açıklamalarda bulunan Mester, istihdam raporunun sağlam olduğunu ve gelirlerin arttığını vurguladı. ABD ekonomisinin de tam istihdam seviyesinde olduğunu ifadelerinde yer verdi. 

Fed Başkan yardımcısı Stanley Fischer açıklamalarında, Eylül ayına yönelik açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ne az ne fazla bulduğunu belirtti. İstihdam verilerinin işsizlikteki düşüş eğilimiyle uyumlu olduğuna değindi. ABD ekonomisinin işsizliği düşürmekte çok başarılı bir performans sergilediğini vurguladı.

Kansas City Fed Başkanı Esther George yapmış olduğu konuşmasında, Eylül ayına yönelik açıklanan istihdam raporunun cesaretlendirici olduğunu ve istihdamda ivmenin devam ettiğini vurguladı.

ABD’de toptan satış stokları Ağustos ayında aylık bazda -%0.2 olarak açıklandı.

Avrupa

Ulusal ekonomik ve sosyal araştırma enstitüsü tarafından yayınlanan raporda Eylül ayında İngiltere’de büyüme tahmini %0.4 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %0.3’den %0.5’e revize edildi.

İngiltere sanayi üretimi Ağustos ayında beklentilerin altında açıklandı. Ağustos ayı -%0.4 olarak açıklanırken, geçen yılın aynı döneminin rakamı %2.1’den %0.7’e geriledi.  Aynı dönemde, imalat üretimi aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %0.5 olarak açıklandı.

İngiltere’de halifax konut fiyat endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre artış göstererek %0.1 olarak açıklandı ve bir önceki ayın rakamı -%0.2 düzeyindeydi. Geçen yılın aynı dönemine göre  %6.9’dan %5.8’e geriledi.

Almanya’da sanayi üretimi Ağustos ayında aylık bazda %2.5 seviyesine artış kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre bakıldığında negatif bölgeden pozitif bölgeye yükselerek %1.9 olarak açıklandı ve geçen yılın aynı döneminin rakamı -%1.2’den -%1.3’e revize edildi.

Petrol

Rusya enerji bakanı Novak açıklamalarında, 9-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapılacak olan 23. Dünya Enerji Kongresi’nde, OPEC ve OPEC dışı üreticiler arasında yapılacak görüşmede bir anlaşma beklemediğini ve bu görüşmelerin sadece istişare olduğunu belirtti. 

 Japonya

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda açıklamalarında, sadece para politikasıyla dengeli büyümeyi gerçekleştirmenin zor olduğunu ve G20 ülkelerinin mali ve yapısal politikalarının büyümeyi hızlandırmada temel rol oynamasını gerektiğini belirtti.

Şirket Haberleri

BAGFAŞ BANDIRMA / BAGFS – Şirket, AN ve CAN ürünlerimiz için yurt içi satış yasağı halen devam etmekte olduğunu bildirdi.

TÜRK TRAKTÖR / TTRAK - Şirket Eylül ayında trakör fabrika satışlarının 2.430, müşteriye satılan traktör sayısında 2.430 ve yurt dışı satılan traktörlerde ise 619 fatura edilen araç olduğunu bildirdi.

KARSUSAN KARADENİZ SU ÜRÜNLERİ /KRSAN - Faaliyetleri duran Sinop Gerze'deki fabrikanın faaliyete geçirilmesi ile ilgili olarak yapılan çalışmalar devam etmekte olduğunu bildirdi.

KAREL ELEKTRONİK / KAREL - Şirket, ASELSANNET Elektronik'in açtığı Kent Güvenliği Yönetim Sistemi Ve Plaka Tanıma Sistemi Altyapı Kurulumu İnşaat, Montaj Ve Bakım/Onarım İşi ihalesini 58.700.000 TL sözleşme bedeli ile kazandığını bildirdi.

FRİGO-PAK GIDA MADDELERİ / FRIGO - Şirket, tahsisli sermaye artırım Yönetim Kurulu Kararının yenilenerek tescil edilmesi yönelik karar aldığını bildirdi.

COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK / COMDO - Şirket %93,57'lik hisse payı ile Ana Ortağı Componenta Corporation tarafından Helsinki Borsası'nda şirkette sahip olduğu hisse senetlerini satmayı planladığını; Componenta Corporation'ın, anılan işlemle, diğer Componenta Grup şirketlerinin Şirkete ve bağlı ortaklığa olan borçlarının ortadan kaldırılması ve Şirketin operasyonel olarak durumunun güçlendirilmesini sağlayacak bir çözüm hedeflediğini; anılan anlaşmanın Componenta Corporation'ın nakit akımlarına veya diğer bağlı ortaklıkların operasyonlarına herhangi bir etkisinin olmasının beklenmediğini bildirdi.

REYSAŞ GYO / RYGYO - Şirket portföyünde yer alan Antalya İli Kepez İlçesi Sütçüler Mahallesi 26772 Ada 2 Parsel üzerindeki 3.000 m2'lik arsanın üzerinde bulunan 5.730 m2'lik deponun 100 m2'lik depolama alanı TransLogic Lojistik Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye 6 aylığına kiraya verildiğini bildirdi.

ETİLER GIDA / ETILR - Bosna Hersek Federasyonu için  Sayın Fatih Kol ile Master Franchise sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

AKDENİZ GÜVENLİK / AKGUV - Şirket, T.C Merkez Bankası İzmir Özdere Naim Talu Eğitim, Seminer ve Dinlenme Tesisi İçin 2 yıl süreli Özel Güvenlik Hizmeti Alımı işinin ihalesinin "1.496.004 TL + KDV" bedelli olarak şirkette kaldığı duyurulmuştur.