Deutsche Bank kaynaklı banka hisselerine gelen satışlarla ABD piyasaları günü satıcılı kapattı.

Bu sabah Dax endeksinde yaşanan kayıplar gün içerisinde Avrupa piyasalarının da kayıplarını artırması beklenebilir. Bu durumun global piyasalardaki baskıyı artırması muhtemel. Dün GOP’larda yaşanan değer kayıpları kurun dolar karşısında zayıflamasını destekledi. Aynı zamanda yurt içerisinde olağan üstü hal uzatımının gelebileceğine yönelik açıklamalar da kurda hareketliliği artırdı. Bugün yurt içerisinde Ağustos ayını yansıtacak Dış ticaret verileri izlenecek. Bu sabah Asya endekslerinde negatif bir tablo hakim. Sabah endeks açılışında çok pozitif bir tablo yaşanmayabilir. Endekste 76000 bin seviyesinden gelebilecek tepkiler karşılanamazsa 75000 seviyesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 endeksin 77600 seviyesi üzerine yükselmekte başarısız kaldı ve bu noktalardan kar satışları etkili oluyor. Endekste 77600-78000 bölgesini direnç bölgesi olarak izliyoruz. Endeksin 78000 seviyesinin üzerine yükselmesi durumunda ise 79400 direnci etkili olabilir. Ancak şimdilik bu noktada değiliz. Buna karşın satışların devamı durumunda 76100 seviyesini destek olarak izliyoruz. Genel görünüm zayıflığını korumakta.

Dirençler: 77600 - 78000-79400

Destekler: 76100-75000-74000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksi 95400 direnç seviyesini geçmekte başarısız oldu ve beklenen yönde kar satışları geliyor. Gerilmede 93300 seviyesini destek olarak izliyoruz. 93300 desteğini kırması durumunda ise satış baskısı 91800 seviyesine doğru hızlanabilir. Bu seviyenin yakından izlenmesinde fayda var. Yükselişte ilk etapta 95400 çizgisi direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 96000 seviyesi test edilebilir. VIOP endeks kontratında uzun pozisyonlar için 93300 endeks seviyesi stop loss alınabilir. Mevcut kısa pozisyonlar için ise 95400 endeks seviyesi stop loss alınarak korunabilir.

Dirençler Bist-30: 95400-96000-97700

Destekler Bist-30: 93300-92800-91800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

TCMB, 22 Eylül tarihinde yapmış olduğu para politikası kurulu toplantısının özetini yayınladı. Özette, toplam talepteki yavaşlamanın, çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklediğini ve gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle kısa vadede enflasyonda düşüş öngörüldüğü belirtildi. Gelecek dönemde, para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı yinelenirken, para politikasındaki temkinli duruşun sürdürüleceği de bildirildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarında, Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğunu bu nedenle Moody’s etkisinin yurtiçi piyasalar üzerinde etkisinin sınırlı kaldığını belirtti. Türkiye’nin tekrar kredi notunun yükseltilmesi için yoğun bir çaba göstereceklerinin altını çizdi.

Türkiye’de Eylül ayında ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre %20.8 oranında artarak 87.81 değerine yükseldi. Bir önceki ayın rakamı 72.66 değerindeydi. Verinin detayını incelediğimizde, hizmet sektörü, reel kesim ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışların veriye pozitif katkı sağladığı görülmekte.

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre, 23 Eylül ile biten haftada brüt döviz rezervleri 103 milyar 344 milyon dolara indi. Toplam rezervler ise 121 milyar 992 milyon dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haftalık menkul kıymet istatistikleri göre, yurt dışında yerleşik kişiler 23 Eylül haftasında net 28,3 milyon dolarlık hisse senedi, 351,2 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 3,3 milyon dolarlık Özel Sektör Tahvil ve Bonosu (ÖST) sattı.

ABD

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker açıklamalarında, ABD’de konut piyasasının sağlam duruşunu koruduğunu belirtti. ABD’de enflasyonun %2’lik hedefe doğru ilerlediğini ve her Fed toplantısının faiz artırımı için canlı olduğunun altını çizdi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George yapmış olduğu açıklamalarında, Fed’in faiz artırma vaktinin geldiğini ve enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlemeye devam ettiğini de belirtti.

ABD’de ikinci çeyreğe yönelik açıklanan final büyüme rakamı %1.4 olarak açıklandı. ABD’de kişisel tüketim ikinci çeyrekte %4.3, aynı dönemde çekirdek kişisel tüketim harcamaları da %1.8 olarak gerçekleşti.

24 Eylül ile biten haftada ABD’de ilk işsizlik başvuruları beklentilerin altında 254 bin kişi olarak açıklanırken, bir önceki haftanın rakamı 252 binden 251 bine revize edildi. 17 Eylül ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları 2 milyon 62 bin kişi olarak gerçekleşti.

ABD’de toptan satış stokları Ağustos ayında beklentilerin altında -%0.1 olarak açıklandı.

ABD’de ikinci el konut satışları Ağustos ayında bir önceki aya göre azaldı. Temmuz ayının verisi %1.3’den %1.2’ye revize edilirken, Ağustos ayının rakamı beklentilerin altında -%2.4 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemine göre ise negatif bölgeden pozitife yükselerek %4.0 olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı döneminin rakamı -%2.2’den -%2.4’e revize edildi.

Avrupa

Euro bölgesinde tüketici güveni Eylül ayında -8.2 olarak açıklandı.

Eylül ayında, Almanya’da enflasyon beklentiler dahilinde gerçekleşti. Aylık bazda %0 ve yıllık bazda %0.5 olarak açıklandı.

Almanya işsizlik oranı Eylül ayında da değişim göstermeyerek %6.1 olarak açıklanırken, bu rakamın Mayıs 2016’dan bu yana değişmediği görülmekte.

Deutsche Bank ile çalışan yaklaşık olarak 10 hedge fonunun finansal risklerini azaltmak için Alman Bankasını bıraktığı belirtildi. 

Japonya

Japonya’da sanayi üretimi Ağustos ayında, aylık bazda beklentilerin üzerinde %1.5 ve yıllık bazda %4.6 olarak açıklandı. 

Japonya’da Ağustos ayında işsizlik oranı beklentilerin üzerinde %3.0 olarak açıklanırken, piyasalarda beklenti %3.1 olarak açıklanması yönündeydi. 

Japonya’da enflasyon Ağustos ayında negatif bölgede açıklanmaya devam etti. Enflasyon yıllık bazda %-0.5 ve çekirdek enflasyonda %-0.5 olarak gerçekleşti. 

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda açıklamalarında, BOJ’un devlet tahvili alımlarının miktarının artabilir veya azalabileceğini belirtirken, yıllık 80 trilyon yen tutarlı tahvil alımını amaçladıklarını da belirtti.

Şirket Haberleri

YATAŞ YATAK VE YORGAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / YATAS - Süntaş A.Ş ‘nin Şirkete olan borcuna istinaden 1.000.000-TL bedel karşılığında devir alınmasına yönetim kurulu üyelerinin oy çokluğu ile karar verildiğini duyurdu.

BAKANLAR MEDYA A.Ş. / BAKAN - Şirketin faaliyet konusunun değiştirilmesi ve matbaacılık faaliyetine ilişkin aktif ve pasiflerin tasfiye edilmesi nedeniyle pay başına ayrılma hakkı kullanım fiyatı 2,2781TL olarak belirlenmiştir.

DATAGATE BİLGİSAYAR MALZEMELERİ TİCARET A.Ş. / DGATE - Şirketin borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirilmesine, bu kapsamda  geri alım için ayrılan fon tutarının 5 milyon TL ‘ye kadar olmasına karar verildiği duyuruldu.

TURCAS PETROL / TRCAS - Elektrik Üretim'e ait hidroelektrik santrallerin özelleştirilmesi amacıyla ihale edilen Grup 3 portföy içinde bulunan toplam 117 MW kurulu güce sahip Tokat'ta bulunan sırasıyla Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerine ilişkin ihale görüşmelerine, Turcas Petrol tarafından katılım sağlanmıştır. İhale, Şirket lehine sonuçlanmamıştır.

Enerji Sektörü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgaz fiyatlarına 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 indirim uygulanacağını açıkladı.