Endekste birkaç gündür bankalara gelen alımlarla pozitif seyirler izliyoruz ve bunun sonucunda 78000 seviyesine doğru bir tepki yükselişi gerçekleşti.

Dün petrol konusunda varılan anlaşma ile petrol fiyatlarındaki yükseliş global piyasaları olumlu etkiledi. ABD piyasaları yükselişler gösterirken, Asya piyasalarında da pozitif kapanışlar aldık. Bu durum bir süredir Moody’s sonrasında toparlanmaya ve dengelenmeye çalışan endeks için yardımcı bir faktör olacaktır. Almanya’da da Deutchebank ile ilgili hükümetin yardım edebileceği yönünde çıkan haberler Avrupa piyasalarında da iki gündür süren sert satışların kesilmesine neden olmuştu. Başka deyişle bu sabah endeks için pozitif bir gün olacak görünüyor. 78000 seviyesi önemli bir direnç konumunda ve izlenmesi gerekli. Dünkü MGK sonrasında Ohal’in uzatılmasının teklif edilmiş olması piyasalardaki pozitif havayı törpüleyebilir.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 endeksinde toparlanma çabaları sürüyor. Bugün en azından Avrupa piyasalarının da destek verdiğini görmekteyiz. Endekste 77600 seviyesinin geçilmesi durumunda 78000 direncini izleyeceğiz. Endeksin 78000 seviyesinin üzerine yükselmesi durumunda ise 79400 direnci etkili olabilir. Buna karşın yükselişin devam etmekte başarısız kalması durumunda ise kar satışları etkili olabilir. 76100 destek. Genel görünüm zayıflığını korumakta.

Dirençler: 77600 - 78000-79400

Destekler: 76100-75000-74000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde zayıf toparlanma çabası sürüyor. Yükselişte ilk etapta 95400 çizgisi direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 96000 seviyesi test edilebilir. Endeksin yukarı hareketini koruyamaması durumunda ise  93300 desteğine doğru kar satışları etkili olabilir. 93300 desteğini kırması durumunda ise satış baskısı 91800 seviyesine doğru hızlanabilir. Bu seviyenin yakından izlenmesinde fayda var. VIOP endeks kontratında uzun pozisyonlar için 93300 endeks seviyesi stop loss alınabilir. Mevcut kısa pozisyonlar için ise 96000 endeks seviyesi stop loss alınarak korunabilir.

Dirençler Bist-30: 95400-96000-97700

Destekler Bist-30: 93300-92800-91800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, İstanbul Sanayi Odası’nda yapmış olduğu konuşmasında, TCMB’nin, para politikasının etkinliğini artırmak amacıyla sadeleşme sürecine devam ettiğini, Türkiye ekonomisinin sağlam temellere dayandığını ve ekonominin orta / uzun vadede olumlu ayrışmasının beklendiğini belirtti.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasının devamlılığını sağlamak amacıyla olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunuldu.

ABD

Ağustos ayına yönelik açıklanan, dayanıklı tüketim malları siparişleri %0 olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı %4.4’den %3.6’ya aşağı yönde revize edildi. Ulaşım hariç hesaplanan çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri de negatif bölgeye gerileyerek %-0.4 olarak açıklanırken, bir önceki dönemin rakamı %1.3’den %1.1’e revize edildi.

ABD’de 23 Eylül ile biten haftada mortgage başvuruları -%0.7 olarak açıklandı. Bir önceki haftanın rakamı %-7.3 düzeyindeydi.

Mali Hizmetler Komitesinde denetim ve düzenleme konularıyla ilgi olarak konuşan Fed Başkanı J.Yellen istihdam oluşumunun sürdürülebilir olmadığından bahsederek istihdamın aşırı ısınmaya öncülük edebileceğini belirtti. Enflasyonda anlamlı bir baskı görmediğini belirten Fed Başkanı, ABD bankacılık sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, para politikasının çok yavaş bir hızda normalleşeceğini söyledi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi açıklamalarında, Euro Bölgesi ve Almanya’nın ekonomilerinde şimdilik aşırı bir ısınma görmediklerini, uzun vade için düşük faiz oranlarının, varlık piyasasında aşırı değerlenme riskini taşıyabileceğini de belirtti. ECB’nin para politikasının, büyüme ve istihdamı desteklediğini ve para politikalarını tamamlamak için diğer ekonomik politikaların gerekli olduğunu vurguladı.

Die Zeit gazetesinin haberine göre, Alman hükümetinin seçenekleri arasında Deutsche Bank’tan hisse alımının var olduğunu ve Alman hükümetinin hala Deutsche Bank’ın desteğe ihtiyaç duymadığını ümit ettiklerini bildirdi.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Minouche Shafik açıklamalarında, İngiltere’deki ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın daha zararlı bir duruma gelmemesi için bir noktada ilave parasal teşviklerin gerekli olacağını vurguladı. Ancak, ilave teşviklerin zamanlamasının ise önümüzdeki süreçte açıklanacak İngiltere verilerine bağlı olduğuna da değindi.

Almanya GFK tüketici güven endeksi Ekim ayında beklentilerin altında 10 seviyesinde açıklandı.

Petrol

ABD, DOE Haftalık Ulusal petrol stokları 23 Eylül haftası 1 milyon 882 bin varil ve Cushing/Oklahoma stoklarında da 631 bin varil azalma kaydedildi. Toplam üretimde 15 bin varil düşüş görülmekte.

OPEC üyeleri petrol arzını sınırlamak için anlaşmaya vardı. OPEC petrol üretimini günlük 32,5 milyon varil olarak sınırlamak için anlaştı.

Şirket Haberleri

YAPI VE KREDİ BANKASI / YKBNK - Bankaya yargı yolu açık olmak üzere 116.254.138 TL idari para cezası tebliğ edilmiştir.

COCA-COLA  / CCOLA - Moody's 27 Eylül 2016 tarihinde Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCİ)'nin "Baa3" seviyesinde olan uzun vadeli kredi notunu teyit etmiştir. CCİ'in notunun görünümü de "Durağan" olarak teyit edilmiştir.

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI / SISE - Moody's, 20 Temmuz 2016 tarihinde başlattığı not indirimine yönelik izleme sürecini 27.09.2016 tarihinde sonuçlandırarak, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.'nin uzun vadeli yabancı para kredi notunu Ba1 ve görünümünü ise "Durağan" olarak teyit etmiştir.

VESTEL ELEKTRONİK / VESTL - Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor's 27 Eylül 2016 tarihli basın açıklamasında Şirketimizin uzun vadeli kredi notunu "B-" olarak teyit ederken, görünümü durağan olarak belirtmiştir.

YEŞİL GYO / YGYO - Şirket ile JCR Eurasia Rating arasında 10 Mayıs 2013 tarihi itibariyle imzalanan Kredi Derecelendirme sözleşmesi Şirketimiz talebine istinaden karşılıklı mutabakatla iptal edilmiş ve rating süreci durdurulmuştur.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. / KOZAL / IPEKE / KOZAA - Şirket hakkında verilen  Ankara 4.Sulh Ceza Hakimliği 'nin 06.09.2016 tarihli kararı söz konusu şirketlere tebliğ edilmiş, İlgili mahkeme kararı  doğrultusunda, 06.09.2016 tarihi itibariyle söz konusu şirketler bünyesindeki şirketlerde görev yapan kayyımların yetkilerinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devir edileceği, Kayyımların görevlerinin devir işlemi tamamlanıncaya kadar devam edeceği, devir işlemi tamamlandığı gün kayyımların görevlerinin sona ermesine karar verildiği 19.09.2016 tarihinde bildirilmiştir.