BIST endeksi dün bir miktar tepki göstermeye çalıştı ancak sınırlı bir tepkinin geldiğini izledik.

Bununla birlikte öğleden sonra ABD piyasalarının açılmasının ardından banka hisselerine gelen alımlar dikkat çekiciydi. Öyle ki endeks günü %0.57 kapatırken Banka endeksi %1.56 yükseliş gösterdi. Banka hisselerine dün gelen alımların bugünde devam etmesi durumunda endeks 78000 seviyesini zorlayabilir. Son birkaç gündür global piyasaların özellikle Avrupa endekslerinin de yardımcı olmamasına rağmen endeksin 76000 seviyesi üzerinde tutunmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak daha net yorum yapabilmek için hala erken olduğunu söylemek mümkün. Bu Cuma günkü kapanış endeks için kritik önemde olacak gibi duruyor. Fakat endeks düştükçe mali sektöre alımların geliyor olması çıkış yapan yabancı fonlar olduğu gibi giriş yapan fonlarında olduğunu gösteriyor.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 endeksinde sabah alınan tepkinin güçlenemediğini ve kazançların geri verildiğini izliyoruz.  Endeksi şimdilik 76100-78000 aralığında izleyebiliriz. Teknik olarak 76100 desteğinin kırılması durumunda 75000 desteğinin de kırılma olasılığı yükselebilir. Diğer yandan 78000 seviyesinin üzerine yükselmesi durumunda ise 79400 direnci etkili olabilir. Genel görünüm zayıflığını korumakta.

Dirençler: 78000-79400-80800

Destekler: 76100-75000-74000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde zayıf seyir sürüyor. Endeksin  93300 desteğini kırması durumunda satış baskısı 91800 seviyesine doğru hızlanabilir. Bu seviyenin yakından izlenmesinde fayda var. 96000 seviyesini ise direnç olarak izliyoruz. VIOP endeks kontratında uzun pozisyonlar için 93300 endeks seviyesi stop loss alınabilir. Mevcut kısa pozisyonlar için ise 96000 endeks seviyesi stop loss alınarak korunabilir.

Dirençler Bist-30: 96000-97700-98700

Destekler Bist-30: 93300-92800-91800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Hazine Müsteşarlığının düzenlemiş olduğu 2 ihalenin detayını incelediğimizde, 5 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvilinde 1 milyar 426,9 milyon TL satış yapılırken, ihalede ortalama bileşik faiz %9.28 şeklinde oluştu. 6 yıl vadeli değişken faizli devlet tahvilinin ihalesinde de 432,4 milyon TL satış yapılırken, ihalede bileşik faiz ortalama %5.54 şeklinde oluştu.  

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda 2017-2018 dönemini kapsayacak olan Orta Vadeli Programa (OVP) görüşüldü.

ABD

Eylül ayında, ABD’de tüketici güven endeksi Eylül 2007 tarihinden bu yana en yüksek seviyesinde açıklandı. Piyasalarda beklentiler 98.8 puan açıklanması yönündeydi ancak 104.1 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ABD’de Richmond Fed imalat endeksi Eylül ayında -8 olarak açıklandı.

ABD’de Eylül ayında hizmetler sektörüne yönelik açıklanan PMI rakamı beklentilerin üzerinde 51.9 olarak gerçekleşti. Bir önceki dönemin rakamı 51.0 seviyesindeydi.

ABD’de Case-Shiller konut fiyat endeksi Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre azalarak %5.02 olarak açıklandı. Bir önceki ayın rakamı %5.13’den %5.11’e revize edildi.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer yapmış olduğu konuşmasında, Fed’in faiz oranlarını çok fazla arttırmak istemediğini belirtti. Aynı zamanda, Fed’in yapacağı en iyi durumun ise işsizlik oranını aşağı çekmek olduğunun altını çizerken, ücretlerinde yükselmeye başladığına değindi.

Fed üyesi Williams açıklamalarında, Fed’in ABD’deki toparlanmayı riske atmaksızın faiz oranlarını arttırabileceğini belirtti. Ayrıca, Fed’in hareketsiz kalmaya devam etmesinin önümüzdeki süreçte daha fazla risk yaratabileceğine de değindi. Bir faiz artışını desteklediğini ve ABD ekonomisinin de bu artışla başa çıkabileceğine vurgu yaptı.

Avrupa

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney açıklamalarında, İngiltere ekonomisi için uzun vadeli beklentilerin pozitif olduğunu ve BOE’nin beklentiler doğrultusunda performans gösterdiğinin de altını çizdi.

Petrol

Gayri resmi OPEC toplantısının ikinci gününde petrol bakanlarından gelen açıklamalar takip edildi. İran, günlük petrol üretimi 4 milyon varil olana kadar üretimde kısıntıya gitmeyeceklerini yineledi. Suudi Arabistan, iyimser açıklamalarına devam ederek, bu toplantının danışma amaçlı olduğunu ve diyalog için memnuniyet verici bir fırsat olduğunu da belirtti. OPEC Başkanı ise OPEC’in Doha’dan bu yana ilerleme kaydettiğini, OPEC’in resmi olmayan toplantısına Rusya’nın katılmayacağını ve bu toplantının da gelecekteki anlaşma konusunda blokları kurduğunun da altını çizdi. OPEC genel sekreteri de, OPEC toplantısında uzlaşma sağlanması durumunda bu toplantının olağanüstü bir toplantı haline gelebileceğini de vurguladı.

Şirket Haberleri

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI / GARAN - Moody's Derecelendirme kuruluşu bankanın Uzun Vadeli YP Mevduat notunu Ba2'ye, uzun Vadeli TL Mevduat notunu Ba1'ye ve görünümünü ise durağana revize ettiğini bildirdi.

AKBANK / AKBNK - Moody's Derecelendirme kuruluşu bankanın Uzun vadeli yabancı ve yerli para cinsinden kredi notları Baa3'ten Ba2/Ba1'e, kısa vadeli yabancı ve yerli para cinsinden kredi notları P-3 den Not Prime'a, yabancı ve yerli para cinsinden tahvil notları Baa3'ten Ba1'e ve Referans Kredi Derecelendirme Notu ba1'den ba2'ye indirdiğini bildirdi.

YAPI VE KREDİ BANKASI / YKBNK - Moody's Derecelendirme kuruluşu bankanın uzun vadeli yabancı para borçlanma ve Türk Lirası mevduat notları, görünümleri durağan olmak üzere, Baa3'ten Ba1'e indirilmiştir. Banka'nın yabancı para mevduat notu Baa3'ten Ba2'ye indirilmiştir. Banka'nın Temel Kredi Değerlendirmesi (BCA) ba1'den ba2'ye düşürülmüştür. Kısa vadeli Türk Lirası ve yabancı para mevduat notları ise P-3'ten Not-Prime'a indirilmiştir.

TÜRKİYE HALK BANKASI / HALKB - Moody's Derecelendirme kuruluşu bankanın Uzun Vadeli Mevduat Notunu Ba1'e, Kısa Vadeli Mevduat Notunu Not-Prime'a, yabancı rapa cinsinden ise uzun vadeli kredi notunu Ba2'ye ve uzun vadeli mevduat notunu ise Not-Prime'a indirdi.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI / VAKBN - Moody's Derecelendirme kuruluşu bankanın yabancı para cinsinden uzun vadeli mevduat notu Ba2, yerel para cinsinden uzun vadeli mevduat notu ise Ba1'e, yabancı ve yerel para birimi cinsinden kısa vadeli mevsuat notunun Not-Prime düzeyine indirdiğini bildirdi.

TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI / TSKB - 26 Eylül 2016 tarihinde Bankanın Uzun Vadeli İhraççı Kredi Notu Ba1 olarak değiştirilmiş ve görünümü durağan olarak belirlenmiştir. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.'nin Referans Kredi Değerlendirme Notu da ba2 olarak teyit edilmiş ve Kısa Vadeli İhraççı Kredi Notu'nda değişiklik yapılmamıştır.

OLMUKSAN INTERNATIONAL PAPER AMBALAJ / OLMIP - Türkiye Selüloz, Kağıt, Ağaç ve Mamulleri İşçileri Sendikası ile Şirket arasında 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri devam ettiğini bildirdi.

REYSAŞ GYO / RYGYO - Şirket portföyünde yer alan Eskişehir İli Tepebaşı İlçesi Eskibağlar Mahallesi 3903 Ada 1 Parsel üzerindeki 3.298,40 m2'lik arsanın üzerinde bulunan 12.718 m2'lik Otelin Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskanı) aldığını bildirdi.

SAY REKLAMCILIK / SAYAS - Şirket, %100'üne sahip olduğu bağlı ortaklığı Plaka Mobilya Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından alınan yeni ihale için 27.09.2016 tarihinde sözleşme imzaladığını bildirdi.

OLMUKSAN INTERNATIONAL PAPER AMBALAJ / OLMIP - Türkiye Selüloz, Kağıt, Ağaç ve Mamulleri İşçileri Sendikası ile Şirket arasında 3. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri devam ettiğini bildirdi.

OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA / OTKAR -  Şirket tarafından gerekli sermaye desteğinin yapılması suretiyle, ortak girişim şirketinin sermayesindeki sermaye yükümlülüğünün nakden ödenmek üzere Otokar LS tarafından taahhüt edilmesine karar verdiğini bildirdi.

VERUSATURK GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI / VERTU - Şirket ortaklığı Pamukova Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde yer alan İklimya Elektrik Üretim A.Ş'ye ait payların (toplam 27.000.000 adet) tamamının bedeli 30.10.2015 tarihinde ödenmiş olup söz konusu payların 7.150.000 adedinin devir işlemi 30.10.2015 tarihinde gerçekleştirildiğini bildirdi.