Endeks dün 76243 seviyesindeki açılış seviyesinin üzerinde bütün günü koruyarak bu seviyenin üzerinde kapanış sağladı.

Günün ilerleyen saatlerinde satışların derinleşmediğini izledik. Diğer yandan yabancı kuruluşlardan gelen olumlu açıklamalar, TL’deki değer kaybının sınırlı olması ve en önemlisi Hazine ihalelerinden başarılı sonuçlar alınması yurtiçi piyasalar için önemli gelişmeler. Bu konuda piyasanın nerede dengeleneceğini söylemek için halen erken olduğunu düşünüyoruz. Diğer yandan, dün gece Hillary Clinton ve Donald Trump arasındaki karşılaşmada Clinton’un gecenin kazananı olduğu yönündeki algılamalar piyasalarda tepki yükselişlerini getirmiş durumda. ABD future endeksleri şu sıralarda %0.6 yukarıda işlem görürken, Asya piyasalarında da yüksek kapanışlar var. Bu durum Avrupa piyasalarının da pozitif açılışlar yapmasını sağlayacak görünüyor. En azından içinden geçtiğimiz şu dönemde global piyasalarda oluşacak kötü seyirler en son tercihimiz. Bugün yine Hazine’nin iki ihalesi takip edilirken, dışarıda petrol görüşmeleri global piyasalar için önemli olacak. 76000 seviyelerinin üzerinde tutunma devam ederse Endeks tepki için güç toplayabilir.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 endeksi 76243 seviyesinde açılış yapmasının ardından bu seviye üzerinde kalarak zayıf da olsa açılış seviyesinin üzerinde kapanış sağladı. Bu arada 76100 seviyesinden geçen kısa vadeli yükselen trend desteğinin çalıştığı görülüyor. Endeksin bu seviye üzerinde tutunması durumunda ilerleyen süreçte zayıf da olsa tepkiler gelebilir. Tepkilerde 78000 seviyesi kısa vadeli direnç olarak izlenebilir. Ancak genel görünüm zayıflığını korumakta.

Dirençler: 78000-79400-80800

Destekler: 76100-75000-74000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksi 93800 seviyesinden geçen kısa vadeli destek çizgisinin üzerinde kapanmayı başardı. Endekste bu seviyenin üzerindeki seyirlerin sürmesi durumunda 96000 seviyesine doğru zayıf tepkiler alabiliriz. Satışların devamı durumunda 93300 seviyesi destek olarak izlenebilir. VIOP endeks kontratında daha net bir görünüm alana kadar pozisyonsuz kalmakta fayda var.

Dirençler Bist-30: 96000-97700-98700

Destekler Bist-30: 93300-92800-91800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Türkiye reel kesim güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre yükselerek 106.5 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre %1.4 puan artarak %76.6 seviyesinde açıklandı. Verinin detayı incelendiğinde, yatırım mallarında bir önceki aya göre değişim görülmezken, gıda ve içecekler, dayanıksız tüketim malları, dayanıklı tüketim malları ve ara mallarındaki artışın veriye pozitif katkı sağladığı görülmekte.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklamalarında, kredi notundaki düşüşe rağmen hazine ihalelerine güçlü talebin geldiğini ve faizlerin beklentilerden daha düşük olduğunu belirtti. Aynı zamanda, Türkiye’nin makro temellerinin sağlam olduğunu da vurguladı.

Hazine Müsteşarlığının düzenlemiş olduğu 3 ihalenin detayını incelediğimizde, 2 yıllık sabit kuponlu tahvil ihalesinde 1 milyar 14,7 milyon TL satış yapılırken, ihalede ortalama bileşik faiz %8.98 şeklinde oluştu. TL cinsi 9 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli ihalede 824,7 milyon TL satış yapılırken, ihalede ortalama bileşik faiz %2.55 şeklinde oluştu. 9 yıllık sabit kuponlu tahvil ihalesinde 1 milyar 16 milyon TL satış yapıldı ve ihalede bileşik faiz ortalama %9.94 şeklinde oluştu.

ABD

Dün geceki Clinton – Trump karılaşmasından Clinton lehine algılamalar oluştu.

ABD’de yeni konut satışları Ağustos ayında beklentilerin üzerinde 609 bin adet olarak açıklanırken, bir önceki ayın rakamı 654 binden 659 bine yukarı yönde revize edildi.

Eylül ayında, ABD Dallas Fed imalat aktivite endeksi -6.2’den -3.2’ye yükseldi.

Avrupa

Almanya’da Eylül ayına ilişkin IFO iş ortamı endeksi beklentilerin üzerinde 109.5 olarak açıklandı ve bir önceki ayın rakamı 106.2’den 106.3’e revize edildi. Verinin detayı incelendiğinde, anlık değerlendirme endeksi 114.7 ile bir önceki aya göre artış kaydederken, bir önceki ayın rakamı 112.8’den 112.9’a revize edildi. Ticari faaliyet endeksi de 104.5 puan ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi yapmış olduğu konuşmasında, Avrupa ekonomisinin ılımlı ve istikrarlı biçimde toparlanmasını beklediklerini ve bölge ekonomisinin Brexit gibi küresel belirsizliklerle iyi şekilde mücadele ettiğini de belirtti. Aynı zamanda, düşük faiz etkisinin yakından izlenmesi gerektiğini ve gerektiğinde yetkileri dahilinde ellerindeki tüm enstrümanları kullanmaya hazır olduklarını da yineledi.

Japonya

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda açıklamalarında, BOJ’un hedeflerine ulaşmak için gereken her olası politika aracını kullanmaya hazır olduklarını belirtti. Ülke ekonomisinin deflasyonda olmadığını ve faizleri daha fazla düşürmenin de seçenekler arasında olduğunun da altını çizdi.

Petrol

Gayri resmi OPEC toplantısı öncesinde, petrol bakanlarından gelen açıklamalara bakıldığında; Irak petrol bakanı, OPEC görüşmelerinde anlaşmaya varılacağına güvendiklerini ve Cezayir’de yapılacak olan toplantıda bütün seçeneklerin açık olacağını belirtti. Nijerya Petrol Bakanı, bu haftaki OPEC toplantısında, bir anlaşmaya varılabileceğini vurguladı. Venezuela Petrol Bakanı, OPEC toplantısında anlaşmaya varılması için çok çalıştıklarını belirtti. İran’dan gelen açıklamalarda ise Cezayir’deki OPEC toplantısının sadece istişare için olduğunu ve piyasa payını geri kazanmayı hala istediklerini yineledi.

Şirket Haberleri

YAPI VE KREDİ BANKASI / YKBNK - Banka MTN programı kapsamında yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 4.570.000 USD tutarındaki borçlanma aracı için tertip ihraç belgesi alınabilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurduğunu bildirdi.

KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG / KERVN - Şirket, Kervansaray Kundu Otelinin turizm sektöründeki olumsuz gelişmeler, yaz sezonunun sonuna gelinmesi ve yeterli doluluk oranının sağlanamaması nedeniyle bu yaz sezonu (2016) için hizmete kapatıldığını bildirdi.

OLMUKSAN INTERNATIONAL PAPER AMBALAJ / OLMIP - Şirket sahibi bulunduğu, maddi duran varlıklarda yer alan, Antalya İlinde "2 katlı fabrika binası ve arsası"nın satılması için görüşmeler devam ettiğini bildirdi.

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI / SİSE - Şişecam Topluluğu ile TSE arasındaki stratejik işbirliğine ilişkin protokol imzalandı. (Matriks)

GSD HOLDİNG A.Ş. / GSDHO – Şirket, Hollanda'da kuruluş aşamasında olan bağlı ortaklığının Malta'da bu amaçla kurulacak iştiraki adına, Japonya'da inşa edilecek 63.000 DWT taşıma kapasiteli bir adet kuru yük gemisi alımı için, sözleşme müzakereleri yürütülmesine, oy birliği ile karar verildiğini bildirdi.

FLAP KONGRE TOPLANTI HİZMETLERİ OTOMOTİV VE TURİZM A.Ş. / FLAP – Şirket, Ekim 2016 - Nisan 2017 döneminde yapılması planlanan Tarım Çalışma Grubu Toplantısı, Mali İşbirliği Çalışma Grubu Toplantısı, TND 31. Bilimsel Kongresi, TİGED 2017 ve 12. Ulusal Radyoteknoloji Kongresi organizasyonlarını yerine getirme görevini üstlendiğini duyurdu.

AKBANK T.A.Ş. / AKBNK – Banka, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, yürürlükteki 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilen denetim sonucunda yargı yolu açık olmak üzere 116.254.138 TL idari para cezası tebliğ edildiğini bildirdi. Banka, idari para cezasının iptaline ilişkin tüm yasal haklarının saklı kalmak üzere, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 17/6.ncı maddesi gereğince %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödeneceğini duyurdu.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. / ISATR, ISBTR, ISCTR, ISKUR – Banka, 17-18-19 Ağustos 2015 tarihlerinde halka arz edilerek ihracı gerçekleştirilen 402 gün vadeli, TRSTISB91613 ISIN kodlu 80.783.584 TL nominal değerli iskontolu tahvilin 26/09/2016 itibariyle vadesinin gelmiş olduğunu ve itfa işleminin gerçekleştirildiğini bildirdi.