BIST endeksinin 77500 seviyesinin üzerine yükselmekte güçlük çektiğini ve zayıf bir seyir sergilediğini izliyoruz.

Bunda hem Suriye operasyonun Türk piyasalarına yönelik yarattığı belirsiz durumun etkisi olduğu gibi hem de içeride normalleşme süresinin halen devam ediyor olması da önemli bir faktör. Dün İçişleri Bakanı’nın yerine yeni bir ismin getirilmesi henüz normalleşmenin geçmediğini bize göstermekte. Bu nedenle TL varlıklar üzerindeki baskıyı da halen hissediyoruz. Diğer yandan geçen haftanın ardından gündemde bile olmayan Eylül ayı faiz artırımı bakımdan net bir şekilde öne çıkmış oldu. Global piyasalardaki bu algı GOP piyasaları üzerinde de baskı yaratmıyor değil. Özellikle yarınki istihdam verisi öncesinde piyasalardaki belirsizlik ve buna bağlı baskı devam edebilir.

Bugüne kadar açıklanan 2016 2.çeyrek net kar tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.                                    

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksinde 77000 seviyesinin altındaki seyirlerde endekste teknik olarak aşağı yönlü baskılı seyirler sürebilir. 77000 seviyesini ara direnç olarak izlerken, bu noktada asıl izlediğimiz direnç seviyesi 77500 seviyesinde bulunuyor. Endeksin üzerindeki baskıyı atlattığını söyleyebilmek için 77500 seviyesi üzerinde kalıcı seyirlerin oluşması gerekli. Bununla birlikte 75000 seviyesi ana destek noktamız. Teknik olarak zayıf ve yönsüz bir seyir var.

Dirençler: 77000-77500-79300

Destekler: 76200-75000-74000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde 94300 direnci altında seyirler sürüyor.  Teknik olarak bu seviyenin altında baskılı seyirler görebiliriz. 91800 seviyesini güçlü destek noktası olarak izlemeye devam ediyoruz. Bu noktalara gerilemelerde tepkiler gelebilir ancak zayıf kalabilir. Bununla birlikte endekste 94300 seviyesi geçilirse, 95300 direnci test edilebilir. Asıl olarak endeksin güçlenmesini etkileyecek direnç seviyesinin 95300 olduğunu düşünüyoruz. Bu seviyenin üzerinde seyirler oluşursa toparlanma daha yukarı seviyelere doğru devam edebilir. VIOP endeks kontratında mevcut uzun pozisyonlar için 91800 endeks seviyesi stop loss alınabilir. Mevcut kısa pozisyonlar için ise 94300 endeks seviyesi stop loss alınabilir.

Dirençler Bist-30: 94300-95300-96800

Destekler Bist-30: 91800-90800-88200

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Başbakan Yıldırım, görüşme sonrasında İçişleri Bakanı Ala'nın istifasıyla yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’nun getirildiğini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili  Müezzinoğlu'nun atandığını bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dış ticaret verileri açıklandı. Verinin detayını incelediğimizde, dış ticaret açığı %32.5 azalarak 4 Milyar 788 Milyon Dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2015 Temmuz ayında %61.1 olarak açıklanırken, 2016 Temmuz ayında %67.3’e yükseldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, Temmuz ayında hem ihracatta hem ithalatta gerileme yaşandığını belirtti. Temmuz ayında, ihracatın yarısından fazlasını AB pazarlarına yapıldığının altını çizdi. Hükümet olarak, ihracata ve üretime daha güçlü destekler vermeyi sürdüreceklerini de açıklamalarında yer verdi.

ABD

ABD’de 26 Ağustos ile biten haftada mortgage başvuruları %2.8 ile pozitif bölgede açıklandı. Bir önceki hafta -%2.1 düzeyinde açıklanmıştı.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren yapmış olduğu konuşmasında, ABD’de enflasyon ve istihdam rakamlarının, Fed’in hedeflerine yakın seviyelerde olduğunu belirtti. Fed, faizleri arttırırken sabırlı olmasının uygun bir tutum olabileceğini belirtti.

ABD’de ADP özel sektör istihdam değişimi Ağustos ayında beklentilerin altında 175 bin kişi artış kaydetti. Temmuz ayı rakamı 179 binden 194 bine revize edildi.

ABD’de Chicago PMI Ağustos ayında beklentilerin altında 51.5 olarak açıklandı.

ABD’de bekleyen konut satışları Temmuz ayında aylık bazda beklentilerin üzerinde %1.3 olarak açıklandı ve bir önceki ayın rakamı %0.2’den -%0.8’e revize edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre beklentileri karşılayamadı ve -%2.2 olarak açıklandı. Geçen yılın rakamı da %0.3’den -%0.7’ye revize edildi.

Avrupa

Almanya’da perakende satışlar Temmuz ayında bir önceki aya göre artış kaydederek %1.7 olarak açıklandı. Bir önceki ayın rakamı -%0.1’den -%0.6’ya revize edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre perakende satışlar %2.7’den -%1.5’e geriledi ve bir önceki yılın rakamı %2.7’den %2.3’e revize edildi.

İngiltere’de ulusal konut fiyat endeksi Ağustos ayında beklentilerin üzerinde açıklandı. Aylık bazda %0.6 ve yıllık bazda %5.6 olarak gerçekleşti.

Almanya’da işsizlik oranı Ağustos ayında %6.1 seviyesinde beklentiler çerçevesinde açıklandı.

Euro Bölgesi işsizlik oranı Temmuz ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek %10.1 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi TÜFE tahmini Ağustos ayında yıllık bazda beklentilerin altında %0.2 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek TÜFE %0.8 olarak gerçekleşti.

Petrol

Suudi Arabistan Enerji Bakanı yapmış olduğu açıklamalarında, ham petrol piyasasında aşırı arzın olduğunu ancak talep konusunda endişelerinin olmadığını belirtti. Aynı zamanda, Çin’deki talebin oldukça sağlıklı olduğunu ve Hindistan’daki tüketimin de iyi olduğunu ifadelerinde yer verdi. 

ABD DOE Haftalık Ulusal petrol stokları 2.276 milyon varil artış gösterdi. Cushing / Oklahoma stoklarında ise 1.03 milyon varil azalma yaşadı. Petrol stokları beklentilerin çok üzerinde artış yaşadı ilk fiyatlama petrol negatif yönde oldu.

Şirket Haberleri

TEKFEN HOLDİNG A.Ş. / TKFEN - Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Suudi Arabistan'da yatırımı Aramco tarafından  yapılan tamamlanma süresi 47 ay olarak belirlen Yanbu – Cidde arasında toplam 333 km uzunluğundaki 20 benzin ve 24 jet yakıtı boru hattı projesinin inşaatı işini toplam 299.312.000  ABD Doları bedelle üstlenmesine yönelik Niyet Mektubunu imzalamıştır. Aynı zamanda Star Rafinerisi "Coker Ünitesi"nin elektromekanik işlerini birim fiyatlı olarak üstlenmek konusunda işveren TSGI JV ile bir Niyet Protokolü imzalamış tamamlanma süresi 17 ay olarak belirlenmiştir.

ARÇELİK A.Ş. / ARCLK - Bağlı Ortaklığı Arctic S.A.'nın Romanya'da 2 milyon adet/yıl kapasiteli çamaşır makinası üretimi yapacak yeni bir fabrika kurulması için ön elemeyi geçtiği ve projeye güncel kurla yaklaşık 36,7 milyon Euro tutarında teşvik ayrılmasının öngörüldüğü açıklanmıştır. Ön elemeyi geçen projelere ilişkin nihai onay ve nihai teşvik tutarı, Yatırım Teşvik Dairesi tarafından yapılacak son değerlendirmeyi takiben verilecek yazılı onay ile kesinleşecek olup, yatırıma yazılı onayı takiben başlanacaktır.

BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / BALAT - Şirket, fabrika  binasının İŞ Bankası Bornova Ticari Şube Müdürlüğü'ne 2.derece de ipotek verilmesine oy çokluğu ile karar verildiğini duyurdu.

MCT DANIŞMANLIK A.Ş. / MCTAS - Şirket, 31.08.2016 tarihi itibariyle, toplam alım işlemi  265 adet olup, 4,96 - 5,06 TL fiyat aralığından ve 363,323.00 TL tutarında gerçekleştiğini duyurdu.

GÜBRETAŞ / GUBRF – Şirket Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.’de sahip olduğu %40 oranındaki hisselerinin satış süreci ile ilgili son altmış günlük süre içerisinde herhangi bir gelişme olmadığını bildirdi.

ANADOLU SİGORTA / ANSGR – Şirket 26/12/2014, 06/02/2014 tarihlerinde bildirdiği vergi denetim kurulu inceleme süreci hakkında bir gelişme olmadığını, önemli bir gelişme olması durumunda bilgi verileceğini duyurdu.

ETİLER GIDA / ETILR – Şirket, Depo ve Üretim Tesisinde satılacak ürünlerin depolama ve teslim noktalarına dağıtımı, teslimat ve iadeleri için NEDLLOYD ROAD CARGO ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE TİCARET A.Ş  (POLARXP)  firması ile sözleşme imzalandığını bildirdi.

HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. / HURGZ - Sermayesinde dolaylı olarak %78.57 pay sahibi olduğu Trader Media East Ltd. ("TME")'nin sermaye artırımı için yaklaşık 1,7 milyon ABD Doları tutarında nakit sermaye ödemesi yapıldığını bildirdi. Sermaye artırımı sonrasında HURGZ’nin TME sermayesindeki payı dolaylı olarak %97,29'a yükseldi.

ODAS ELEKTRİK ÜRETİM / ODAS - Şirket Yönetim Kurulu, sadece nitelikli yatırımcılara satılmak üzere azami 100 Milyon Türk Lirası değerinde borçlanma aracı ihraç edilmesine yönelik olarak Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına karar verdiğini bildirdi.

UYUM GIDA / UYUM – Şirket ortaklıktan çıkarma hakkına konu, hakim ortak; Makro Market A.Ş. dışındaki diğer ortakların toplam 505.649 TL nominal değerli  paylarının iptal edilerek sermaye azaltımı yapılmasına, işbu iptal edilen paylar karşılığında eş zamanlı olarak, ortaklıktan çıkarma hakkını kullanan Makro Market A.Ş.'ye tahsisli sermaye artırımı yapılmasına ve Şirketimiz sermayesinin tekrar 60.000.000-TL'ye çıkarılmasına ve gerekli onaylar için SPK’ya ve Borsa İstanbul’a başvuruda bulunulmasına karar verdiğini bildirdi.  

BORSA İSTANBUL VİOP SON İŞLEM GÜNÜ VE VADE SONU DUYURUSU (Açıklama aynen alınmıştır) - Borsa İstanbul VİOP'ta işlem gören ve vade sonu Ağustos 2016 olan Pay Opsiyon, BIST 30 Endeks Opsiyon, Mini BIST 30 Endeks Opsiyon, DolarTL Opsiyon, DolarTL Vadeli İşlem, EuroTL Vadeli İşlem, EUR/USD Çapraz Kuru Vadeli İşlem, Çelik Hurda Vadeli İşlem, Aylık Gecelik Repo Vadeli İşlem, TL/Gr Altın Vadeli İşlem, Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem, FBIST BYF Vadeli İşlem, BIST 30 Endeks Vadeli İşlem, Pay Vadeli İşlem, SASX10 Endeks Vadeli İşlem ve Baz Yük Elektrik Vadeli İşlem Sözleşmeleri 31 Ağustos 2016 Çarşamba gün sonunda itfa olacaktır. 19 Temmuz 2013 tarih ve 433 No'lu Borsa İstanbul VİOP İşleyiş Esasları Genelgesinde duyurulduğu üzere, söz konusu işlem günü sonunda;

-Pay vadeli işlem sözleşmelerinde bulunan açık pozisyonlar doğrudan fiziki teslimata, diğer vadeli işlem sözleşmelerinde bulunan açık pozisyonlar nakdi uzlaşmaya konu olacaktır.

-Pay opsiyon sözleşmelerinde ise hak kullanımı için talimat verilmesi gerekmekte olup kullanım talimatı olmayan açık pozisyonlar herhangi bir uzlaşmaya konu olmadan kapatılacaktır.

- Pay endeksi ve DolarTL opsiyon sözleşmelerinde ise karda olan opsiyonlar otomatik kullanıma konu olacaktır. Konu ile ilgili detaylı bilgi 433 No'lu Genelge'de mevcuttur.

Yeni açılacak sözleşmeler 1 Eylül 2016 Perşembe gününden itibaren VİOP'ta işlem görmeye başlayacaktır. Sözleşmelere ilişkin bilgilere 31 Ağustos 2016 tarihli mevcut sözleşmeler ve sözleşme değişiklik dosyası adlı raporlardan www.borsaistanbul.com/erd sayfası üzerinden erişilebilecektir.