Moody’s’in pas geçmesinin ardından TL cephesinde bir miktar rahatlama izleniyor.

USDTRY 2.9870 seviyesinde bulunuyor ancak geri çekilmenin çok sert olmadığını söylemekte fayda var. Kurdaki bu rahatlamanın 2.97 seviyelerine doğru devam etmesi ancak sonrasında bu seviyelerde sınırlı kalması muhtemel. Moody’s açıklamalarında 90 günlük değerlendirme süresinin devam ettiğini belirtmesinin ardından başarısız darbe girişiminin etkileri konusunda da endişeli yorumlar bulunuyor. Bu nedenle hem Moody’s defterinin hala açık olması hem de Fitch belirsizliğinin sürüyor olması piyasalardaki iyileşmeleri sınırlı tutabilir. Bu sabah Endekste pozitif bir açılış beklenebilir. 76800 seviyesinin geçilmesi durumunda yukarı hareket bir miktar daha ivmelenebilir. Aksi durumda 74000-76800 arasında takip etmeyi sürdüreceğiz.

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksini 74000-76800 aralığında izleyebiliriz. Endeks geçen hafta 76800 direncini test etti ancak bu seviyeden satışlar etkili oldu. Endekste bu aralığın kırılma yönüne doğru hareket sertleşebilir. Endekste halen zayıf görünüm devam ettiği için portföylerdeki hisse senedi oranı şimdilik düşük seviyede tutulabilir.

Dirençler: 76800-78300-80800

Destekler: 75000-74000-73100

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksini kısa vadede 90700-94300 aralığında izlemeyi sürdürüyoruz. Bu aralığın kırılma yönüne göre hareket sertleşebilir. Buna göre VIOP endeks kontratında pozisyonsuz izlemek ve hareketin netleşmesini beklemek daha sağlıklı görünüyor.

Dirençler Bist-30: 94300-96800-97600

Destekler Bist 30: 91800-90700-89300

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's Türkiye'nin not değerlendirmesini pas geçtiğini belirtti. Moody's Türkiye'nin not değerlendirme sürecinde, Türkiye'nin politika yapıcı kurumları ve iş ortamını, Türkiye'nin yüksek derecede bağlı olduğu ve zarar görmüş yatırımcı beklentisi, büyüme beklentilerini göz önünde bulunduracağını belirtti. (Kaynak: Bloomberg)

ABD

ABD Tarımdışı istihdam verisi Temmuz ayında 180 bin kişilik beklentiye karşılık 255 bin kişi geldi. Haziran ayı verisi 287 binden 292 bine revize edildi. Aynı dönemde, işsizlik oranı %4.9 seviyesinde açıklanarak bir önceki aya göre değişim göstermedi. Temmuz ayında, ortalama saatlik kazançlar aylık bazda %0.1’den %0.3’e artış kaydetti. Yıllık artış ise %2.6 seviyesinde açıklanarak değişim göstermedi. Verinin detayı incelendiğinde, sağlık hizmetleri sektörü güçlü yapısını korurken, profesyonel hizmetler, finansal aktiviteler yine istihdam yaratan en önemli sektörler olmayı sürdürmüş. Madencilik sektörü yine aşağı yönlü eğimini koruyor. Ulaştırma ve İnşaat sektörleri geçen aya kıyasla pozitif katkı sağlayan sektörler olmuşlar. Verinin beklentileri aşmasında bu sektörlerin pozitif etkisi olduğu görülmekte.

Avrupa

Almanya fabrika siparişleri, Haziran ayında bir önceki aya göre azalarak negatif bölgede açıklandı. Haziran ayında, %-0.4 olarak açıklanan veri, Mayıs ayında %0’dan %0.1’e revize edildi. Geçen yılın aynı dönemine göre -%3.1 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de halifax konut fiyat endeksi Temmuz ayında aylık bazda %-1.0, yıllık bazda %8.4 olarak açıklandı.

Çin

Çin'de Temmuz ayına ait ihracat yıllık bazda verisi %2.9 oranında bir artış kaydetti. İthalat verisi ise yıllık bazda %-5.7 oranında bir daralma yaşadı. Bir önceki aya ait ithalat verisi %-2.3 oranındaydı.

Çin Temmuz ayı dış ticaret rakamı ise Dolar bazında 52.31 Milyar olarak fazla verdi. Bir önceki ay ise 48.11 Milyar olarak fazla vermişti.

Japonya

Japonya Merkez Bankası (BoJ) 28-29 Temmuz toplantısına ait özette %2 enflasyon hedefini ulaşmak için parasal gevşeme adımlarına ihtiyaç olduğu takdirde uygulanabileceğine,2017 %2 enflasyon hedefi için gevşemenin olması gerektiğini,  enflasyondaki aşağı yönlü riskler döviz piyasası üzerine baskı yarattığına ve gevşek politikaların uygun olduğuna değinilmiş.  

Şirket Haberleri

EMLAK KONUT GYO / EKGYO – Şirket, "İstanbul Esenyurt Hoşdere 6. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" nin sözleşmesinin, Yüklenici firma olan "Sur Yapı End. San. ve Tic. A.Ş. & Hatay Akpınar Mad. ve Yapı Malz. San. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı" ile 04.08.2016 tarihinde imzalandığını duyurdu.

GARANTİ BANKASI / GARAN - Banka 63 gün vadeli, 15.958.605.-TL nominal değerdeki yapılandırılmış borçlanma aracının nitelikli yatırımcılara ihracının 04.08.2016 itibariyle gerçekleştirildiğini bildirdi.

YAPI KREDİ BANKASI / YKBNK – Banka, yurt dışında ihraç edilmesi planlanan 5.000.000 USD tutarındaki borçlanma aracı için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurdu.

PEGASUS / PGSUS – Şirket Genel Müdürü Mehmet Nane, BloombergHT’ye yaptığı açıklamalarda 2016 yılını çok büyük sapma olmadan bitireceklerine ve yıllık büyüme hedeflerine ulaşacaklarını inandığını belirtti. Nane ayrıca, yıl sonuna kadar 9 uçağın daha geleceğini, şuanda 74 uçaklarının olduğunu ve haftaya uçak sayısının 75’e çıkacağını bildirdi. Nane, şuanda onay bekleyen 40’ın üzerinde hatttın olduğunu ve onlayların kısa zamanda alınmasını beklediklerini ifade etti.

TAV HAVA LİMANLARI / TAVHL – Şirket, %38 oranında hisseye sahip ortağı Aéroports de Paris ve Bouygues Bâtiment International ile birlikte, Küba Havana'da bulunan José Marti Havalimanı'nın işletme ve geliştirme hakkını içeren imtiyaz sözleşmesi için Küba Hükümeti ile birebir görüşmelere başladığını bildirdi. Bu proje ile birlikte sözkonusu havalimanının 2015 yılın 5 milyon yolcudan 2020 yılında 10 milyon yolcuya hizemet vermesi planlandığı açıklamada yer aldı. Şirket, sözleşmenin ayrıca ülkenin batısında yeralan San Antonio de los Banos Havaalanı'nın geliştirme projesini içerdiğini de bildirdi.

SAF GYO / SAFGY – AKİŞ GYO / AKSGY -  Her iki şirket birbiri ile birleşme görüşmelerinde finansal değerlendirmelerin yapılanmasini teminen huku ve yeminli mali müşavirlik firmalarının atanmalarına karar verdi.

ORGE ENERJİ / ORGE – Şirket hisse fiyatındaki olağanüstü fiyat ve miktar hareketleri ile ilgili olarak kamuya açıklanmayan bir durumun bulunmadığını bildirdi.

LOKMAN HEKİM / LKMNH - Rekabet Kurumu Özel Damla Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından işletilen Özel Akay Hastanesinin, Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt Anonim Şirketi tarafından devralınması işlemine izin verDİ.

AFYON ÇİMENTO / AFYON – Şirket Afyondaki Çimento Fabrikasının, modern teknolojilerle donatılmış olarak şehir dışında yeniden kurulması için, deneme üretimlerinin başarıyla tamamlandığını ve 2016 Yıl sonuna kadar tüm yatırımların tamamlanarak, üretim faaliyetlerine başlanmasının planlandığını bildirdi.

KORDSA GLOBAL / KORDS – Şirket iki tesisinde PET HMLS Polyester iplik yatırımı yapılmasına karar verdiğini bildirdi. 2 yıl içinde tamamlanıp 2018'de devreye alınması öngörülen ve 29,5 milyon USD'ye mal olması beklenen bu 2 yatırım ile Kordsa Global Türkiye operasyonlarının 6,000 ton; Indokordsa operasyonlarnın 6,500 ton ek HMLS polyester iplik kapasitesine kavuşması bekleniyor.