BIST endeksi 75000 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışıyor.

İçerideki normalleşme sayesinde TL, faiz ve borsada bunun etkilerini izliyoruz. Endeksin 75000 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı doğru tepkiler güçlenecektir. Bilançolarında gelmeye başlaması ile birlikte hisse bazlı hareketler devam edebilir. Bugün yatay bir açılış beklenebilir. 75000 seviyesi üzerindeki seyirlerin korunması önemli olacak.

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksi 75000 direncinin üzerine yerleşmeye çalışıyor. Endekste 75000 seviyesinin üzerindeki seyirlerin devam etmesi durumunda 76200 direnci yeniden test edilebilir.  Bununla birlikte Endeksin 75000 desteğinin üzerinde kalmakta başarısız olması durumunda 73100 seviyesine doğru baskı güçlenebilir.

Dirençler: 76200-78300-80800

Destekler: 75000-73100-71700

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksi 91800 seviyesi üzerine yerleşmeye çalışıyor. Endeksin bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda ilerleyen süreçte 94300 seviyesine doğru güçlenmeler görülebilir. Buna karşın 91800 seviyesinin yeniden altına gerilemeler oluşursa satış baskısı 89300 seviyesine doğru güçlenebilir. Buna göre VIOP endeks kontratında uzun pozisyonlar için stop loss seviyesi 91800 endeks seviyesi olarak alınmaya devam edebilir. Kısa pozisyonlar riskli olabilir.

Dirençler Bist-30: 93200-94300-96800

Destekler Bist 30: 91800-89300-88200

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem açıklamalarında, Fed’den 2016 yılında faiz artırımı beklemediğini ve Fed kararlarının öngörülerinin doğrultusunda gittiğini belirtti. USD/TRY’nin kısa sürede 3.00 seviyesinin altına geleceğini ve Ağustos ayında Moody’s ve Fitch tarafından Türkiye’ye yönelik olumlu değerlendirmelerinde gelebileceğinin altını çizdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yapmış olduğu konuşmasında, TUIK tarafından açıklanan Türkiye ekonomi güven endeksinin 2016 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti. Uygulamaya geçirecekleri reformlarla beraber hem reel sektörün hem de tüketicilerin güven algısını kalıcı olarak iyileştireceklerini de açıklamasında yer verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal konuşmasında, Moody’s yetkilileriyle yapmış olduğu görüşmelerin oldukça olumlu olduğunu ve Moody’s Türkiye’nin mali disiplin başarısını da takdirle karşıladığını belirtti. Hem Moody’s hem Fitch tarafından yapılan önerilerin ise hükümetin hedefleriyle uyumlu olduğunun da altını çizdi. Türkiye ekonomisine yönelik ise Ağbal, 2016 yılının ikinci yarısında sermaye akışının artacağını ve yıllık %4.5 büyüme hedefi olan Türkiye’de revizyona gerek olmadığını ve bu hedefin tutturulacağını da vurguladı.

Türkiye’de ekonomi güven endeksi Temmuz ayında %14.9 artarak 95.73 değerine yükseldi. Verinin detayını incelediğimizde, hizmet sektörü, perakende ticaret sektörü, inşaat sektörü ve reel kesim güven endekslerindeki artışın veriye pozitif katkı sağladığı görülmekte.

TCMB haftalık para ve banka istatistiklerine göre, 22 Temmuz ile biten haftada Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 101 Milyar 827 Milyon Dolara geriledi. Bir önceki hafta 103 Milyar 111 Milyon Dolar düzeyindeydi.

ABD

ABD’de 23 Temmuz ile biten haftada ilk işsizlik başvuruları beklentilerin üzerinde 266 bin kişi olarak açıklanırken, bir önceki haftanın rakamı ise 253 binden 255 bine revize edildi. 16 Temmuz ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları ise 2 milyon 139 bin olarak açıklandı. Bir önceki haftanın rakamı ise 2 milyon 128 binden 2 milyon 132 bine revize edildi.

Avrupa

İngiltere’de ulusal konut fiyat endeksi Temmuz ayında beklentilerin üzerinde açıklandı. Aylık bazda %0.5 ve yıllık bazda %5.2 olarak açıklandı.

Almanya’da işsizlik oranı Temmuz ayında %6.1 olarak açıklandı ve bir önceki aya göre değişim göstermediği görülmekte.

Euro Bölgesi tüketici güveni Temmuz ayında -7.9 olarak açıklandı.

Japonya

Japonya Merkez Bankasının iki gün süren toplantısında bu sabah Asya saatleri içerisinde gelen kararda politika faizi %-0.1 olarak bir değişikliğe gidilmedi ve varlık alımı ise 80 Trilyon Yen olarak sabit bıraktı. Bunun yanı sıra BoJ, Borsa Yatırım Fonu (ETF) programını 6 Trilyon Yen’e çıkardı ve önceden bu alımlar 3.3 Trilyon Yen olarak yapılıyordu. Ayrıca borç verme tutarını ise 2 katına çıkartarak 24 Milyon Dolar olarak belirledi.

Japonya'da Maliye Bakanı Taro Aso, BoJ’un aldığı kararların memnuniyet verici olduğunu ve BoJ’un fiyat istikrarına yönelik çalışmalar beklediğini dile getirdi.

Japonya Haziran ayına ait Ulusal TÜFE rakamı yıllık bazda %-0.5 oranında bir gerileme yaşadı.

Şirket Haberleri

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. / TCELL – Şirket, katılım finansman şirketi kuracağını ve hisse geri alımı için azami 150 milyon TL fon ayıracağını duyurdu.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / EKGYO - Şirket, 30 farklı projesinde aşağıdaki yöntemlerle taksitli satışlar yapılacağını açıkladı. Bu kapsamda, %20 peşinat 120 aya kadar vade ve vadeye tüfe artışı uygulaması ve  %20 peşinat 120 aya kadar vade aylık % 0,7 vade farkı uygulaması ile satış yapılmamasına karar verdiği bildirildi. Ayrıca söz konusu satışlarda ilk peşinat ve 12 aylık taksit tutarından emlak konut kendi payını almayarak tahsilatın tamamını yüklenicinin proje hesabına aktaracağı duyuruldu.

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş. / TAVHL – Şirket, 2016 yılının ilk altı ayında 49,2 milyon yolcuya hizmet vererek 503 milyon Euro ciro açıkladı.

ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. / ANELE - Şirket tarafından koşullu ön anlaşmasının imzalandığına ilişkin duyurusu yapılmış olan Katar Metro Projesi kapsamında yer alan Red Line South Elevated and At Grade hattı ısıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme sistemleri, sıhhi tesisat sistemleri, yangın koruma ve alarm sistemleri, bina otomasyon ve yönetim sistemleri, test ve devreye alma, elektrik panoları ve aydınlatma otomasyonu işlerinin yapılmasına yönelik  238,241,777.00 QAR (yaklaşık 65.500.000.00 USD )  tutarındaki ana sözleşmenin imzalandığını bildirdi.

OLMUKSAN INTERNATIONAL PAPER AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / OLMIP - Şirket sahibi bulunduğu, maddi duran varlıklarda yer alan, Antalya İli üzerinde "2 katlı fabrika binası ve arsası"nın satılması için görüşmelere başladığını duyurdu.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. / VAKBN - Banka, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 150 Milyon Euro'luk yeni bir kredi limiti onaylandığını bildirdi.

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. / PETKM - SOCAR Türkiye ve PETKİM Yönetim Kurulu Başkanı Aliyev, iştiraklerinde yeniden yapılanma sürecine girdiklerini söyledi. (dunya.com)

AKFEN HOLDİNG A.Ş. / AKFEN - Şirket basında çıkan haberlerde bahsi geçen iştiraki olan TAV Havalimanları, Mersin Uluslararası Limanı ve Akfen Yenilenebilir Enerji'de bir hisse satış planı olmadığını bildirdi.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. / YKBNK - Banka, Rekabet Kurulu cezasına yönelik açılan davadaki temyiz talebi 13. Dairesi tarafından reddedilmiş olup, Banka tarafından yasal süresi içerisinde Danıştay nezdinde karar düzeltme başvurusunda bulunacağını bildirdi.

Geri alım programına karar veren şirketler

BAKAB

Sektör Haberi – Bankacılık

'Ülke Kredi Notu Kriterleri'nde yapılan revizyonaa bağlı olarak Türkiye'nin  uzun vadeli TL cinsinden kredi notunu  BBB'den 'BBB-'ye düşüren Fitch Ratings, 15 Türk bankası ve iki bankanın leasing iştirakinin uzun vadeli TL cinsi kredi notlarını düşürdüğünü ve kısa vadeli TL cinsi notlarını teyit ettiğini açıkladı.

Fitch'ten yapılan açıklamaya göre; Ziraat Bankasi, Turkiye Halk Bankası,  Turkiye Vakıflar Bankasi, Türkiye Kalkinma  ankasi, Türkiye Sınai Kalkınma Bankasi (TSKB), Turkiye Ihracat Kredi Bankasi (Turk Eximbank)) ve Takasbank'ın uzun vadeli TL cinsi IDR'ları ülke notundaki değişikliği takiben BBB'den  BBB-'ye indirildi. Bankaların kısa vadeli TL cinsi IDR'ları 'F3' olarak teyit edildi.  ICBC Turkey, Kuveyt Turk, Turkiye Finans, Burgan Bank, ING Bank, Finansbank  Alternatifbank (ABank) ve Turk Ekonomi Bankası'nın (TEB) uzun vadeli TL cinsi IDR'ları BBB+'den BBB'ye indirildi. Finans Finansal Kiralama (Finans Leasing) ve Alternatif Finansal Kiralama'nın (ALease), uzun vadeli TL cinsi notları ise BBB+'den BBB'ye indirildi.