BIST endeksinde hafif ılımlı bir açılış beklenebilir.

Geçen hafta piyasalardaki risk algısının bir miktar iyileştiğini gördük ve bunun etkilerini endekste ve TL üzerinde izledik. USDTRY paritesinde gari çekilmeler olurken, BIST ndeksinde 70000 seviyesinden tepkilerin geldiğini görmekteyiz. Endekste 70000 seviyesi üzerindeki seyirler önemli görünüyor. Bu seviyenin üzerinde satışların karşılanması tepkilerin gelmesine neden olabilir. Endeksin güçlenmesi için 74500 seviyesini geçmesi gerekli. Bu seviyeler orta ve uzun vadeli kademeli alım için uygun olabilir.

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksi kritik 70000 seviyesine yakın noktalardan tepki göstermeye çalışıyor. Şimdilik 70000 desteğinin çalışıp çalışmayacağını söylemek zor. Ancak bu seviye üzerinde önümüzdeki birkaç gün satışların karşılanması durumunda tepki yükselişleri görülebilir. Bu durumda 73900-74000 seviyesini takip edeceğiz. Diğer yandan Endekste güçlü destek noktamız 70000 seviyelerinde bulunuyor. Öncesinde bu noktadan endekste güçlü tepkiler almıştık. Bu desteğin de kırılması endekste yeni bir satış dalgası getirebilir. Genel olarak portföylerdeki hisse senedi ağırlığının düşük düzeyde tutulmasında fayda var.

Dirençler: 71800-73900-75000

Destekler: 70000-68200-66000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde satış baskısı düne kıyasla daha az olmasına rağmen sürüyor. 85500 bölgesine yakın noktalara geldikçe endekste tepki alımlarının geldiğini izliyoruz. Endekste bu seviye üzerinde seyirler korunursa tepki yükselişleri görülebilir. Bu durumda 89300 direnci ve ardından 91800 seviyeleri ön plana çıkabilir. Ancak görünüm halen zayıf ve tepkilerde zayıf kalabilir. Bununla birlikte 85500 desteğinin kırılması durumunda ise satış baskısı güçlenebilir. Buna göre VIOP endeks kontratında uzun pozisyonlar için 85500 endeks stop loss alınabilir. Helen mevcut kısa pozisyonlar temkinli olmak amacıyla kapatılabilir yada 89300 endeks seviyesi stop loss alınabilir.

Dirençler Bist-30: 88200-89300-91800

Destekler Bist 30: 85500-83400-78200

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan açıklamalarında, reformların süreceğini ve yatırım ortamının iyileşeceğini belirtti. Yaşanan gelişmeler nedeniyle ekonominin olumsuz etkilenmeyeceğini ve kurlarda ciddi artış olmayacağını da ifade etti.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye'nin uzun vadeli TL cinsinden kredi notunu 'BBB'den BBB-'ye düşürdü. Görünüm ise durağan olarak açıklandı. Kredi derecelendirme kuruluşu, uzun vadeli kıdemli teminatsız TL cinsi tahvil notunu da 'BBB'den 'BBB-'ye düşürdü. Kısa vadeli döviz cinsi notu 'F3' olarak teyit eden Fitch, bu değişikliklerin Ülke Kredi Notu Kriterlerinde 18 Temmuz tarihinde yapılan revizyona bağlı olduğunu belirtti.

ABD

ABD’de Temmuz ayında imalat sektörünü yansıtan PMI rakamı beklentilerin üzerinde 52.9 olarak açıklandı. Piyasaların beklentisi 51.5 seviyesinde açıklanması yönündeydi. Verinin detayını incelediğimizde, yeni siparişler ve üretim miktarında artış olduğu dikkat çekmekte.

Avrupa

Almanya’da Temmuz ayında imalat sektörünü yansıtan PMI rakamı beklentilerin üzerinde 53.7 olarak açıklandı. Hizmetler sektörünü yansıtan PMI rakamı ise 54.6 ile bir önceki aya göre artış kaydettiği görülmekte.

Euro Bölgesi imalat sektörü PMI rakamı Temmuz ayında 51.9 ve hizmetler sektörü PMI rakamı ise 52.7 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de Temmuz ayı hizmetler sektörü PMI rakamı beklentilerin altında 47.4 ve imalat sektörü PMI ise 49.1 olarak açıklandı.

Kanada

Kanada’da Haziran ayı enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda %1.5 olarak açıklandı.

Japonya

Japonya'da Haziran ayına ait dış ticaret dengesi 692.8 Milyar Yen olarak açıklandı. Haziran ayına ait ihracat %-7.4 oranında, ithalat ise %-18.8 oranında bir gerileme kaydetti.

Japonya'daki Mayıs ayına ait final öncü endeks verisi 99.7 olarak açıklandı.

Şirket Haberleri

SPK’nın geçtiğimiz hafta aldığı kararla, halka açık şirketlerin kendi hisselerini geri alım programı kapsamında bazı kolaylıklar getirdi. Buna göre geri alım için Yönetim Kurulu kararı yeterli olurken, daha önceden limitli yapılan geri alımlar limitsiz yapılabilecek.

TEKFEN HOLDİNG A.Ş. / TKFEN - Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Azerbaycan Vergi Bakanlığı yeni binası inşaatı işini, betonarme, çelik ve dış cephe kapsamıyla toplam 94 milyon ABD Doları bedelle üstlenmiştir.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. / YKBNK -  MTN programı kapsamında yurtdışında 1.000.000.000 JPY (Japon Yeni) tutarındaki borçlanma aracı ihraç edeceğini duyurdu.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. / THYAO - Moody's 2015 yılında ihraç etmiş olduğu Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikaları'nın notları da revize ederek, USD ve JPY cinsi Class A kredi sertifikaların notu A2'den A3'e, JPY cinsi Class B kredi sertifikaların notu ise Baa2'den Baa3'e çekilmiş, ilgili sertifikaların görünümleri de negatif olarak belirlemiştir.

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. / TTRAK - OSD'ye iletilen 2016 yılı ilk 6 aylık döneme ilişkin ihracat rakamlarına göre 165.1 milyon $ tutarla toplamda 6902 adet traktör ihracı gerçekleştirildiğini bildirdi.

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. / TTKOM - S&P Global Ratings, Şirketin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "BBB-" (yatırım yapılabilir seviye) olarak teyit etmiş, görünümünü de durağandan negatife indirmiştir.

KOÇ HOLDİNG A.Ş. / KCHOL - S&P Global Ratings, Şirketin uzun vadeli kredi notu "BBB-", kısa vadeli kredi notu "A-3", görünümü ise negatif olarak revize edilmiş olup, bu notlar "yatırım yapılabilir" seviyededir.

Geri alım programı çerçevesince alım yapılan paylar

DENGE, GLRYH, TCELL, OSTIM, RTALB, AKSUE, TRNSK, NTHOL, BRYAT, NTTUR, BIMAS, BAKAN, KATMR, ACSEL, ALBRK, AKSA, GEREL, GSDDE