TL’deki değer kaybı dün ivmelendi ve TL 3.0952 ile dolar karşısında en düşük değerine ulaştı.

OHAL kararının öncesinde akşam saatlerinde S&P’den gelen not indirimi haberi kurdaki yükselişi tetikledi. Aslında OHAL kararının ardından kurda yeni bir yükseliş dalgası oluşmadı. Son bir iki gündür bu beklenti piyasalarda fısıltıda olsa konuşuluyor ve tedirginlik yaratıyordu. USDTRY’deki yukarı doğru eğilimlerden bu anlaşılıyordu. S&P’nin kararı ile USDTRY’deki hareket daha sertleşti. Bu sabah USDTRY cephesinde 3.06 bölgesine hafif gerilemeler var. Bugün Bakan Mehmet Şimşek sabah saatlerinde açıklamalarda bulunacak. Piyasaları yatıştırıcı güven telkin edici açıklamalar olmasını bekliyoruz. Ancak yine de OHAL’in yaratacağı belirsizlik kurdaki geri çekilmelerin sınırlı kalmasına neden olabilir. Önümüzdeki süreçte yapılacak uygulamalar piyasa algılamalarını bozacak nitelikte olmaz ise daha stabil bir piyasa ile karşılaşabiliriz. Ancak sosyal ve piyasa algısını olumsuz etkileyecek nitelikteki uygulamalar dalgalanmaların devam etmesine neden olabilir. S&P’den sonra gözler Fitch ve Moody’s üzerinde olacak. Bu not indirimi kararı diğer iki kurumu etkilerse bu durumun Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyeden çıkmasına neden olabilir. Böyle bir gelişme Türkiye’den fon çıkışlarının olmasına neden olabilir. Ayrıca TCMB’den gelebilecek önlemlerde kurda volatilitenin artmasına neden olabilir. Bu sabah kurdaki yükselişin etkisiyle Endekste baskılı bir açılış beklenebilir. Endeksin 75000 seviyesinin altında kalmış olması teknik olarak olumsuz. Bu seviyenin altındaki seyirler devam ederse orta vadede daha düşük seviyeleri görmek mümkün. Toparlanmaların oluşması zaman alacak görünüyor. Yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirmesinde fayda var.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 endeksinde 75000 desteğinin üzerinde seyirler sürüyor. Endeksin 76200 desteğinin etkili olmadığını izliyoruz. Satış baskısının 75000 seviyesi üzerinde karşılanıp karşılanmayacağı önemli olacak. Baskıların devamı durumunda 75000 seviyesinin altında seyirler ısrarlı bir şekilde oluşursa endeksteki baskı ilk etapta 73900 seviyesine doğru artabilir. Buna karşın 75000 seviyesinin üzerinde satışların karşılanması durumunda ise endekste tepki hazırlıkları başlayabilir. Genel olarak portföylerdeki hisse senedi ağırlığının düşük düzeyde tutulmasında fayda var.

Dirençler: 76200-78300-79400

Destekler: 75000-73900-70000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde 91800 desteği üzerinde tepki çabaları görmekteyiz. Bununla birlikte 94300 seviyesinin çok etkili bir destek/direnç görevi göremediğini izliyoruz. Endekste 91800 desteği kırılmadığı sürece tepki şansı devam edecektir. Buna karşın 94300 desteğinin kırılması durumunda ise baskı artabilir. Buna göre VIOP endeks kontratında sürecin pozisyonsuz olarak izlenmesinde faydalı olabilir. Endeksin dengeye oturmasını beklemek doğru olacaktır. Ancak halen mevcut uzun pozisyonlar için 91800 endeks seviyesi ve halen mevcut kısa pozisyonlar için ise 96800 endeks seviyeleri stop loss olarak izlenebilir.

Dirençler Bist-30: 94300-96800-97600

Destekler Bist 30: 91800 -89300-85500

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Türkiye'de Anayasamızın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Kredi Derecelendirme kuruluşu S&P siyasi riskin artmasına bağlı olarak Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye indirdi. Uzun vadeli not görünümünü de negatif olarak belirtti.

Türkiye tüketici güven endeksi Temmuz ayında beklentilerin altında 67.03 olarak açıklandı.

JP Morgan açıklamalarında, Türkiye yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu kaybederse, yatırımcıların Türk Devlet ve şirket tahvillerinden 10 Milyar Dolarlık satışlara neden olabileceğine değindi.

ABD

ABD’de 15 Temmuz ile biten haftada Mortgage başvuruları -%1.3 olarak açıklandı.

Avrupa

İngiltere’de Mayıs ayında işsizlik oranı %4.9 olarak açıklandı. Piyasaların beklentisi %5.0 seviyesinde bir önceki aya göre değişim göstermemesi yönündeydi. Mayıs ayında İngiltere’de ortalama haftalık kazançlar %2.3 ve prim dışı haftalık kazançlar ise %2.2 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi tüketici güveni Temmuz ayında -7.9 olarak açıklandı. Haziran ayının rakamı -7.3’den -7.2’ye revize edildi.

Petrol

Rusya enerji bakanı yapmış olduğu açıklamalarında, global petrol arzı talebinin 1 milyon varil/günü aştığını ve global petrol arzının 2017 yılının ortasında yada sonunda dengeye gelmesini beklediklerini belirtti.

Çin
Çin Merkez Bankası (PBOC) işlem gören Yuanın hareketlerini her iki yönde %2 ile sınırlayan referans Yuan kurunu %11 artırarak 6.6872 seviyesine taşıdı. (Bloomberg HT)

Şirket Haberleri

KARSAN OTOMOTİV KARSN - Şirket T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'ne yaptığı başvuru ve yapılan ön inceleme sonucunda, KARSAN markası Turquality Destek Programı kapsamına alınmıştır.

TOFAŞ FABRİKALARI / TOASO - Şirket, yıllık izin dolayısıyla 8-21 Ağustos tarihleri arasında üretim yapmayacağını bakın ve revizyon çalışmalarının yapılacağını bildirdi.

TSKB / GARAN / ISCTR / AKBNK / YKBNK - Banka, Moody's'in Türkiye ülke notunu olası not indirimi nedeniyle izlemeye almasını takiben bankanın derecelendirme notlarını olası bir not indirimi nedeniyle izlemeye aldığını açıkladı.

UMPAŞ HOLDİNG / UMPAS - Şirket, mahkeme kararları ile 306.341,50 TL ödenerek 37.590 Adet şirket hisse senedi alındığını bildirdi.

KARSAN OTOMOTİV / KARSN - Şirket, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (İETT) İşletmeleri Genel Müdürlüğünün 20.07.2016 tarihli 375 adet dizel yakıtlı solo tip otobüs alımı ihalesine teklif verilmek suretiyle katılım sağlanmış olup, en düşük teklifin başka bir şirket tarafından verildiği öğrenildiğini bildirdi.

ALKİM KAĞIT / ALKA - Şirket, Anadolu Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi tarafından yapılan 6.000 Ton 70 gr/m2 I.Hamur Ofset (Bobin) Bası Kağıdı ihalesi 13.308.000,00 TL bedelle kazandığını duyurdu.

BRİSA BRIDGESTONE SABANCI LASTİK / BRISA - Şirket, Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesinde inşası devam eden ikinci fabrika yatırımının ve mevcut İzmit fabrikasına önümüzdeki dönemlerde alınacak ilave ekipmanların finansmanına yönelik çalışmalar çerçevesinde, EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ile toplam 150 milyon ABD doları tutarında yatırım kredisi sağlanması amacıyla görüşmeler yaptığını bildirdi.

ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SANAYİİ A.Ş. / AEFES - Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin ülke notunu olası bir not indirimi gerekçesiyle izlemeye almasının akabinde; Anadolu Efes'in kredi notunu da yine olası bir not indirimi nedeniyle izlemeye almıştır.

PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş./ PGSUS -  Kazakistan'da ortak girişim yatırımına yönelik olarak JSC Stock Investment Fund of Venture Investments Green Invest ile yürütmekte olduğu ve anlaşmayla neticelenmediği son olarak 2015 yılı Faaliyet Raporu kapsamında kamuya duyurulan görüşmeler ile ilgili olarak anlaşma sağlanamaması nedeniyle taraflar arasındaki görüşmelerin sonlanmış olduğu bildirildi.

PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş./ PGSUS - Airbus S.A.S. firmasına 2012 yılında vermiş olduğu 75 adedi kesin, 25 adedi opsiyonlu olmak üzere toplam 100 adet Airbus A320neo ve Airbus A321neo uçağa ilişkin sipariş ("Airbus Siparişi") kapsamında ilk A320neo teslimi 19 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşmiştir.

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. / GEREL - Şirket ile Alan Engineering İnşaat Elektromekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında İnşaat ve Taahhüt, Enerji, Metal Endüstri, Doğal Kaynaklar, Madencilik, Mühendislik, Bilişim, Makine Teknolojisi, Finans ve Ağır Sanayi iş konularında ve bu konular altında her iki firmanın projeler bazında kuracağı adi ortaklık ile yapacağı teknik ve ticari işbirliği anlaşması iki yıl süreli olarak 20.07.2016 tarihinde imzalanmıştır.