Yurtiçinde tansiyonun halen yüksek olması, özellikle ABD ile ilişkiler konusunda piyasalarda bir tedirginlik oluşmuş olması, halen karışık haber akışlarının devam etmesi dün piyasalarda satışın ardından gelen tepkinin kalıcı olmasını engelledi ve satışlar derinleşti.

Aynı huzursuzluğu TL üzerinde de yaşıyoruz ve USDTRY düştüğü 2.93 seviyelerinde tutunamayarak yeniden 2.98 seviyesine ulaşmış durumda. Bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalar özellikle Moody’s’in yatırım yaşılabilir seviyemizi çöpe indirebileceğini açıklaması bugünkü zayıf seyirlerde etkili olmakta. Piyasalarda halen tedirginlik var ve tansiyon yüksek seyrini koruyor. Piyasalar için henüz taşların yerine oturduğunu söylemek mümkün değil. Bugün TCMB’nin faiz toplantısı var ve beklentiler 25 baz puanlık bir indirim yapılabileceği yönünde bulunuyor. Çekirdek Enflasyondaki sınırlı iyileşmeden dolayı Merkezin sınırlı hareket ederek 25 baz puanlık bir indirim yapması muhtemel. Ancak daha fazla bir indirim olması USDTRY kurunda yukarı eğilimi artırabilir. Faiz artırımı olmaması durumunda ise kur sınırlı aşağı yönlü etkilenebilir. Endekste 76300 desteği üzerinde dengenin sağlanıp sağlanmayacağı önemli olacak. Aksi halde 75000 seviyesi test edilebilir.

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksi sert satışların ardından %5.7 değer kaybı ile 78300 desteğinin altında seyrediyor. Endekste satışların 78300 seviyesi üzerinde karşılanamaması durumunda 76200 ve 75000 seviyeleri olası destek noktaları olabilir. Bunların öncesinde 77500 seviyesinde ara destek noktamız bulunuyor ancak 78300 seviyesinin altındaki seyirlerin inatçı bir şekilde devamı 77500 desteğinin kırılmasını kolaylaştırabilir. Buna karşın Endeksin 78300 seviyesi üzerinde denge bulması durumunda ise ilerleyen günlerde zayıf da olsa tepkiler alabiliriz.

Dirençler: 79400-80000-80800-82000

Destekler: 78300-77500-76200-75000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksi %5.4 değer kaybı ile 96800 desteğinin altında seyrediyor. Endekste 96800 seviyesinin altındaki seyirlerin devamı durumunda satış baskısı 94300 seviyesine doğru güçlenebilir.  Arada 95300 desteğinin olmasına karşın, 96800 seviyesinin altındaki inatçı seyirler bu desteğin kırılmasını kolaylaştırabilir. Bununla birlikte Endeksin 96800 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ilerleyen günlerde zayıf da olsa tepkiler görebiliriz. Buna göre VIOP endeks kontratında halen mevcut uzun pozisyonlar için endeksin 96800 seviyesi üzerinde kalıp kalamayacağı izlenmelidir. Aksi durumunda uzun pozisyonlar ivedilikle kapatılmalıdır. Mevcut kısa pozisyonlar için 96800 endeks seviyesi stop loss olarak alınabilir.

Dirençler Bist-30: 96800-97600-98800

Destekler Bist 30: 95300-94300-91800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çarşamba günü MGK ve Bakanlar Kurulu toplanacak ve önemli bir kararı açıklanacağı ve bir süreci başlatacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem yapmış olduğu açıklamalarında, yabancıların kafasında Türkiye ile ilgili endişenin olmadığını ve Türkiye’nin risk primini gösteren CDS rakamının üzerinde ise çok ciddi tepkiler oluşmayabileceğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım açıklamalarında, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın işinin başında olduğunu ve tedbir için hazır olduklarını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasında, Türkiye’nin demokrasisinin güçlendiğini belirtti. Döviz likiditesi konusunda gerekli olanın yapıldığını ve gerekirse arttırılabileceğine de değindi. Ekonomide kalıcı tahribatın olmadığını ve bu olayın daha çok reform yapmanın önünü açabileceğine de vurgu yapıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen ülke ekonomisinin üretmeye devam edeceğine değindi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch yapmış olduğu açıklamalarında, darbe ve darbe sonrası Türkiye’de politik risklerin ön plana çıktığını, darbe girişiminin Türkiye’nin notuna baskı oluşturması Türk hükümetinin reaksiyonuna bağlı olduğunu belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma akşamı meydana gelen darbe girişimini önlemesinin ardından, Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu, indirim için izlemeye aldığını açıkladı. Moody's, Türkiye'nin yatırım yapılabilir en düşük seviye olan Baa3 olan kredi notunun çöpe düşürülebileceğini açıkladı. Moody's, kararın başarısız darbe girişiminin, ekonomik büyüme ve karar alıcı kuruluşlar üzerindeki orta vadeli etkisini değerlendirmek için alındığını kaydetti. Ayrıca Türkiye için 2016 yılı büyüme tahminini %3'e indirdi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P'nin yaptığı açıklamaya göre, yurtiçinde Cuma günü yaşanan darbe girişiminin orta ve uzun vadedeki etkilerini, yabancı yatırımcının tepkisini ve Türkiye'nin kredi notundaki, bankacılık sektörü ve şirketler üzerindeki makro ekonomik etkilerinin değerlendirileceğini belirtti. 

JP Morgan açıklamalarında, TCMB’nin Temmuz ayı toplantısında 25BP faiz indirimi yapacağına dair beklentilerini koruduklarını ve Türkiye’de erken seçim beklemediklerini ancak büyüme beklentilerinin ise zarar görebileceğine değindi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry konuşmasında, Türkiye’nin NATO üyeliğinin tehlikeye girebileceğini ve NATO için en önemli şartın demokrasi olduğunun altını çizdi.

ABD

ABD’de NAHB konut piyasası endeksi Haziran ayında beklentilerin altında 59 puan olarak açıklandı.

Şirket Haberleri

YAZICILAR HOLDİNG/ YAZIC - Yazıcılar holsing, Bağlı ortaklığı Anadolu Endüstri Holding A.Ş. (AEH)'nin  Alternatifbank A.Ş.'de sahibi olduğu % 25 oranındaki 192.500.000 adet nama yazılı hissesi ilgili olarak The Commercial Bank of Qatar (CBQ) ile 18 Temmuz 2013 tarihinde akdedilen "Hissedarlar Sözleşmesi" çerçevesinde hisse satış hakkının kullanılmasına karar verildiğini bildirdi. Hisse satış bedeli, Hissedarlık Sözleşmesi'ndeki taban fiyat yöntemine göre 18.07.2016 tarihi itibariyle 222,5 milyon dolar hesaplanmış olup, bu konuya ilişkin bildirimin CBQ'ya iletildiği açıklandı. Şirket hisse satışının 2016 içinde sonuçlandırılmasının öngörüldüğünü açıkladı. Şirket, hisse satışından elde edilecek nakdin AEH tarafından mevcut borçlarının ödenmesinde kullanılmasının planlandığını bildirdi.

BRISA BRIDGESTONE / BRISA – Şirket İzmit fabrikasının stok seviyesini ayarlamak üzere , 19.07.2016 Salı saat 00:00'dan 25.07.2016 Pazartesi  saat 00:00'a kadar 6 gün süreyle, üretime ara verilmesine karar verildiğini bildirdi.

GÜBRE FABRİKALARI / GUBRF - Şirket, İzmir'de Kimyevi ve organik gübre imalatı ve paketleme projesi ile ilgili ÇED süreci başladığını bildirdi.

EMLAK KONUT GYO / EKGYO - Şirket Yönetim Kurulu, 2 milyar TL'ye kadar para ve/veya sermaye piyasalarından borçlanmak suretiyle fon temini için Genel Müdürlük'e yetki verdiğini açıkladı.

TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ /TUPRS - Şirket Goldman Sachs'ın şirket için fiyat hedefini 90.6 TL'den 80.5 TL'ye indirdiğini bildirdi.

TÜRK HAVA YOLLARI / THYAO - Şirket, tüm uçuş operasyonlarının (Amerika Birleşik Devletleri seferleri hariç) normal seyrinde icra edildiğini bildirdi.