Dün yurt dışında esen olumlu rüzgar, hisse senedi piyasalarında alıcılı bir tablonun oluşmasını sağladı.

Global piyasalarda merkez bankalarının yeni teşvikler verilebileceğine dair açıklamalarıyla iyimser hava daha da perçinlenmiş oldu. Öyle ki, S&P endeksindeki yükseliş ile yeni bir zirvenin görülmesini sağladı. İçeride BİST 100 endeksi de bu olumlu havaya iştirak etti ve endeks 79000 seviyesinin üzerinde bir tablo çizdi. Küresel piyasalarda yaşanan yükseliş İngiltere ekonomisine ve BREXIT’e ilişkin gelişmelerle bir miktar realize olması beklenebilir. Bu hafta İngiltere’de yaşanacak gelişmeler önemli olacak. Bugün BoE Finansal Politika Toplantı Tutanaklarını açıklayacak ve BoE Basşkanı M. Carney konuşma yapacak. Diğer yandan yarın ise İngiltere'nin mevcut başbakanı David Cameron, Çarşamba günü görevi bırakıp koltuğunu yeni başbakan Theresa May'e bırakacak. Bu gelişmelerle birlikte, piyasadaki iyimser havanın Perşembe günü BoE’nin alacağı aksiyon ve Cuma günü Çin büyümesi açıklanmasına dek sürebileceğini tahmin ediyoruz. Diğer yandan endeksin orta vadeli bir güçlenme sürecine girmesi için 80000 seviyesini geçmesi gerekiyor ve bunu sağlayacak momentum ve global iştah pek görülmüyor. Bu seviyelerde dikkatli olmakta fayda var. Bugün içeride ve dışarıda önemli bir veri akışı bulunmuyor.

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksi 78300 direncini geçmeyi başardı. 79400 direncinin de geçilmesi durumunda 80000 seviyesi test edilebilir. Endekste 80000 direnci oldukça güçlü bir direnç ve bu noktada satıcılara dikkat etmekte fayda var. Geri çekilmelerde 78300 seviyesini destek olarak izleyeceğiz.

Dirençler: 79400-80000-80800

Destekler: 78300-76200-75000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksi 96800 direncinin ardından 97600 direncini test ediyor. Endekste 97600 seviyesinin üzerinde seyirlerin oluşması yükselişi güçlendirebilir. Bu nedenle 97600 seviyesi üzerine yerleşip yerleşemeyeceği önemli olacak. Geri çekilmelerde endeksin 96800 seviyesi üzerinde seyrini koruyamaması durumunda ise satış baskısı artabilir. VIOP endeks kontratında endeksin 97600 seviyesine yaklaşması durumunda uzun pozisyonlar temkinli olmak amacıyla kapatılabilir. Endeksin 97600 seviyesini kırması durumunda ise yeni uzun pozisyonlar denenebilir. Kısa pozisyon için spot endeksin 96800 seviyesinin altına gerilediğini görmekte fayda var.

Dirençler Bist-30: 97600-98800-101000

Destekler Bist 30: 96800-94200-93000

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Hazinenin düzenlediği 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde 616.9 milyon TL net satış gerçekleşirken, ortalama bileşik faiz %8.71 seviyesinde oluştu. 10 vadeli tahvil ihalesinde ise 1.991 milyon TL net satış yapılırken ortalama bileşik faiz %9.18 düzeyinde oluştu. İhaleler sonunda Hazine rot satışlar dahil 5.1 milyar TL borçlandı. Hazine yarın sabit kuponlu 5 yıllık ve TÜFE’ye endeksli 5 yıllık olmak üzere iki tahvil ihalesi daha düzenleyecek. Hazine’nin Çarşamba günü 9.270 milyon TL iç borç ödemesi bulunuyor.

Avrupa

İngiltere Muhafazakar Parti başkan adayı Andrea Leadsom başbakanlık adaylığından çekildi Yeni başbakan Theresa May oldu.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Sterlin’in %10’un üzerinde değer kaybetmesi negatif etkileri arttırabilir ayrıca havayolu ve perakende şirketlerinin kredi notları üzerinde olumsuz etkiye neden olabileceğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı D. Cameron yaptığı açıklamalarda finansal belirsizlikle mücadele edileceğini, yatırımların desteklendiğini ve AB’ne olabildiğinde yakın olmanın gerekliliğine inandığını belitti.

Brüksel’de yapılan Eurogroup toplantısında Eurogroup Başkanı Dijsselbloem İtalyan bankaları için büyük ölçekli bir çözümün bulunmadığını ve acil kriz durumunun olmadığını dile getirdi.

ABD

Kansas Fed eyalet başkanı E. George ABD ekonomisinin esnek olduğunu, Haziran ayına ait istihdam verisinin memnun edici bir haber olduğunu açıkladı. ABD’nin faiz oranlarının ekonomide çok küçük ilerleme yarattığını ve adil istikrarlı büyüme hızını görmeyi umduğunu açıklamalarında yer verdi.

Moody's Analytics Direktörü Sweet, Fed'in faiz artırımını aralık ayında yapma ihtimalinin olduğunu ancak faizin artma olasılığının yüzde 50'nin altında olduğunu söyledi. Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, ABD Merkez Bankasının (Fed) eylülde faiz artırması için her şeyin mükemmel şekilde ilerlemesi, bunun için temmuz ve ağustos istihdam rakamlarının güçlü gelmesi ve enflasyonun yüzde 2 hedefine biraz daha yaklaşması gerektiğini bildirdi.

Kanada

Kanada’da Haziran ayına ait konut başlangıçları 218.3 Bin olarak açıklandı. Mayıs ayına ait veri 189 Bin’den 186.7 Bin’e aşağı yönlü revize edildi.

Şirket Haberleri

TÜRK TRAKTÖR VE ZİRAAT MAKİNELERİ A.Ş. / TTRAK - Şirket, Haziran ayında fabrika satışları 2.580, müşteriye satışlar 2.580 ve yurt dışı satışlarının 1.076 adet fatura edilen araç satışı gerçekleştiğini bildirdi.

TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş. / TSPOR - Serbest statüde bulunan profesyonel futbolcu Ramil Sheidaev'in Kulübü transferi konusunda futbolcu ile görüşmelere başlandığını bildirdi.

LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. / LKMNH - Lokman Hekim'in Özel Akay Hastanesini Devralması İşlemi İçin Rekabet Kurulu'na başvurduğunu bildirdi.

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş. / TOASO - Fiat Egea Hatchback, Tofaş'ın Ürettiği 5 Milyonuncu araç olarak banttan indirdi.

KOÇ HOLDİNG A.Ş. / KCHOL - Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, sürdürülebilir ve kârlı büyüme stratejisini inovasyon kültürünü ve kurum içi girişimciliği kuvvetlendirerek destekleyeceklerini ifade etti.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. / TCELL - Turkcell CEO'su Terzioğlu, “2020 yılında kullanılmaya başlanması planlanan 5G’de öncü olabileceğimize inanıyoruz. 5G ile teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olacağız” dedi.