Borsa İstanbul, İngiltere referandumu sonrasında verdiği kayıpların büyük bölümünü geri aldı denilebilir.

Referandum ile birlikte en kötünün geride kaldığı ve belirsizliğin ortadan kalkmış olduğu algısı piyasalarda yaşanan sert hareketlerin düzeltmesinin oluşmasını sağladı. Ancak genel anlamda bakıldığında piyasalarda değişen fazla bir durum yok. Hatta tersine İngiltere ile birlikte eklenen uzun vadeli bir belirsizlik var. BIST endeksi 78000 sınırına gelerek düştüğü noktaya neredeyse ulaşmış oldu. Ancak 79000 ve 80000 seviyelerinin üzerine yükselmesi için gerekli olan katalizörler öncesinde olduğu gibi halen eksik. Bu nedenle endekste artık sınır noktalara gelinmiş olabiliriz. Bugün içeride Haziran ayı enflasyonu açıklanacak. Beklentiler TÜFE verisinin artış göstermeyeceği yönünde bulunuyor. Beklentilerin altında gelebilecek enflasyon verisi içeride faiz indirim beklentilerini yeniden güçlendirebilir. ABD piyasalarının kapalı olacağı ve BIST’in ise yarım gün olacağı bugün fazla hareketler beklemiyoruz.

BIST 100 Endeksi

BİST 100 Endeksi 77300 desteğinin üzerinde bir seyir izliyor. Endeks 78000  direncinin üzerine yerleşmesi halinde kısa vadeli düşüş trendini yukarı yönde kırmış olacak. Şimdilik endekste yukarı yönde potansiyelin korunduğunu izliyoruz. Buna karşın 78000 direnç seviyesinde zorlanmaların görülmesi endeksin tekrar 77300 – 76200 desteğine doğru güç kaybetmesine neden olabilir.

Dirençler: 78000-80000-80500

Destekler: 77300-76200-75000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 Endeksinde düşüş trendinin üst bandına doğru ivme kazanmış görünüyor. 30 Endeksin 96400 direncini yukarı yönde kırması halinde 97600 seviyesine doğru bir yükseliş başlatma potansiyeli yakalayabilir. Aksi durumda sıkça tepki gördüğü 94200 desteğine doğru geri çekilme yaşanabilir. VIOP endeks kontratında endeksin 96400 direncini aşmaması durumunda kısa pozisyon denemeleri yapılabilir.

Dirençler Bist-30: 96400 -97600-98900

Destekler Bist-30: 94200-93500-91800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Türkiye’de Haziran ayına yönelik imalat PMI rakamı 47.4 olarak açıklandı. PMI rakamının, Nisan 2009’dan beri en düşük seviyesine gerilediği dikkat çekiyor. Verinin detayı incelendiğinde, üretim ve yeni siparişlerde sert bir şekilde daralmanın görülmesi ve istihdamdaki durgunlaşma veriye negatif katkı sağlamış durumda.

TCMB’nin yayınlamış olduğu birinci çeyrek ödemeler dengesi raporuna göre, cari işlemler açığının 2016 yılı ilk çeyreğinde daralma eğilimine devam ettiği belirtildi. Cari açıktaki iyileşmenin temel nedeninin ise dış ticaret dengesindeki iyileşme olduğuna değinildi. Merkez Bankasının rezervleri yılın ilk çeyreğinde, portföy ve diğer yatırım girişlerinin olumlu etkisi ile artış gösterdiğine de raporun içeriğinde yer verildi.

ABD

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer yapmış olduğu açıklamalarında, İngiltere’deki Brexit kararının ABD ekonomisi üzerinde etkilerinin görülebilmesi için beklemeleri gerektiğini belirtti. Mayıs ayında “hayal kırıklığı” olarak nitelendirilen tarım dışı istihdam verisinin ardından açıklanan ABD verilerinin oldukça iyi olduğunu vurguladı. Aynı zamanda, Fed’in negatif faiz politikasına geçmek gibi bir planları olmadığına da değinirken, faiz artışı konusunda ise kararlarını toplantı zamanlarında aldıklarını belirtti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester konuşmasında, İngiltere’deki Brexit kararının ardından küresel risklerin ve belirsizliğin arttığını belirtti. Faiz artırımı içinse uzun süre beklemenin finansal istikrara yönelik riskleri olduğunun da altını çizdi.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, ABD ekonomisinin büyüme tahminini 2016 yılı için %2.3’ten %2’ye ve 2017 yılı için ise %2.5’ten %2.4’e aşağı yönlü revize etti. Kurum, Fed’in faiz artışı için Aralık 2016 toplantısına kadar beklemede kalacağını, 2017 yılında 3 kez ve 2018 yılında da 3 kez olmak üzere Fed’den faiz artışı beklediklerini vurguladı.

ABD’de imalat PMI Haziran ayında 51.3 olarak açıklandı.

ABD’de ISM imalat PMI Haziran ayında beklentilerin üzerinde 53.2 olarak açıklandı. Verinin detayı incelendiğinde, artan tüketici harcamalarının imalat sektörünü desteklediği görülmekte.

ABD’de inşaat harcamaları Mayıs ayında aylık bazda beklentilerin altında -%0.8 olarak gerçekleşti. Bir önceki ayın rakamı -%1.8’den -%2.0’a revize edildi.

Avrupa

Euro Bölgesi işsizlik oranı Mayıs ayında %10.1 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi imalat PMI Haziran ayında Mayıs ayına göre artış kaydetti ve 52.6’dan 52.8’e yükseldi.

Haziran ayında Almanya’da imalat PMI 54.5 olarak açıklandı.

İngiltere imalat PMI Haziran ayında 52.1 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Bir önceki ayın rakamı 50.1’den 50.4’e revize edildi.

Şirket Haberleri

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / ASELS - Şirket, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile arasında toplam bedeli 97.046.800,- TL ve 33.296.132,- ABD Doları tutarında olan Elektronik Harp Sistemleri konusunda bir sözleşme imzaladığını bildirdi.

NET TURİZM TİCARET VE SANAYİ A.Ş. / NTTUR - Şirket, ana ortağı Net Holding A.Ş.'nin Net Turizim'i "devir alması" suretiyle birleşme işleminde SPK'ya yaptığı izin müracaatının geri çekildiğini bildirdi.

YAPRAK SÜT VE BESİ ÇİFTLİKLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş./ YAPRK - Şirket, 32 baş Holstein ırkı damızlık gebe düvenin 33 adetinin ithalatı 01.07.2016 tarihinde gerçekleştiğini bildirdi.

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. / TCELL - Şirket, yabancı para riskini yönetmek amacıyla, China Development Bank'tan kullanılan 10 yıl vadeli ve EURIBOR+ %2,20 faizli 500 milyon Avro tutarındaki kredi için yapılandırılmış çapraz kur takası işlemleri gerçekleştirdiğini bildirdi.

GERSAN ELEKTRİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. / GEREL - 01.07.2016 tarihinde şirket payları ile ilgili olarak 1,84 fiyattan 10.000 adet alış işlemi ortaklıkça gerçekleştirilmiştir.

MİGROS TİCARET A.Ş. / MGROS - Şirket, 15 adet Migros ve 24 adet Migros Jet formatında toplam 39 adet satış mağazası Haziran ayı içerisinde  hizmete açtığını bildirdi.

ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / ETILR - Şirket, MKA Bilgi İşlem Danışmanlık Turizm ve İnşaat San.Tic. Ltd Şti ile arasında DUBAİ de  işletilmek üzere Master Franchise sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. / KUTPO - Şirket, 50.000 TL  sermayeli, tek ortaklı, "NG Kütahya Porselen Turizm Gayrimenkul Ve Pazarlama Anonim Şirketi" ünvanı altında bir anonim şirket kurulmasına karar verildiğini bildirdi.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. / HALKB - Şirket, Rekabet Kurulu cezasının Temyiğz başvurusunun red edildiğini bildirmiş olup, söz konusu karara karşı yasal süre içerisinde karar düzeltme başvurusunda bulunacağını açıkladı.

TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş. / TRKCM - Şirket, kısmi bölünmeye ilişkin işlemler tamamlanmış olup, Şişecam Otomotiv A.Ş. Şirketin %100 iştiraki olarak kurulduğunu duyurdu.

REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / RYGYO - Şirket portföyünde yer alan İstanbul İli Tuzla İlçesindeki arsanın üzerinde bulunan 48.884 m2 deponun 10.750 m2'lik depolama alanı "Sittnak Uluslararası Nakliyat A.Ş."ye 5 yıllığına kira verilmiştir.

ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. / ORGE - Şirket,  01.07.2016  tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Şirket paylarının "A" grubuna dahil edildiğini bildirdi.

KARDEMİR KARABÜK DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI A.Ş / KRDMD - Kardemir, alt işverene bağlı 372 çalışanının şirket kadrosuna geçireceğini duyurdu.

Aksi belirtilmedikçe tüm haberler için Kaynak: KAP

Sektör Haberleri

Sanayiciler ve ithalatçılar temin ettikleri akaryakıt haricinde kalan petrol ürünlerini, EPDK'dan izin almaksızın diğer kişilere teslim edemeyecek. (dunya.com)