BIST100 Endeksi dünkü seansı hafif artıda tamamlarken, Asya ve Avrupa Piyasalarının performansları daha etkileyiciydi.

Dün yükselen piyasada 78000 üzerine kendisini atamayan Endekste bir miktar yorgunluk belirdi. Buna ek olarak İngiltere referandumuna bir gün kala stres devam ediyor. Ön anketlerde ayrılıkçılar ile kalma taraftarları arasındaki marjın düşük olması, iyimser havanın sınırlı olmasına yol açıyor. Diğer yandan Türk varlıklarının iç dinamiklerine baktığımızda, gösterge faiz ve CDS rakamlarında genel havayı bozacak bir durum görememekteyiz. Dün ABD borsaları hafif artıda kapanış gerçekleştirirken, bu sabah ise Asya piyasalarında da durumun aynı olduğunu görüyoruz. Endekste bugün hafif pozitif bir seyir görebiliriz. Yükselişlerin devam edebilmesi için 78000 üzerinde tutunmamız ve kapanış yapmamız gerekli.

BIST 100 Endeksi

BIST100 endeksinde yükselişin hız kestiğini izliyoruz.  78000 seviyesi günlük olarak direnç seviyesi için izlenebilir. Endeks bu seviyenin üzerine uzamalar gösterebilirse 79400 direncine doğru hareket etkili olabilir. Geri çekilmelerde 76200 seviyesini destek olarak izlemeye devam edeceğiz. Ana resimde belirli yönden bahsetmek zor. Teknik olarak endekste halen 80000 seviyesinin üzerinde seyirler oluşturacak momentum mevcut değil. Bu nedenle endeksin 79000-80000 bölgesine ulaşması durumunda satışlara dikkat etmekte fayda var.

Dirençler: 78000-79400-80000

Destekler: 76200-75000-72500

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BİST 30 endeksinde 96300 seviyesi direnç olarak izlenebilir. Endeks 94200-96300 arasında izlenebilir.  Endeksin 96300 seviyesini geçmesi durumunda 97600 direncine doğru yükseliş sürebilir. Bu noktaya yakın bölgelerde satışlara dikkat etmekte fayda var. Ancak genel anlamda belirli bir yönden bahsetmek güç. VIOP endeks kontratında endeksin 97600 seviyesine yaklaşması durumunda uzun pozisyonlar temkinli olmak amacıyla kapatılabilir. Kısa pozisyon için spot endeksin 97600 seviyesine yaklaşmasını beklemekte fayda var.

Dirençler Bist-30: 96300-97600-98800

Destekler Bist 30: 94200-93000-91800

Küresel Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

TCMB, Haziran ayı para politikası kurulu toplantısında, Marjinal fonlama oranını %9.50’den %9.00’a ve borç verme faiz oranını ise %11.00’dan %10.50’ye indirdi. Politika faizini %7.50'de, alt bant olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını da %7.25 seviyesinde korudu. Haziran ayı karar metninde, çekirdek enflasyondaki iyileşmenin metne girdiği görülürken, manşet enflasyonda belirgin düşüşe işaret edildiği dikkat çekmekte. Hizmet enflasyonu ve birim işgücü maliyetlerindeki gelişmeler nedeni ile sıkı duruşun korunacağı da karar metninde yer verilmiş.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamalarında, Türkiye’de enflasyonda yaşanan iyileşmenin faiz indiriminin önünü açtığını ve Türkiye’de enflasyonun yüksek olmasının sebebine ise üretimin yetersiz olmasından kaynaklı olduğunu belirtti. Merkez Bankasının almış olduğu kararları önemli bulduklarını ve yapılan faiz indirimlerinin de piyasada olumlu karşılandığını vurguladı. 

ABD

Fed Başkanı Janet Yellen ABD Kongresi'nde gerçekleştirdiği sunumunda ABD ekonomisinin dinamikleri hakkında bilgi verdi. Yellen, iş gücü piyasasında iyileşme hızının yavaşladığına dikkat çekerken, orta vadede enflasyonun %2 üzerine yükselmesini ön gördüklerini belirtti. Ayrıca sunumda Fed'in negatif faiz oranlarını benimsemediğine ve negatif faizin ciddi kusurları olduğuna yer verildi.

Fed Guvernörü Jerome Powell, Londra'nın bankalar arası faiz oranı (libor)'un üzerindeki risklerin kurun kullanılmasına tamamen durdurabileceğini ve bunun piyasalara zarar verebileceği uyarısında bulunudu. Ayrıca Powell, ABD Dolar bazlı Libor'a herhangi bir alternatif bulunmaması durumunda piyasadaki alternatiflerin hızlı hareket edemeyeceğini ve bazı olumsuz konularında daha da kötü olabileceğini dile getirdi. 
 

Fed Başkanı Janet Yellen ABD Kongresi'nde gerçekleştirdiği sunumunda ABD ekonomisinin dinamikleri hakkında bilgi verdi. Yellen, iş gücü piyasasında iyileşme hızının yavaşladığına dikkat çekerken, orta vadede enflasyonun %2 üzerine yükselmesini ön gördüklerini belirtti. Ayrıca sunumda Fed'in negatif faiz oranlarını benimsemediğine ve negatif faizin ciddi kusurları olduğuna yer verildi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi yapmış olduğu konuşmasında, Euro Bölgesi ekonomisindeki toparlanmanın yılın başından bu yana hız kazandığını ve toparlanmanın ılımlı ve istikrarlı bir şekilde ilerlediğini belirtti. Ayrıca, Merkez Bankasının Brexit’e ilişkin tüm ihtimallere de hazır olduğunu da açıklamalarında yer verdi.

Almanya ZEW mevcut durum endeksi Haziran ayında beklentilerin üzerinde 54.5 seviyesinde açıklandı. Aynı dönemde, Almanya beklenti endeksi bir önceki aya göre artış kaydederek 19.2 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi Zew beklenti anketi ise Haziran ayında 20.2 ile bir önceki aya göre yükseldi.


Şirket Haberleri

KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG A.Ş. / KERVN - Şirket, zorunlu çağrı yükümlülüğünü yerine getirmediği iddiasıyla ana hissedarı Zeynep Tümer, bağlı ortaklığı Bahar Döşem Teks.San ve Tic. A.Ş. ve Şirket aleyhine açılan aynen ifa davasında, SPK tarafından ilgili mahkemeye pay alım teklifi fiyatının 0,95716 TL'sına eklenecek 0,70609 TL faiz ile toplam 1,663251 TL olduğu bildirdi.

AKMERKEZ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / AKMGY - Şirket, lehine sonuçlanan davanın gerekçeli kararı davacı tarafından temyiz edilmiş olup; süresi içerisinde (20.06.2016 tarihinde) temyize cevap verdiğini bildirdi.

MMC SANAYİ VE TİCARİ YATIRIMLAR A.Ş. / MMCAS - Şirket, gıda, enerji, kimya ve inovatif teknoloji alanlarında ortaklık ve/veya iş geliştirme konularında görüşmeler yapmak üzere Yönetim Kurulu Başkanımız Nurettin Türkoğlu'nu yetki verilmesine karar verdiğini duyurdu.

BOYNER BÜYÜK MAĞAZACILIK A.Ş. /BOYNR - Şirket çıkarılmış  sermayesinin 25.000.000 TL artırılarak 125.000.000 TL'den 150.000.000 TL'ye artırılmasına karar verdiğini duyurdu.

ATAKULE GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. / AGYO - Şirket, Ankara İlinde mevcut 6.730 m2'lik arsa üzerinde, 49.500 m2'lik yapı alanına sahip olan Atakule Alışveriş Merkezi Yenileme Projesi devam etmekte olup, projenin yapımı tamamlandığında yaklaşık 16.138 m2 kiralanabilir alana, 20.000 m2 ortak kullanım alanına ve 15.200 m2 otopark alanına sahip olması hedeflediğini bildirdi.

OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş. / OTKAR - Şirket, iç Güvenlik Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar ile bu araçların yedek parça ve eğitimini kapsayan 106,1 Milyon Euro tutarında bir sipariş kesinleştirdiğini duyurdu.

MİGROS TİCARET A.Ş. / MGROS - Şirket, Tesco Overseas Investments Limited arasında, Tesco Kipa'nın Satıcı'ya ait yaklaşık %95,50 oranındaki paylarının satın alınması amacıyla imzaladığı pay alım satım sözleşmesine dayanarak gerekli yasal iznin alınması için, Rekabet Kurumu'na başvuru yaptığını bildirdi.

TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş. / TSPOR - Şirket, profesyonel futbolcu Luis Ibanez'in Kulübe transferi konusunda futbolcu ve kulübü Kızılyıldız ile görüşmelere başlandığını bildirdi.

COMPONENTA DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. / COMDO - Şirket, %93,57'lik hisse payı ile Ana Ortağı  Componenta Corporation'ın yurtdışındaki finansal kuruluşlara olan finansal borçlarının teminatı olarak şirketteki hisseleri üzerine tesis edilmiş olan rehin, ilgili borcun Şirket Ana Ortağı tarafından ödenmesini takiben  kaldırıldığını bildirdi.