Maliye Bakanı Ağbal, "Enflasyonun daha da aşağıya gelmesini her bakımdan önemsiyoruz. İnşallah enflasyon önümüzdeki aylarda bizim alacağımız tedbirler çerçevesinde daha aşağı giden bir patika izler" dedi.
 
Yatırım yeri tarafından derlenen habere göre Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun daha da düşmesini önemsediklerini belirterek, "Enflasyon inşallah önümüzdeki aylarda bizim alacağımız tedbirler çerçevesinde daha aşağı giden bir patika izler" dedi.
 
Ağbal, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, TÜİK tarafından açıklanan şubat ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
 
Enflasyonun daha da aşağıya gelmesini her bakımdan önemsediklerini dile getiren Ağbal, bunun hem ekonominin genel gidişatı hem de makroekonomik parametreler açısından önemli olduğunu belirtti. Ağbal, "İnşallah önümüzdeki aylarda bizim alacağımız tedbirler çerçevesinde daha aşağı giden bir patika izler" değerlendirmesinde bulundu.
 
"Para politikası enflasyonla mücadelede tek başına yeterli değil"
 
Para politikasının enflasyonla mücadelede esas belirleyici araç olduğunu belirten Ağbal, ancak tek başına yeterli olmadığını söyledi. Para politikasının diğer önlemlerle desteklenmesi gerektiğini anlatan Ağbal, yapısal önlemlerin de bunlardan birisi olduğuna işaret etti.
 
Burada gıda fiyatlarından kaynaklanan, hizmet fiyatlarında bir katılık olduğunu belirten Ağbal, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konularla ilgili çalışmaları bulunduğunu anımsattı.
 
Ağbal, "Bizler de inşallah yakın bir zamanda bir araya geleceğiz. Bu çalışmalar sonucunda gıdada da enflasyonu aşağıya çeken bir patikayı oluşturmamız gerekiyor. Bu parasal önlemlerle değil de yapısal önlemlerle sağlayacağımız bir şey olacak" dedi.
 
"Yem ve gübrede KDV indiriminin olumlu etkisi olacak"
 
Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesinin bir sunum yaptığını, bu konunun üretim, ticaret, dağıtım kanalları tarafı bulunduğunu anlatan Ağbal, her birisiyle ilgili çalışmaların olduğunu söyledi.
 
Ağbal, bu kapsamda Hal Yasası ile ilgili bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, üretilen ürünün, üretildiği noktadan tüketiciye gelirken ara aşamalarda maliyeti oluşturan kalemlerin aşağıya doğru çekilmesine dönük ne tür tedbirler alınabileceği konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının çalıştığını kaydetti.
 
Enflasyonun iki yönlü, hem talep hem maliyet kaynaklı olduğunu belirten Ağbal, şöyle devam etti:
 
"Maliyeti oluşturan faktörler üzerinde özellikle döviz kurları, maliyeti etkileyen önemli bir unsurdur. Dövizde istikrar sağlandığı sürece özellikle gıdada maliyet kaynaklı bu etki aşağıya gelir. En son yem ve gübrede bir KDV indirimi yaptık. Dolayısıyla oradan yapılan düzenlemelerin de olumlu etkisi olacak ama henüz komiteye bizim ilk toplantıdan sonra verdiğimiz birtakım çalışma direktifleri oldu, onu henüz önümüze getirmediler, onu getirsinler, zaten bu konunda detaylı bir açıklama yapacağız."
 
Kırmızı et
 
Açıklamanın ne zaman yapılacağının sorulması üzerine, bu konunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının koordinasyonunda yürütüldüğünü ifade eden Ağbal, "Çalışıyoruz, beraber inşallah bunu getireceğiz" diye konuştu.
 
Kırmızı ette KDV ile ilgili taleplerin hatırlatılması de üzerine Ağbal, "Öyle bir konu gündeme geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışmalarını bir yapsın gelsin, bakalım. İnşallah orada kapsamlı bir çalışmayı yapacağız" ifadelerini kullandı.