Uzay Plastik, PVC profilde 'Filpen'le markalaştı

TARİH 09 Aralık 2009
KATEGORİ Yerel Haberler
OKUNMA SAYISI 83

Türkiye çapında markalaşmayı ve bayi ağını oluşturmayı başardıktan sonra 2006 yılında Rusya'nın Grasnadar Bölgesi'nde ikinci fabrikasını  faaliyete geçiren firma, bugün Trabzon'da 75, Rusya'da ise 700'e yakın kişiyi istihdam ediyor. İşin başında bulunan 3 kardeşe 2'nci kuşağın da katıldığı  Uzay Plastik, Rusya'da hafif briket, tuğla, cam yünü, ısı izolasyonu, inşaat yapışkanları, hazır sıva  imalatı yapmak için yer arayışlarını da sürdürüyor.

Trabzon Enerji AŞ'nin bünyesinde oluşturulan Kemerçayır ve Üçhanlar HES'lerine ortak olan firma, söz konusu HES'lerin bulunduğu bölgedeki 150 dönümlük arazisinde de yaban mersini, Trabzon hurması gibi alternatif tarım ürünleri üretmeyi düşünüyor. Bütün komşu ülkelere ihracat yapan firma son dönemde Afrika pazarına açılmayı da gündemine aldı. Uzay Plastik ve Orman Ürünleri San. Tic. AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Baştürk, firmalarının kuruluş öyküsünü ve gelecek hedeflerini  anlattı.

Kuruluş öykünüzden bahseder misiniz?

Trabzon'un Çaykara İlçesi'nde yaşayan bir aileyken, 1966 yılında sel ve heyelan sonrası köyümüz adeta yok olunca, biz de yeni bir hayata yelken açtık. Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'ne yerleştik. 1990 yılına kadar kaldığımız bu yere oldukça zor adapte olduk. Hiç bilmediğimiz bir coğrafya ve iklimde yaşamak zorundaydık. O dönemler ağabeylerimin ikisi Almanya'ya gitti. Kalan üç kardeş olarak tahsil hayatımızı yarıda kesmek zorunda kaldık. Ağabeylerimizin Almanya'dan gönderdiği paralarla yaptığımız birikimler sayesinde ticarete atıldık. Hatay Kırıkhan'da başlayan bu ticaret hayatımızın içinde gıdadan, parfümeriye, ev tekstilinden, beyaz eşyaya ve inşaat malzemelerine kadar her şey vardı. Yapmadığımız iş yoktu neredeyse. Güzel de bir ivme yakalamıştık. 1990 yılında İstanbul'a ilk adımımızı attık ve orada ilk işimiz beyaz eşya bayiliği ve zücaciye alanında oldu. Geniş de bir konseptimiz vardı. 1975 yılında bir ağabeyim, 1979'da da diğer ağabeyim Almanya'dan döndü. İkinci ağabeyimin dönmesinden sonra da inşaat işine başladık. 1997 yılında Arsin Organize Sanayi Bölgesi'nde halen bulunduğumuz yerin temelini attık, 1998 yılında hizmete açtık. Ağabeylerimizden birisini 1998 yılında trafik kazasında kaybettik ve 4 kardeş kaldık, ağabeylerimizden diğeri de emekli olup bizden ayrıldı. Üç kardeş biz birlikte yolumuza devam ettik ve bugünlere de birlikte geldik.

İlk imalatınız hangi ürün üzerine oldu?

1983 yılında ilk olarak plastik pis su borusu imalatı yaptık ve PVC boru üretmeye başladık. O dönem aile şirketi dışında ortaklarımız vardı. 1996 yılına kadar PVC boru ürettik. 1996'da PVC pencere ve kapı işine girdik. Boru kısmına ilaveten bünyesine Pen kısmını ilave ettik. 1998'de Arsin OSB'ye geldik. Halen PVC pencere, kapı profil imalatı, PVC boru, lambiri imalatı yapıyoruz. Bizim şirketi tek boru olarak değerlendirmemek lazım. Grup şirketi olarak bünyemizde Uzay Plastik ve Orman Ürünleri San. Tic. AŞ adı altında Filpen, Floran PVC kapı pencere sistemleri ve Krauss PVC markaları da yer alıyor. Arsin OSB'de kapalı alanımız 8 bin metrekare. Açık alan ise 20 bin metrekare. İstihdam sayımız ise dönemsel olarak değiştiği için ortalama 75 kişi çalışıyor diyebilirim. Ancak Rusya'daki imalatta çalışan sayısı ise yaklaşık 700 kişi. 4 yıl öncesine kadar orman ürünleri de işliyorduk. Ancak eskisi kadar cazibesinin kalmadığı düşüncesiyle bu faaliyetimize son verdik. Hammaddemizi tamamen dışarıdan alıyoruz ve günlük 140 ton malzeme kapasitemiz var. Bu üretim olarak ortalama 150 bin metreye takabül ediyor. Aylık kapasitemiz ise 4 ton civarında.

Yurt çapında kaç bayiliğe ulaştınız?

Türkiye çapında 350 bayimiz var, Bütün bölgelerde distribütörlüklerimiz de var. Belli bölgelerden bayilik talebi oldukça fazla, ancak aynı marka adı altında bayilik veremediğimiz için yeni bir çözüm arayışına girdik ve farklı bir marka çıkarmayı planlıyoruz. Bayilik talebi fazla olduğu için Yurtdışında ise ağırlıklı olarak Kazakistan, Romanya, Gürcistan ve Irak, İran gibi ülkeler başta olmak üzere bütün komşu ülkelere ihracat yapıyoruz. Yıllık ihracatımız ise 4 milyon dolar civarında. 

AB fonlarından yararlandınız mı?

Avrupa Birliği'nin TR 90 kapsamında bölgemiz için vermiş olduğu destekten yararlandık. 200 bin eoruluk projeden faydalanarak 100 bin eurosunu hibe aldık. Yaptığımız proje ile makine parkımızda genişletme yaptık, buna ihtiyacımız vardı. Bu makineyi alarak üretim kapasitemizi de artırmış olduk.

Aile şirketi olarak yola devam etmek zor oldu mu?

Aile şirketleri Türkiye'de ve dünyada 3'ncü kuşağa kadar pek gidemiyor. Firmalar iki kardeş arasında kurulurken ikişer çocuk olması, daha sonra onların da çocukları derken anlaşma oranı oldukça zayıflıyor. Burada en önemli husus anlayış ve özveri .Tek taraflı olmayacak şekilde her iki tarafın da yapacağı şey; anlayış ve fedakarlıkla olmalıdır ve bu başarı için şarttır. Uzay Plastik'te halen üç firma ortağı  kardeşin 4 çocuğu var. Diğer firmalarda ise 9'u  yer alıyor. Rusya'daki firmada iki kişi sürekli kalıyor. İnşaat işleri ve beyaz eşya işleriyle uğraşan dört kişi de İstanbul'da kalıyor.

Markalaşma sürecinde neler yaşadınız?

Türkiye çapında markalaşmak ve bayi ağını oluşturmak epey bir zamanımızı aldı. 2004 yılından sonra yurtdışında bu işi yapmak için arayışlara girdik. 2006 yılında Rusya'nın Grasnadar Bölgesi'nde ikinci fabrikamızı faaliyete geçirdik. Bu sektörde yüzde yüz Türk sermayesi ile oluşan ilk fabrikayı oraya kurarak bir ilki de gerçekleştirmiş olduk. Çok ince detayları da düşünerek biz Filpen adıyla markalaşmayı tercih ettik. Bunun sebebi de filin yeryüzünde kargalardan sonra en uzun yaşayan canlı olması. Yine yeryüzünde 80-150 yıl arası en uzun yaşayan canlı. Fil'in cüssesi itibariyle kara canlıları içinde en ihtişamlı hayvan olması gbi bir çok ince ayrıntıyı düşünerek bu ismi kullanmak istedik. Bizim ürettiğimiz ürün bir nebze de olsa ağaç kesimini pencere ve kapı için kesilen ağaçların kesilmesini engelliyor. Doğaya da bir anlamda faydamız oluyor diye düşünüyoruz.

Yurtdışına açılma fikri nasıl oluştu?

Dışarıya açılma fikri, Gürcistan'la başladı. Yoğun bir şekilde çalışıyorduk. 2000 yılında oraya ilk PVC pencere işini sokan, 5-6 yıl boyunca tek mal satan firma bizdik. Orası bizim için yeni bir pazardı. Gürcistan'ın dışında Romanya, Azerbaycan, Ermenistan vardı, Rusya çok yoğundu. Kapıların yeni açıldığı zamanlar olduğu için bizim için büyük avantajdı. Doğu Bloku ülkelerine açılmak bize oldukça yarar sağladı.İhracatta iyi satışlar yaptık. Belli süre sonra her piyasada olduğu gibi artık müşteri beklentileri arttığı için pazar payımız daraldı. Bu şekilde olunca rekabet koşulları da arttı. Süreç içinde piyasa bölündü ancak halihazırda  poliprofil imalatları yoktu ve biz orada faaliyetlerimizi bitirmedik. Rusya tercihimizde  nüfusu ve potansiyeli etkili oldu. Hem sürekli oraya gidip gelmemiz ve ticaret yapmamız orada yatırım yapma kararı almamıza yol açtı.

Ar-Ge birimi oluşturdunuz mu?

Rusya'daki fabrikamızda oluşturulan Ar-Ge birimimizde sektörle ilgili çalışmalar yapılıyor. Rusya'daki fabrikanın kuruluşunda ihtiyacı olan bir çok şeyi kendi makine ve ekipmanlarımızla kendimiz ürettik. Buradan profil tavan lambirisi ve boru üretiyoruz. Bizim bir avantajımız da firmamız biraz kozmopolit olması. Aile bireyleri olsun çalışanlarımız olsun, kimisinin önceliği Ar-Ge'dir  kimisinin üretim.,Kimisinin ise satış. Bu  farklılık firmamızı avantajlı bir hale getiriyor.

Kriz dönemini nasıl geçirdiniz?

Pazarlama yaparak krizi aştığımızı düşünüyoruz. Kriz döneminde kendi bünyemizde iyi bir pazarlama ekibi oluşturduk ve pazarlamaya açıldık. Bunun avantajlarını da  krizde iyi kullandık. Yurt içindeki  krizin etkisiyle satış yapamayan, bayisine mal tedarik edemeyen veya tamamen iflas eden epey bir firma var. Bizim Filpen olarak ayakta kalmamız kuvvetli bir firma olmamızdan ve de her konuda bayilerimize destek olmamızdan kaynaklanıyor.

Rusya'ya yeni bir tesis için yer arayışındayız

"Rusya için yeni bir projemiz var. Ytong türü hafif briket, tuğla, cam yünü, ısı izolasyonu, inşaat yapışkanları, hazır sıva gibi imalatı gerçekleştirmek için yer arıyoruz. İki aya kadar bu konu netleşecek. Ayrıca Afrika ülkelerine girmeyi de düşünüyoruz. Bu konuda da arayışlarımız var. Enerji sektöründe yeni fırsatlar bulursak yatırımlara devam edeceğiz. Trabzon Enerji AŞ bünyesinde oluşturulan Kemerçayır ve Üçhanlar HES'lerinde ortaklığımız var. Yine HES'lerin bulunduğu bölgede 150 dönümlük bir arazimiz var. Burada da yaban mersini, Trabzon hurması ya da çilek tarımı üzerine araştırma yapıyoruz. Karar aşamasındayız. Ürün üzerinde karar verdiğimiz zaman da yöre halkına örnek olması için bir bahçe yapmayı düşünüyoruz. Şu anda toprak analizlerini yaptırma aşamasındayız."