Nurmet Metal, Ortodoğu hedefleri için 30 milyon $’lık yatırım planlıyor

TARİH 21 Aralık 2009
KATEGORİ Yerel Haberler
OKUNMA SAYISI 74
Halen fason yaptırdığı demir çelik ürünlerini üreteceği yeni tesisini 2012 yılında hayata geçirmeyi planlayan firma, yeni tesisinde 700 kişiye istihdam yaratmak amacında.

 

Nurmet Metal Sanayi Ticaret Limited Şirketi ortaklarından Ali Osman Üdürgücü, firmalarının temelinin 1963 yılında Nurçelik adı ile babaları Mehmet Çetin Üdürgücü tarafından atıldığını belirterek, "80 metrekarelik dükkanında demir ticaret yapan babamız Kahramanmaraş'ın ilk demir tüccarlarındandı. 1991 yılında demir çeşitlerini artırarak Yeni sanayi sitesinde 600 metrekarelik alanda faaliyetlerine devam etti. Daha sonra biz oğulları Ali Osman ve Ömer Üdürgücü bayrağı babamızdan devraldık. Bugün 4 bin metrekaresi kapalı, 600 metrekaresi açık alanda faaliyet gösteren firmamız şehir dışındaki depolarda çalışanlarla birlikte yaklaşık 30 kişiye istihdam sağlıyor"diye konuştu.

2001 yılında şirketleştiklerini, demir, çelik, inşaat, çelik konstürksüyon malzemeleri satışının yanısıra çelik konstürksiyon, çelik bina ve izolasyon projelerinin uygulaması ile teknik danışmanlığını da yaptıklarını anlatan Ali Osman Üdürgücü, "Demir-çelik ve yalıtım ürünlerinin ana bayiliğini yapan firmamız Güneydoğu illerine dağıtım yapıyor. Adana, Tarsus ve İskenderun'da depolarımız var ve bazı ürünleri fason yaptırarak pazarlıyoruz" dedi.

Bir dizi sektörel zorluğa rağmen işlerinde büyümek istediklerini belirten Üdürgücü, "Demir-çelik ürünlerinde yaptırdığımız fason üretimleri kendi tesislerimizi kurarak kendimiz üretmek istiyoruz. Bunun için 30 milyon dolarlık bir yatırım planlıyoruz. Şu anda bu yatırım ile ilgili fizibilite çalışmalarının sonuna geldik. 2010 yılının sonunda inşaata başlamayı planlıyoruz. 2012'nin sonunda bu yatırımımızı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımla 700 kişiye istihdam imkanı yaratacağız"şeklinde konuştu.

Çelik binaların beton olanlara nazaran daha ucuz olduğunu vurgulayan Üdürgücü, "Çünkü çelik geri dönüşümlü bir malzeme. İstenildiğinde bu tip yapıların taşınması, genişletilmesi, değiştirilmesi, ilave yapılması ve  depreme dayanıklı olması sebebiyle son zamanlarda tercih edilen bir inşaat şekli oldu" dedi. Sektörün en büyük probleminin  fiyat istikrarsızlığı olduğuna dikkat çeken Üdürgücü, "Kalifiye eleman sıkıntısı en büyük sorun. İş var ama ödemelerdeki dengesiz. Biz yeni yatırımımızla sadece iç piyasaya değil, dışarıya açılmak ve ihracat yapmak istiyoruz.Ortadoğu pazarını da düşünerek bu yatırımı planlıyoruz diye konuştu.