Jokey Plastik, yeni yatırımlarla ihracatını artıracak

TARİH 21 Aralık 2009
KATEGORİ Yerel Haberler
OKUNMA SAYISI 64

 

Yoğurt, peynir, ketçap, mayonez, zeytin, turşu, dondurma, gibi pek çok gıda ürünü ile boya ve kimya sektörlerinde yer alan kuruluşlara plastik enjeksiyon kovaları ürettiklerini söyleyen Jokey Plastik AŞ Murahhas Müdürü Hakan Özhuy, "Almanya'da 1968 yılında Kemmerich Ailesi tarafından kurulan firmamız Almanya, Türkiye, Fransa, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Beyaz Rusya, Kanada, Cezayir, Mısır ve Sırbistan'daki fabrikalarında günde 4 milyondan fazla plastik enjeksiyon ambalajı üretiyor" diye konuştu.

Bu yıl üretim ve satış hedeflerinin yüzde 90 oranında gerçekleştiğini belirten Özhuy, "Krize rağmen adetsel artışımız oldu. Ancak hammadde fiyatlarının düşmesi nedeni ile cirosal olarak 2008 yılından yüzde 6 düşük bir ciro gerçekleşmesi bekliyoruz. 2008'deki temel problem olan tahsilat sıkıntılarına bu yıl çok daha fazla dikkat ettik. Gıda sektöründe yüzde 14' lük önemli bir oransal artış yaşadık. Bunu daha da artırmayı hedefliyoruz" dedi. Jokey Türkiye olarak üretimlerinin yüzde 45'inin ihracata yönelik olduğunu sözlerine ekleyen Özhuy, yapacakları yeni yatırımlarla 2011'e kadar ihracatlarını yüzde 70 artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Jokey Plastik'in dünyada yayılımı en fazla olan bir enjeksiyon firması olduğunu dile getiren Özhuy, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın da Jokey Türkiye'ye bağlı olduğunu bu bölgelere de 2 fabrika yapmayı planladıklarını belirtti.

Kullanılan hammadde gıdaya uygun

Türkiye'de Dilovası'ndaki tesislerinde 1998 yılından bu yana üretim yaptıklarını dile getiren Özhuy, "Türkiye de yatırımın başlangıç ile geliştirme aşamasında ciddi sıkıntılar bulunuyor. Enerji maliyetleri çok fazla. Sektörümüz çok dağınık halde. Bunda pazarın hızlı bir gelişimi olmasının etkisine rağmen, dolum yapan ve hatta çok büyük gıda firmalarının bile sadece fiyat endeksli olarak, kalite sistemi olmayan, kırma veya ikinci el hammadde kullanan, sigortasız ve emniyetsiz personel çalıştıran, tek tek elle temizleme yapılan firmalara itibar etmesi" şeklinde konuştu. Kaliteli ürünün iyi ambalajla yurtdışında hak ettiği itibarı gördüğünü kaydeden Özhuy, "Bu nedenle biz tercih ediliyoruz" dedi.

Ürünleri ile ilgili de bilgi veren Özhuy, yuvarlak kovaların yanında oval, kare ve dikdörtgen şekilli  0,120  lt den 30 lt ye kadar farklı hacim ve uygulamalar için farklı kapatma sistemleri uygulayabildiklerini söyedi. Üretimlerinin başından beri ISO 9001 ve HACCP sertifikasyonlarına uygun kalite süreçlerini takip ettiklerini belirten Özhuy, plastik enjeksiyon tesisleri arasında otomatizasyonu en yüksek seviyede olan ve personel temizliği ve güvenliğine en çok dikkat eden firma olduklarını ifade etti. Özhuy, genelde gıda sektörüne hizmet veren bir firma oldukları için kullandıkları hammaddelerin gıdaya uygun olduğunu ve hammaddenin el değmeden alüminyum borularla direk olarak makinelere iletildiğini ve üretim sonrası derhal ambalajlanıp etiketlendiğini söyledi.