Çanakkale'de, tarıma dayalı sanayii turizm ve hayvancılık öne çıkıyor

TARİH 06 Ocak 2010
KATEGORİ Yerel Haberler
OKUNMA SAYISI 71

2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre istihdam edilen 237 binlik nüfusun yüzde 56’sını oluşturan 133 bin kişi tarım, yüzde 9’luk kısmı olan 21 bini sanayi, yüzde 4’lük kısmını oluşturan 8 bini inşaat ve yüzde 31’ini oluşturan 73 bini de hizmetler sektöründe çalışıyor. İlde işsizlik oranı yüzde 3.6. Devlet İstatistik Enstitüsü verileriyle 2001 yılı cari fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla illerin payına göre sıralamada Çanakkale 32. sırada, Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla cari fiyatlarla iller sıralamasında ise 2 bin 335 dolar ile 19. sırada yer alıyor. İl yüzölçümünün yüzde 54'ünü ormanlar, yüzde 34'ünü tarım yapılan arazi oluşturuyor. Tarım arazisinin ise yüzde 81'i tarla arazisi, yüzde 6'sı sebze, yüzde 2'si meyve, yüzde 2'si bağ, yüzde 9'u ise zeytinlik. İlin toplam tarım alanı 333 bin 573 hektar olup, 120bin 600 hektar alanı sulanabilir arazi durumunda.

Yetiştirilen tarım ürünleri arasında en önemli yeri oransal olarak sebze, ekim sahası olarak hububat alıyor. 2003 yılı itibarıyla 376 bin153 ton buğday, 456 bin 220 ton domates, 74 bin 397 ton elma, 40 bin 210 ton şeftali, 43 bin 352 ton üzüm, 47 bin 409 ton zeytin, 33 bin 462 ton ayçiçeği ile bu ürünler üretimde ilk sıraları alıyor. Çanakkale köylüsünün önemli geçim kaynaklarının başında hayvancılık geliyor. İlde 115 bin 853 adet büyükbaş hayvan, 557 bin 303 adet küçükbaş hayvan bulunuyor. İlde 25'in üzerinde işçi çalıştıran 38 adet sanayi tesisinde 8 bin civarında işçi çalışıyor. İlde toprağa dayalı sanayide, Çan'da kurulu bulunan Seramik ve Kalebodur fabrikaları, Ezine'de bulunan Çimento Fabrikası, Merkez'de dondurulmuş gıda sebze ve su ürünlerini değerlendiren fabrikalar önemli gıda üretim birimlerini oluşturuyor. Mevcut sanayi kuruluşlarında üretilen dondurulmuş ve kurutulmuş gıda, su ürünleri, bakliyat, çimento, maden cevheri, seramik ve karo fayans en çok ihraç edilen ürünler arasında yer alıyor. Biga ve Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi'nde altyapı çalışmaları tamamlanmış olup, yatırımcılara yönelik parsel tahsisi devam ediyor. Ayrıca 7 adet küçük sanayi sitesinde toplam 886 işyeri faaliyet gösteriyor. Ayrıca ilde 235 anonim şirket, bin 735 limited şirket, 45 kollektif şirket ve 7 komandit şirket bulunuyor.

İl ekonomisi, tarım sanayi, hayvancılık, balıkçılık ve turizme dayalı. Bu yönden Türkiye’nin gelişmiş illerinden biri olan Çanakkale, ulaşımının kolaylığından ötürü diğer pazarlara da açılmış durumda. Tarım ürünlerinde sanayi bitkileri, sebze meyve, elma, şeftali, domates, üzüm, bezelye, susam, zeytin, buğday, çavdar ve yulaf üretiliyor. Ayrıca Çanakkale’de bağcılık ve zeytincilik de gelişmiş durumda. Özellikle Bozcaada’daki şaraplık üzümler ilin değişik yerlerindeki sofralık üzümler ve sofra zeytinleri ileri düzeyde olup, diğer illere gönderiliyor. Hayvancılık bitkisel üretimin yanında ikinci konumda olmasına rağmen, yine de ekonomide etkin. İl, balıkçılık yönünden de önemli bir merkez. Balıkların bir bölümü ildeki konserve tesislerinde işlenirken, bir bölümü de tüketilmek üzere İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere diğer illere gönderiliyor.

Sanayi yönünden 1973’ten sonra büyük yatırımlar yapılan ilde, sebze kurutma, işleme tesisleri, salça fabrikaları, seramik fabrikaları, çimento fabrikaları ve petro kimya ürünlerinin fabrikaları bulunuyor. Bunları süt ürünleri, zeytinyağı ve ayçiçeği tesisleri takip ediyor. İlde halı kilim, düz dokumacılık, pişmiş topraktan hediyelik eşya yapımı da yaygın.

Turizm yönünden de başta Troia, Assos gibi antik kentler olmak üzere diğer antik yerleşim alanları önem taşıyor. Turistik yatırımlara ev sahipliği yapan ilde her yıl Troia Festivalleri, Anzak günleri, Çanakkale Savaşları'nı anma günleri yapılıyor. Çan, Kestanbol, Külçüler, Gölcük, Kırkgeçit, Terzi Alanı kaplıcaları da bulunan Çanakkale’nin Çan ilçesinde linyit yatakları da bulunuyor.