Ar-Ge'ye güvendi, bıçaklarını 200 bayi ile ihraç ediyor

TARİH 21 Aralık 2009
KATEGORİ Yerel Haberler
OKUNMA SAYISI 54

Firma Türkiye'de ve dünya genelinde 200 civarında bayilik oluşturmuş durumda. 20 yıldan fazla süredir kendi bünyelerinde bulunan ısıl işlem atölyelerini geliştirerek Gaziantep'teki sanayicinin hizmetine sunduklarını belirten firma sahibi Mehmet Hayri Özyaşar, "1982 yılında ilk olarak bünyemize kattığımız ısıl işlem atölyemizle beraber demir kesme makinelerimizin testerelerini de imal etmeye başladık. O yıllarda testereler yurtdışından ithal edilmekteydi. Yaşar Makina olarak ülke ekonomisine kattığımız döviz ve yüzlerce kişiye sağladığımız istihdamla gurur duyuyoruz”dedi.

Halen, demir ve alüminyum kesme makineleri, bims ve gazbeton kesme makineleri, testere bileme makinesi, sanayi tipi aksiyal ve radyal fanlar ve daire testereler ürettiklerini ifade eden Özyaşar, "Ayrıca bunlara ilaven son birkaç yıldır endüstriyel kesici bıçak imalatı da yapmaktayız. Tekstil, kâğıt, karton, plastik, ambalaj, deri, gıda sanayi gibi sektörlere yönelik her türlü endüstriyel bıçak imalatı yapıyoruz. Ayrıca seri imalatın yanı sıra ihracata ve siparişe yönelik her türlü bıçağın imalatını  da yapıyoruz. Şu anda bu bıçakları Almanya, Irak, Suriye, İsrail, Libya, Türk Cumhuriyetlerine ihraç ediyoruz. Ayrıca dolaylı  ihracata yönelik çalışmalarımız da var" diye konuştu. 

Isıl işlemde bölgenin tek işletmesiyiz

Yaşar Makina bünyesinde her türlü çeliğin sertliğini artırıp azaltabildiklerini vurgulayan Özyaşar, "Ayrıca normalizasyon, gerilim giderme ve temperleme gibi işlemleri de yapıyoruz. Şu an bünyemizde değişik boyutlarda, farklı amaçla hizmet eden 5 adet ısıl işlem ocağı bulunuyor.  Toplam kapasitemiz günlük 2 ton civarında. Tekstil, otomotiv, dişli imalatı gibi sektörlere ağırlıklı olarak hizmet vermekteyiz” dedi. Fabrika bünyesindeki ısıl işlem atölyelerinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde piyasaya iş yapan ilk ve tek işletme olduklarını vurgulayan Özyaşar, şöyle devam etti: "Isıl işlem atölyemiz sadece Gaziantep değil, tüm bölge şehirlerinin sanayicilerine hizmet vermektedir. Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi sanayisi gelişmekte olan illerimize hizmet vermekteyiz. Bize kadar Gaziantep ve civar illerdeki imalatçıların Adana, Ankara, İzmir ve İstanbul'daki firmalarla çalışmak zorunda kaldıklarını düşünürsek, Yaşar Makine gerek maliyet, gerekse zaman açısından bölge ekonomisine bir katkı sağlıyor."