Akın Bulgur, çeşitleriyle Türkiye geneline ulaşıyor

TARİH 09 Aralık 2009
KATEGORİ Yerel Haberler
OKUNMA SAYISI 81

Akın Bulgur ve Gıda Maddeleri San. ve Tic. Limited Şirketi ortaklarından Ömer Kalyenci, bulgur sektöründe iddialı olduklarını belirterek, Gaziantep'te 3 tane satış noktasındayız. Bulgurun her çeşidini yapıyoruz. Bu işle uğraşan esnafın yüzde 80'ine satış yapıyoruz. Mahalli marketlerin dışında  İstanbul, İzmir, Ankara, Adıyaman başta olmak üzere Türkiye geneline satış yapıyoruz.  TSE, HACCP gibi belgelere sahibiz. Kaliteli ürünler üretiyoruz. Çok fazla çeşidimiz var bunlardan bazıları; siyah bulgur, normal bulgur, aşurelik buğday, çekilmiş aşurelik buğday, seferkitel" dedi.

Sadece yurtiçine ürün verdiklerini belirten Kalyenci, "Her seneki kapasite ile çalıştığımız halde satış problemimiz yok. Dolayısıyla pazar sıkıntımız da yok denilebilir. Yılık 2 bin 500  ton civarında üretim kapasitesi ile buğday işliyoruz. Bu seneki tonajımızın da aynı olacağı düşüncesindeyim. Şu anda iç piyasaya satış yapıyoruz. İhracatçı firmalara ürün veriyoruz. Mevcut kapasitemizin yüzde 90'na yakınını kullanıyoruz. Üretim kapasitemizi arttırmak için yeni tesisler kurmak zorundayız. Bunları zaman içerisinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Bulgur sektöründe pazar sıkıntısından çok kalite sıkıntısı olduğunu vurgulayan Kalyenci, "Esnaf bulgurluk olmayan buğdaydan kalitesiz bulgur üretti ve satamadı. Piyasada kaliteli bulgur üreten ile kalitesiz bulgur üretenler arasında korkunç fiyat farkı var. Çok ucuz ve kalitesiz mal üretenler bulgurun piyasasını bozdu. Bulgurda sert buğday kullanılmalı, yumuşak buğday ekmekte kullanılmalıdır. Bazı firmalar bunun tam tersini yaparak bulgurda yumuşak buğday kullandılar ve sonuç olarak mamulün adını bozdular. Piyasaya kaliteli ürün sunan firmalar kalitesiz satış yapanlara oranla satışlarını ikiye katladı. Bölgemizdeki kalitesiz ürün yapanlardan dolayı talep azaldı ve çoğu firma sıkıntıya düştü" şeklinde konuştu.

2008 yılındaki iklim koşullarından dolayı bu yıl  aradıkları nitelikte buğday bulmakta zorlandıklarını kaydeden Kalyenci, "Ekmeğin kilosu 2 bin 500 lira iken bulgurun kilosu bin lira civarında. Bu sektörün kar marjı çok düşük. Bulgurun KDV oranı yüksek. Unda yüzde 1 iken bulgur temel gıda maddesi olmasına rağmen KDV'si yüzde 8'dir. Buğday fiyatlarının da devlet kontrolünde mutedil tutulması lazım, sert iniş çıkışların olmaması lazım" dedi.