Hükümetin çocuk teşviki konusunda örnek verdiği ülkelerde aileler nakit para, kaliteli bakım hizmeti ve ücretli izin gibi olanaklardan faydalanırken; Başbakan'ın çıkışıyla çalışmaları başlatılan Türk işi teşvik uygulamasının şimdilik yemek kuponundan ibaret olduğu anlaşıldı.

Başbakan Erdoğan’ın vatandaştan önce üç sonra beş adet olan çocuk isteği, bakanlıklarda “çocuk teşviki” ile ilgili başlatılan çalışmalarda dörde düştü.

Nüfus artış hızında yaşanan düşmeyle birlikte gündeme taşınan ‘çocuk teşviki’ uygulaması AKP Kadın Kolları’nın İş ve Aile Yaşamını Uzlaştırma Politikaları Çalıştayı Raporu’na dayandırılıyor. Raporda; çocuk bakımının eşler arasında eşit paylaşılmasından ücretli ebeveyn izinlerine, işyerlerine kreş açma zorunluluğu getirilmesinden zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasına ve her şeyden önemlisi bu konularda zihinsel dönüşüm sağlanması gerekliliğine kadar pek çok husus mevcut olsa da teşvik konusunda rapordan çıkarılan 300 liralık 'ticket' ve doğum izninin 6 aya çıkarılması oldu.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMALAR

Önlem alınmazsa 20 yıl sonra, şu an 30.1 olan ortalamanın 40 yaşa yükseleceği ve bunun ülkedeki dinamizmi azaltacağını öngörülünce hükümet nüfus artış hızı sorununu çözmek için bakanların demeçleriyle kolları sıvadığını duyurdu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün; çocuk teşvik sisteminin barajlı olacağını, amaca ulaşılınca teşvik uygulaması son bulacağını söylerken Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Twitter’dan nüfusu artırmak için verilecek teşvikler üzerinde çalıştıklarını yazdı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan; nüfus artış hızının eski seviyesine dönebilmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma  ve Sosyal Güvenlik, Kalkınma ve Maliye bakanlıklarının çalışmaya başladığını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yarı zamanlı, evden çalışma ve çağrı üzerine çalışma modellerinin geliştirilmesi üzerinde çalışıldığını, kadın istihdamını arttıran seçeneklerin masaya yatırıldığı bildirildi. Çalışmalarda doğum izninin 6 aya çıkarılması, kadının doğum iznine çıktığı sürede özel istihdam büroları aracılığıyla geçici eleman çalıştırma, doğum izninin 4'üncü aydan sonraki bölümüne ilişkin sigorta primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanması seçenekleri değerlendiriliyor.

Çalışmaları başlayan sisteme göre ilk 3-4 çocuk için teşvik verilecek. Çocuk teşviki için Türkiye’ye özgü bir formül yaratılacak, nitelikli nüfusu arttırılacak. Amaca ulaşıldığında teşvik uygulaması da bitecek.

YETMEZ AMA EVETLİK BİR DURUM

Çocuk teşvikini sosyal güvenlik açısından değerlendiren Ali Tezel, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bebek teşviki fikir olarak iyi fakat çok Türkiye’de yapılması planlanan şeklinini çok eksiklikleri var. Uygulama için özellikle Almanya ve Hollanda örnek veriliyor. Almanya’da ilk iki çocuk için 180, 3. Çocuk için 200, 4. Çocuk için 220 Euro destek verilirken doğum masrafları için kadına doğum yaptığı gün 2000 Euro veriliyor. Anne 3 Yıl boyunca çalışmıyor, sosyal güvencesi devam ediyor ve çalışmadığı süre boyunca alıştığı yaşam standartını devam ettirebilmesi için tabanı 300 Euro olmak üzere ödeme yapılıyor. Bebeğe baba bakacaksa, 1 Yıl boyunca izinli oluyor ve bu süre zarfında maaşının tamamı çalışıyormuş gibi ödeniyor.”

Ali Tezel, Türkiye’de 3, 4, 5 Çocuk yapılsın dendiğini fakat devletin bu konuda elini taşın altına koymadığını belirtti. Tezel; verilip verilmeyeceği belli olmayan teşvikin 300 lira tutarında yemek kuponu olarak planlandığını ve bu yardımın örnek verilen AB ülkelerindeki uygulamaların yanından bile geçmeyeceğini söyledi.

Tezel açıklamalarına şöyle devam etti: “Kadını istihdama yönlendirmeden hiçbir sorunun altından kalkılmaz. Türkiye’nin bu konuda aşması greken en büyük sorun kreş problemidir. Çalış derseniz çalışan annenin çocuğunu bırakacağı yer bulunmamaktadır. Çalışan annelerin çoğunun kazançları çocuklarının bakımını karşılamamaktadır. Bir kadın 1200 lira kazanırken çocuğunu bırakacağı kreşin aylık ücreti 1500 lira olursa bu kadına çalış diyemezsiniz. Hollanda’da kreş ücretinin yüzde 90’ını devlet yüzde 10’unu ebeveyn ödemektedir. Çocuk yardımlarını yıllardır konuşuyoruz. Uygulamaya geçer mi bilmiyorum. Geçerse de yetmez ama evetlik bir durum olacaktır.”

"SOSYAL YARDIMLA TEŞVİK KARIŞTIRILIYOR"

Konuyu değerlendiren Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ise hükümetin nüfus artış teşvikiyle sosyal yardımı birbirine karıştırdığını, eğer nüfus artışı amacıyla teşvik müessesi hayata geçirilecekse 3. Çocuğa esaslı bir teşvik ödemesi yapılması gerektiğini vurguladı.
 
Prof Gürsel; teşvik ne kadar olmalı bunun hesaplarının iyi yapılması gerektiğini, insanların bahsedilen düşük bedellerle çocuk yapmaya teşvik edilebileceğini fakat bunun başka ciddi sorunlar yaratabileceğini belirtti.
 
Prof. Seyfettin Gürsel; teşviki istihdam açısından şöyle değerlendirdi: “Kadın nüfusumuzu yeterince çalıştırmayı beceremedik. Nüfus yaşlanmasından, azalmasından bahsedersek bizde durum Almanya ve Japonya’dan çok farklı olur ünkü bizim toplumun dinamikleri ve istihdam profili bu ülkelerden çok farklı. Biz konuşulan 80-100 Liralık yardımlar yerine şunlar üzerinde çalışırsak sorunu çözebiliriz: Kadınları iş yaşamına nasıl sokarız, Emek verim artışını nasıl hızlandırırız, Kaynakları nasıl etkin kullanırız”
 
Prof. Dr. Gürsel; yaptığı projeksiyona göre 2030 yılında bir iş göçü politikasının da devreye girmesi gerektiğini belirtti. Gürsel; “Avrupa Birliği’ne “nüfusunuz azalıyor, Türkiye’yi birliğe alın genç ve kalabalık nüfustan ve iş gücünden faydalanın” diyoruz ama bizim oraya verecek kalifiye elemanımız yok. 2030 larda kalifiye kalifiye elemana ihtiyacımız olacak hatta şimdi bile var. Türkiye’nin nüfusu 2040 larda 90 milyon üzerinde stabilize olacak. Planların buna göre yapılması gerek.” dedi.
 
Prof. Gürsel sözlerini şöyle bitirdi: “Bahsedilen yardımlarla nüfus dinamikleri değiştirilemez. Düşük gelirlilerin doğum oranlarını değiştirirsin belki ama sonrasında çıkacak sorunları çözemezsin. Bahsettiğim üç konu üzerinde durulursa nüfus kalkınma sorunları çözülebilir: Kadın istihdamı, verim artışı, göç politikası.”

KADIN KOLLARI NE DEMİŞTİ

Çocuk teşvikinin dayandırıldığı AKP Kadın Kolları Çalıştay Raporuna göre;
Devletin bakım hizmetlerine ilişkin olarak yapacağı sübvansiyon, çocuk bakımı için yapılan harcama ile kadının ekonomiye katkısının bir arada değerlendirilmesiyle belirlenmeli. Ailenin bakım hizmetlerine yapacağı katkı payı gelir durumuna göre belirlenmeli.

Çocuk bakımı eşler arasında eşit paylaşılmalı, babalar da ebeveyn izni kullanmalı. Ücretsiz ebeveyn izni yerine ilk bir yıl ücretli, ikinci yıl yüzde 50 ücretli ve üçüncü yıl yüzde 30 ücretli ebeveyn izni verilmeli.

Kadının sorumluluk alanında olduğu düşünülen bakım hizmetlerinin sübvanse edilmesi İşsizlik Fonu’ndan %1’lik bir aktarım yapılarak Aile Destek Sigortası aracılığıyla gerçekleştirilmeli.

150’den fazla çalışanı olan işyerlerine kreş açma zorunluluğu getirilmeli. Belediyeler kreş açmalı. Çocuk bakım hizmetleri Merkezi Yönetim+Yerel Yönetim+İşveren+Aile işbirlikleri ile yürütülmeli. Düzenli kamu finansmanı ile çocuk bakım hizmetlerinin erişilebilirliği ve kalitesi güvence altına alınmalı. Odalar ve Borsalar Birliği, Organize Sanayi Bölgeleri, yerel yönetim ve işsizlik fonu kaynak aktarımı yapmalı.

Kamunun desteği ile kademeli çocuk bakım teşviki sistemi uygulanmalı. Sadece çocuk bakımında kullanılmak üzere annelere her ay 300 liranın yükleneceği ticketlar kreşlerde tamamen kayıt altına alınmalı.

AVRUPA’DA ÇOCUK TEŞVİKİ NE DURUMDA

İngiltere: İlk çocuk için 84 sterlin, diğer çocuklar için 55 sterlin veriliyor. Eğitimine devam eden çocuklar 19 yaşına kadar bu yardımdan faydalanıyor. Şu anki rakamlara göre üç çocuk yapan İngiliz bir aile yıllık 7 bin lira civarında devlet desteği alıyor.

Fransa: Eğitim ve konut yardımına kadar pek çok alanda destek var. Tek çocuk için 320 Avro, iki çocuk için 430 Avro, 3 çocuk için de 540 Avro yardım veriliyor. Yardımlar üniversiteyi bitirene kadar sürüyor. Doğum yapan kadın 16 hafta ücretli izin yapıyor.

İspanya: Kadınlara 2500 Avro doğum yardımı veriliyor.

İsveç: Çocuk başına ayda 106 Avro veriliyor. Dördüncü çocuk için de 190 Avro ödeniyor. Doğum yapan anneye 15 ay ücretli izin veriliyor.

Rusya: Çocuk yapılmasını teşvik amacıyla her doğum için 9 bin dolar veriliyor, çocukların bakımı için de para yardımı yapılıyor.

ZİHNİYET

Kadın Kolları raporunda en çok tekrarlanan husus, eğitim ve istihdam politikalarında yapılan tüm düzenlemelere rağmen zihniyet değişimi olmadığı sürece tüm gayretlerin boşa gideceği oldu.