Fransa Cumhurbaşkanı, "Türkiye’yle Suriye konusunda bir müzakere yapılabilir. Çünkü sığınmacılar konusunda en çok gayreti Türkiye gösterdi" dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Strazburg'da düzenlenen sonbahar oturumunda kürsüye çıkan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye krizinde Rusya'yı sert şekilde eleştirdi ve Türkiye'yi övdü.

Paris yönetiminin Moskova ile Suriye konusunda tam bir görüş ayrılığı içinde olduğunu belirten Hollande, "Rusya'nın BM Güvenlik Konseyine Fransa'nın sunduğu tasarıya yönelik vetosu Halep'te bombardımanların durmasını ve ateşkes ilan edilmesini engelledi. Olayların asıl kurbanı bombalar altında hayatını kaybeden sivil halk oldu. O yüzden bu konuda Rusya’yla diyaloğa geçmek gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Suriye konusunda Türkiye ile de diyaloğa geçmenin önemli olduğuna işaret eden Hollande, "Türkiye’yle Suriye konusunda bir müzakere yapılabilir. Çünkü sığınmacılar konusunda en çok gayreti Türkiye gösterdi. Çünkü Türkiye Suriye’de çözümün sağlanması konusunda taraf ülkelerden biridir. Türkiye, 15 Temmuz gecesi bir darbe ile karşı karşıya geldi. Ülkede olağanüstü ilan edilmesine karşın hukuk devletinin gereği yerine getirilmelidir" diye konuştu.

Fransa'nın Calais kentindeki sığınmacı sorununa da değinen Hollande, şehirdeki 7 bin kişilik kampta mültecilerin kötü koşullarda yaşadıklarını dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, "Kötü koşullardan dolayı hükümet olarak bu kampı dağıtma kararı  aldık. Bu insani yardım operasyonuyla sığınmacılar barınma merkezlerinde karşılanacak" dedi.