Dünyanın çok kritik bir dönemden geçtiğini söyleyen Enerji Bakanı Albayrak, “Her kriz kendi içinde bir fırsat doğurur” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dünyanın çok ama çok kritik bir dönemden geçtiğini belirtti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde bu yıl 6'ncısı düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum kapsamında düzenlenen panelde konuşan Albayrak, Türkiye'de girişimcilik yapmak için uygun ortam olup olmadığı yönündeki soru üzerine, bugün için bakıldığında dünyanın çok kritik bir dönemden geçtiğini, çok büyük krizlerin içinde olduğunu ve daha büyüklere gebe bir süreçten geçtiğini ifade etti. Albayrak, 'Kriz eşittir fırsat' felsefesinden meseleye baktığımızda, her kriz kendi içinde birçok fırsatı doğurur. Girişimcilik ruhu ve uygulaması eğer fırsatları değerlendirmek, oluşan alanları doğru şekilde kullanmak ve netice almaksa, aslında bugün çok doğru bir dönemden geçiyoruz" diye konuştu.100 YILIN KRİTİK NESLİ

Girişimci adaylarına yönelik tavsiyelerini paylaşan Albayrak, herkesin kendisıne özgü bir hikâyesinin olduğunu ama işin sırrının özgünlükten geçtiğinin altını çizdi. Hiçbir taklitin aslını yaşatamayacağını vurgulayan Albayrak, alın terine akıl terini de ekleyerek fikirlerin ortaya konması gerektiğini söyledi. Dünyadaki ticaretin, pazarın, ekosistemin ve düşünce yapısının değiştiğini, her geçen gün daha büyük açılımların ortaya çıkacağını kaydeden Albayrak, şu anki girişimci neslin son 100 yılın en kritik nesli olduğunu söyledi. Albayrak, 100 yıllık yeni bir kırılmanın tam eşiğindeyken müthiş fırsatlara gebe bir ekosistemle karşı karşıya olduklarını, bunu iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.