Dünya Helal Zirvesi’ne katılan Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Müslüman ülkelerin dünya ticaretinden yüzde 25 pay aldığını ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Aqa da, “Helal gıda ihracatında İsviçre ilk sırada yer alıyor” dedi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) işbirliğinde ve Turkuvaz Medya'nın ana medya sponsorluğunda, hayata geçirilen Dünya Helal Zirvesi'nin ikinci günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün katılımıyla gerçekleşti. Zirvede konuşan Bakan Özlü, İslam coğrafyasının zor günlerden geçtiğini belirterek, "Bugün birleşmeye her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardayız. Zirve bu bağlamda birleştirici etkisiyle büyük önem taşıyor" dedi. Dünya nüfusunun yüzde 25'e yakını Müslüman ülkelerin oluşturduğunu vurgulayan Özlü, ancak bunların dünya ticaretinden sadece yüzde 10 pay aldığını söyledi. Özlü, "Bu, kabul edilebilir bir durum değildir. Bu tabloyu değiştirmek hepimizin görevidir" diye konuştu. Üreticilerin İslam ülkelerindeki pazarlara girebilmeleri açısından helal belgelendirme faaliyetlerinin önemli bir zemin oluşturacağını belirten Özlü, zirvenin, helal belgelendirme konusunda yeni, somut ve olumlu adımların atılmasına katkı sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

İSVİÇRE İLK SIRADA YER ALIYOR

Dünya helal pazarının çok hızlı büyüdüğünü belirten İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Sayed Aqa da 3 trilyon dolar olan dünya helal pazarının 2019'da 3.4 trilyona ulaşacağını söyledi. Aqa, "Bugün dünyada en çok helal gıda ihraç eden ülkeleri arasında İsviçre ilk sırada yer alıyor. Bunu Hollanda, Fransa gibi Müslüman olmayan ülkeler takip ediyor. Onlar bu pazardaki fırsatları görüyor" diye konuştu. Müslüman ülkelerinin bu alanda daha aktif davranması gerektiğinin altını çizen Aqa, helal gıda endüstrisinin gelişmesi için finansal destek verdiklerini belirterek, özellikle bu alanda ticaretin gelişmesi için çalıştıklarını söyledi.

HELAL TURİZM MEVSİMSEL DEĞİL

Zirvenin öğleden sonraki oturumunda Helal Turizm Konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan Arap Turizm Teşkilatı Birliği Genel Sekreteri Dr. Sawsan Khries, helal turizmin mevsimsel olmadığını belirterek, bu durumun turizmi tüm yıla yaymayı hedefleyen sektör oyuncuları açısından da büyük önem teşkil ettiğini söyledi. Endonezya Turizm Bakanlığı Helal Turizm Geliştirme Ekibi Başkanı Riyanta Sofyan da dünyada turizminin geçen yıl yüzde 4.4 civarında büyüdüğünü, Müslüman turist sayısının yüzde 6.3 arttığını söyledi. İspanya Helal Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Direktörü Barbara Ruiz-Bejarano ise helal turizmde tanıtım faaliyetlerinin artırılması gerektiğini vurguladı.

İSLAMİ YAŞAM VE TEKSTİL ELE ALINDI

Zirve kapsamında Pakistan HARC Başkan Yardımcısı Afaq Shamsi, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Karayel'in aralarında bulunduğu ve akademisyenlerin de konuşmacı olarak yer aldığı İslami Yaşam ve Tekstil Konferansı etkinliği altında 'İnsan ve helal', 'Helal ve sağlıklı üretim', 'Helal gıda ve katkı maddeleri' başlıklı oturumlar düzenlendi.

FİNANSTA POTANSİYEL BÜYÜK

Zirve kapsamında düzenlenen "İslami Finans Penceresinden Ekonomik Krizler" başlıklı panelde konuşan İslam Hukuku, İslami Bankacılık ve Finans Danışmanı Smolo, İslami finans fikrini Müslümanlara pazarlamanın gayrimüslimlere pazarlamaktan zor olduğunu söyledi. İslami finansın büyüklüğünün 2 trilyon dolar olduğunu aktaran Smolo, "Bu oran küresel mali sistemin yüzde 1'i kadar. İslami finans henüz Müslüman nüfusun yüzde 80'ine hizmet etmiyor. Burada büyük bir potansiyeli var" diye konuştu. Birleşik Fon Bankası A.Ş. Genel Müdürü Ömer Kalav ise Türkiye'deki faizsiz bankacılık uygulamalarının çok köklü olmadığını söyledi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Saraç da İslami finansı anlamak için daha geniş bir çerçeveye ihtiyaç olduğunu, bunun da 'helal' olduğunu kaydetti. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, 2008 krizi sonrası Vatikan'ın bile İslami finansın model olarak araştırılması ve kullanılmasını tavsiye ettiğini belirtti.

AKTİF OLMALIYIZ

İstanbul Valisi Vasip Şahin de dünyada helal tüketimin ve helal üretimin İslam coğrafyası dışında daha fazla öne çıktığını belirterek, "Bizler 3 trilyon dolarlık bu pazarda daha fazla yer almak zorundayız. Çünkü ihtiyacı biz biliyoruz ve onu tüketen de biziz. Bu konuda çok daha atik ve aksiyonel olmalıyız" dedi.