12 Mart Cumartesi günü PKK ve HDP liderlerinin eş zamanlı olarak Kandil ve İstanbul’dan yaptığı “hesap sormanın günü geliyor” çağrısının ardından Türkiye yine hain bir terör saldırısının hedefi oldu. 34 vatandaşımız yaşamını yitirdi. En az 125 kişi ise yaralandı.
 
Yatırımyeri tarafından derlenen habere göre, Demirtaş'ın CHP'li vekillerle cumartesi günü İstanbul'dan yaptığı hain çağrı ile aynı saatlerde Kandil'de PKK çatısı altında 10 eli kanlı terör örgütü de birleşme kararı aldığını duyurmuş Türkiye'ye karşı terör saldırıları düzenleyeceğini açıklamıştı.
 
"GÜMBÜR GÜMBÜR" İHANET
 
Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir etkinlikte konuşan HDP Eş Başkanı Demirtaş, "gümbür gümdür geliyor hesap sormanın günü geliyor" demişti. HDP'li vekiller Pervin Buldan ve Hüda Kaya, CHP'li milletvekilleri Hilmi Yarayıcı, Ali Haydar Hakverdi'nin de dinleyiciler arasında olduğu konuşmasında Demirtaş, "CHP de var biliyorum. Eğer bugün el ele veremeyeceksek, omuz omuza vermekten söz ediyorum bunu yapmak lazım. Gümbür gümdür geliyor hesap sormanın günü geliyor" diyerek ihanet dolu açıklamalarını sürdürmüştü.
 
HDP-KANDİL EL ELE
 
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'un bu ihanet dolu açıklamalarıyla aynı saatlerlde MLKP, PKK, TKP/ML, DKP, MKP, TKEP/L, TİKB, THKP-C/MLSPB ve Devrimci Karargah terör örgütleri de Kandil'de yaptıkları bir toplantı ile Türkiye'ye karşı birleşme kararı aldıklarını açıkladı.
 
Kandil'de konuşan PKK'nın eli kanlı liderlerinden Duran Kalkan da tıpkı Demirtaş gibi "birleşme" çağrısında bulunarak Türkiye'ye yönelik saldırı tehditleri savurmuştu.
 
EŞ ZAMANLI TALİMAT
 
Kandil ve HDP arasındaki eş zamanlı çağrıların arından ise bugün Türkiye 3 hafta içinde ikinci kez korkak terörün hedefi haline geldi. Kızılay'da otobüs durağında bekleyen masum vatandaşlarımıza yönelik seyir halindeki patlayıcı yüklü bir araçla terör saldırısı gerçekleştirildi.
 
TERÖRLE MÜCADELE SÜRECEK
 
Saldırı hakkında konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Bu tür saldırılar milletin azim ve kararlılığını hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaktır" ifadelerini kullandı. Bakan Ala, "Ülkemizin birliği ve bütünlüğü için yaptığımız, yürüttüğümüz terörle mücadele sekteye uğramayacaktır, kararlılıkla sürdürülecektir ve Türkiye bu sorunun da üstesinden gelecektir" dedi.
 
GÜVENLİK GÜÇLERİ UYARDI
Güvenlik güçleri, Kandil'den açıklama yapan terörist başlarının ve adı geçen terör örgütlerinin, başta metropoller olmak üzere Türkiye'nin batı illerinde provokatif saldırılar planladığını duyurmuştu.
 
PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Kobani'yi DAEŞ'ten geri almasını müteakip "Devrimci Dayanışma" çerçevesinde işbirliği kararı alan PKK-PYD ve sol terör örgütlerinin martta harekete geçeceği öne sürülmüştü. 'Kesintisiz direniş' sloganı ile başlayacak döneme bölücü terör örgütü PKK başta Güneydoğu il ve ilçelerinde birçok yerleşim birimini kapsayan saldırılarla katılacağı belirtilmişti.
 
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da son açıklamaları, HDP-Kandil arasındaki eşgüdümü açıkça gözler önüne serdi.