Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan faaliyet, güven ve beklenti endeksi, hazır beton sektörünün geleceğe umutla baktığını gösterdi.

Türkiye Hazır Beton Birliği açıklamasına göre, Birlik, Türkiye'de ilk kez düzenlediği anketle faaliyet, güven ve beklenti endeksi hazırladı. Faaliyet ve güven endeksinde küçük düşüşler yaşanmasına rağmen beklenti endeksinin yüksek sonuçları, hazır beton sektörünün geleceğe umutla baktığını kanıtladı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleri ile başlayan konut kredilerindeki düşüşün inşaat sektöründe yeni bir heyecan yarattığı belirtilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapmakta olduğu çalışmalarla birlikte inşaat sektöründe gelecek aylarda ciddi bir hareketlilik beklendiği ifade edildi.

Türkiye'deki hazır beton sektörünün 800'den fazla girişimin faaliyet gösterdiği, 12 milyar lirayı bulan cirosu, 38 bini aşan istihdamı ve yıllık 107 milyon metreküpü bulan üretimiyle ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün en temel kolu olduğu aktarılan açıklamada, son 7 yıldır üretimiyle Avrupa'daki ülkeler arasında liderliğini sürdüren Türkiye'nin dünyada ise üçüncü en büyük hazır beton üreticisi konumunda bulunduğu dile getirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Türkiye Hazır Beton Birliği, ilk kez açıklanan hazır beton endeksiyle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koydu. Türkiye genelinde her ay 75 hazır beton üreticisi firma ile gerçekleştirilen anket çalışmasında 3 farklı endeks türetildi:

Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının, geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi edinildi."

-Türk ekonomisine güven tam

Faaliyet Endeksindeki 1,4 puanlık düşüşün hazır beton üretim ve satışlarında yavaşlama yaşandığını gözler önüne serdiği belirtilen açıklamada, Güven Endeksinde de 0,6 puanlık sınırlı gerilemeyle olumsuz anlamda ufak bir hareketlenme yaşandığı ifade edildi.

Açıklamada, tüm bunlara rağmen Beklenti Endeksinin 0,5 puan artışla 100'ün üzerine çıkmasının hazır beton üreticilerinin Türk ekonomisine olan güveninin tam olduğunu ve önümüzdeki üç ayda hazır beton satışlarının ve inşaat sektörünün büyüme trendine gireceğine inandığını ortaya koyduğu kaydedildi.