Data akışı bakımından oldukça sakin bir günü geride bırakıyoruz.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Küresel piyasalarda Almanya Fabrika siparişleri ve Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni dataları öne çıkarken yurt içerisinde TCMB’nin TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru verilerinin açıklandığını belirtelim ve rakamlara geçelim.

Almanya tarafında Nisan ayına ilişkin fabrika siparişleri datasının aylık bazda % -2,0 ile % -0,5 olan beklentilerden olumsuz açıklandığını gözlemledik.

Euro Bölgesinde ise Sentix yatırımcı güveni verisi 9,9 ile 7,0 olan beklentilerden olumlu açıklandı. Yalnız her iki datanın da EUR/USD paritesinde net bir etkide bulunmadığını not edelim.

Yurt içerisinde TCMB’nin yaptığı açıklamaya göre TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Mayıs ayında 99.14 ‘ e gerilerken daha önce 100.81 olarak açıklanan Nisan ayı verisinin 101.76 seviyesine revize edildiğini gözlemledik.

Son olarak Saat 19.30‘da FED başkanı Janet Yellen’ın konuşması olacağını ve piyasanın bu konuşmaya odaklandığını hatırlatalım. Geçtiğimiz hafta ABD’de açıklanan TDI datasının 238 bin ile 2010 yılından bu yana en kötü data olarak açıklanması sonucu piyasalarda yaz aylarında faiz artırım olasılığının bir hayli düştüğünü görmüştük. Buna bağlı olarak ABD doları ve devlet tahvili faizlerinde keskin sayılabilecek gerilemeler yaşanmıştı. Bu noktada Başkan Yellen’in bugünkü konuşmasında kullanacak cümleler arasında piyasa beklentilerine yön verecek sinyaller aranacaktır. Son açıklanan TDI verisinden sonra bu konuşmanın öneminin iki kat arttığını düşünüyoruz. Dikkatle takip edilmelidir.

Yarın ki gelişmelere gelecek olursak

Saat 07.30’da Avustralya merkez bankasının Faiz Oranı kararı ve Kur açıklamalarını takip edeceğiz.

Saat 09.00’da ise Almanya tarafında Nisan ayına ilişkin aylık Sanayi Üretimi datası açıklanacak.

Saat 10.30’de İngiltere tarafında Halifax Konut Fiyat Endeksi datası öne çıkıyor.

Saat 12.00’de ise Euro Bölgesi için 1. Çeyrek Büyüme verilerini takip edeceğiz.

Saat 15.30’da ABD tarafında Tarım dışı üretkenlik ve birim emek maliyetleri dataları öne çıkıyor.

Saat 17.00’de ise Kanada tarafında Ivey PMI datası açıklanacak.

Son olarak saat 23.35’te Amerikan Petrol Enstitüsü haftalık ham petrol stokları datalarını takip etmenizi öneririz.