Güreler Mobilya, önümüzdeki yıl için hedef pazarlar olarak Venezüella ile Güney Amerika’nın geri kalan ülkeleri olarak belirdi.

Kendine özgü tasarımlarıyla ofis mobilyası sektöründeki konumunu güçlendiren Güreler Mobilya, önümüzdeki yıl için hedef pazarlar olarak Venezüella ile Güney Amerika’nın geri kalan ülkeleri olarak belirdi. Ayrıca İzmir Kalkınma Ajansı’ndan aldığı destekle de yeni makine siparişi veren Güreler Mobilya, mevcut üretim tesisin yetersiz kalması nedeniyle yeni fabrika için yer arayışına başladı. Firmalarının 1977'de kurulduğunu hatırlatan Güreler Mobilya Genel Müdürü Metin Güreler, kuruldukları dönemde ev mobilyaları üretimi yaptıklarını, 1985’te ofis mobilyaları üretimine de başladıklarını anlattı. Modüler ofis mobilyasında 42 değişik modelde üretim yapabildiklerini dile getiren Güreler, ofis mobilyası alanında Türkiye’de ilk 10 firma içinde yer aldıklarının altını çizdi. Şu anda İzmir Çamdibi’nde 7 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdikleri bilgisini veren Güreler Mobilya Genel Müdürü Metin Güreler, firma olarak mevcut alanlarının yetersiz geldiğini ve yeni bir fabrika kurmak için yer arayışında olduklarını söyledi. Yeni fabrikayı İzmir’deki organize sanayi bölgelerinde ve 10 bin metrekaresi kapılı toplam 20 bin metrekare alanda kurmayı düşündüklerini açıklayan Güreler, yeni fabrika için 7 ila 8 milyon TL tutarında yatırım yapmayı planladıkları bilgisini verdi. Yatırımlarının araklıksız devam ettiğini belirten Güreler, şu anda İtalya’dan 300 bin TL tutarında ve kapasiteyi yüzde 15 oranında artıracak farklı teknolojiye sahip bir makine sipariş ettiklerini aktardı. İç pazarda Ege Bölgesi’ne hakim olduklarını ve hedeflerinin iç pazarda zayıf oldukları bazı bölgelerde pazar payını artırmak olduğunu söyleyen Güreler, sürekli teknolojiye ve tasarıma yatırım yaparak kendilerini geliştirmeye odaklandıklarını kaydetti.

Hedef pazarlar, Güney Amerika ülkeleri

İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) 2009 yılında desteklediği proje kapsamında teknolojilerini geliştirecek yatırımlar gerçekleştirdiklerini hatırlatan Metin Güreler, o dönemde üretim hatlarındaki en önemli eksiliğin CNC ahşap işleme makinesi olduğunu söyledi. CNC ahşam makinesinin manuel üretimi otomasyona dönüştürdüğünü anlatan Güreler, “Pahalı bir makine olduğu için alamamıştık. Projenin 265 bin TL olan maliyetinin yüzde 50'si İZKA tarafından karşılandı. Proje kapsamında satın aldığımız CNC ahşap işleme makinası ile görsel cazibesi daha yüksek yeni tasarımlar yapma imkanına kavuştuk. İZKA’dan aldığımız destek bir buji vazifesi gördü, akabinde kendi imkanlarımızla bir CNC, bir otomatik panel ebatlama, üç otomatik bantlama makinası satın aldık. İlk makineyi aldığımızda çalışan sayımız 28 iken şu anda 70’ye yükseldi” şeklinde konuştu.

İZKA’nın verdiği desteğin kendilerine bir sıçrama tahtası vazifesi gördüğünü ifade eden Güreler, o tarihlerde hiç ihracatları yokken bu gün, başta Libya, Suudi Arabistan, Kuzey Irak, Ürdün olmak üzere 12 ülkeye ihracat yaptıklarını açıkladı. Güreler, hedef pazarlarının ise Venezüella ile Güney Amerika’nın diğer ülkeleri olduğunu söyledi. Dubai’de resmi bir kurumun ofis mobilyalarını yaptıkları bilgisini veren Güreler, Türkmenistan Gaz Bakanlığı ile Türk Büyükelçiliği’nin ofis mobilyalarını sağladıklarını aktardı. Türkiye’den Mauritius Adası’na ofis mobilyası ihraç eden ilk firma olduklarını da söyleyen Güreler, “İhracatı geliştirmek için 1-5 Eylül tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta MOBİTEX Mobilya Fuarı’na katıldık. 16 Kasım’da da Ege İhracatçı Birliği ile Moskova’da bir fuara katılacağız” diye konuştu.