Borsada işlem gören şirketlerden günün önemli şirket haberlerini Yatırım yeri olarak sizler için derledik.

PETKİM PETROKİMYA / PETKM - Şirket, grup Şirketlerinden STAR Rafineri A.Ş'de dolaylı olarak %7-9 aralığında bir paya sahip olacak şekilde, hakim ortaklığı SOCAR Turkey Enerji A.Ş.'den %12-14 civarında Rafineri Holding A.Ş. payı alınması için yapılan görüşmeler olumlu bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

ARÇELİK / ARCLK - Arçelik’in bağlı ortaklığı Arctic’in Romanya’da yapacağı 2 milyon adet/yıllık kapasiteye sahip çamaşır makinası üretiminin 2018 yılı ilk çeyreğinden itibaren başlaması ve eylül 2019'da yatırım projesinin tümüyle tamamlanması öngörülmektedir. Şirket, proje için 162,5 milyon RON'a kadar nakit teşvik ayrılmıştır.

İŞ YATIRIM ORTAKLIĞI / ISYAT - Şirket, 300.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresinin 2021 yılı sonuna kadar (5 yıl) uzatılmasına karar verdiğini bildirdi.

BURSA ÇIMENTO FABRIKASI A.S. / BUCIM - Bir yatırımcı sahibi olduğu 16.591adet bucim hissesini satmak üzere MKK’ya başvurdu.

Componenta Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş. / COMDOŞirket, ana ortağına finansman sağlamak amacıyla bankalardan kullandığı kredileri ana ortağın taksitleri vadesinde ödeyememesi nedeniyle yapılandırmak durumunda kalması,  ilişkili taraflarından olan ticari alacaklarının bir kısmına karşılık ayırması nedeniyle zarar etmesi ve hâlihazırda vadesinde ödeyemediği tedarikçi borçlarının bulunması hususları dikkate alınarak alacaklarını tahsil etmek ve finansal durumunu güçlendirmek üzere gereken önlemleri alması konusunda uyarılmıştır.

ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. / ORGEŞirket, devam eden işlerinin tutarının (backlog) 13.12.2016 tarihi itibarıyla 81.574.190 TL+KDV büyüklüğünde olduğunu bildirmiştir.