Borsada işlem gören şirketlerden günün önemli şirket haberlerini Yatırım yeri olarak sizler için derledik.

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. / PETKM - İzmir ili Aliağa ilçesindeki 1.177.000 m2'lik arazinin konut, ticaret ve turizm alanları olacak şekilde imar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan dava neticesinde İzmir İdare Mahkemesince iptal edildiği duyurdu.

TURKCELL İLETİŞİM / TCELL – Şirket, Londrada yürütülen tahkim yargılaması sonucunda verilen karar kapsamındaki gelişmelerle ilgili olarak açıklama yaptı. Buna göre Alfa Telekom’un, Çukurova Finance Int. Şirketi nezdindeki %51 oranında Çukurova Telekom hissesini satın alma yükümlülüğünü yerine getirmemiş olması sonucunda Turkcell’in dolaylı pay sahipliğinde bir değişim olmadı.

VAKIFLAR BANKASI / VAKBN – Banka nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 161 gün vadeli 327.000.000- TL nominal değerdeki ve 126 gün vadeli 338.010.000 TL nominal değerdeki VakıfBank bonolarının ihraç edilebilmesi için çalışmalara başlandığını ve söz konusu kıymet ile ilgili talep toplama işleminin gerçekleştirildiğini bildirdi.

TÜRK HAVA YOLLARI / THYAO- Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Sert rekabet ve düşük bütçeli havayolu şirketlerinin ve THY'nin devam eden önemli kapasite artışının, EMEA bölgesi havayolları için faaliyet ortamını zorlaştırdığını açıkladı. (kaynak: Matriks)

ASELSAN / ASELS – Şirket Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile yaptığı sözleşme değişikliği sonucunda ASELSAN'a toplam 64.964.559,-  ABD Doları tutarında ilave sipariş verildiğini bildirdi.  Teslimatların 2019 yılına kadar tamamlanacağını duyurdu.

ANADOLU EFES / AEFES – Şirket, %10 oranında hissesine sahip Tarbes A.Ş.’yi devir alarak birleşmeye karar verdiğini bildirdi. Birleşme ile şirket sermayesinde herhangi bir değişim olmayacağı açıklandı.

SAF GYO / SAFGY – Şirket 27 Aralık 2016 tarihinde Olağanüstü Genel kurul yapacak.

GÜBRE FABRİKALARI / GUBRF – Şirket 2016 yılında 2.976 milyon TL satış geliri, 47 milyon TL faaliyet karı, 83 milyon TL FAVÖK beklediğini açıkladı.

TSKB / TSKB  - İş Bankası, 30.11.2016 tarihinde 1.25 TL fiyattan 250.000 adet TSKB hissesi aldığını bildirdi.

TÜRK TRAKTÖR / TTRAK – Şirket, işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla, 1 yıllık dönem içerisinde yurtiçinde nitelikli yatırımcılara halka arz edilmeksizin sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip toplamda 200 milyon TL nominal değerli tahvil, bono veya benzer nitelikte borçlanma aracı ihraç etmeye karar verdiğini bildirdi. Şirket bu karar için SPK’ya müracaat edecek.

VESTEL ELEKTRONİK / VESTL - Şirket %100 bağlı ortaklığı olan Vestel Ticaret AŞ'nin Toshiba Visual Solutions Corporation ile imzaladığı marka lisans anlaşması ve bu kapsamda Türkiye piyasasında gerçekleştireceği ticari faaliyetleri için 5 yıl süreyle izin verildiğini bildirdi.

BRİSA BRIDGESTONE / BRISA - Şirket toplam 11.7 milyon TL seviyesindeki vergi borcu ve cezasını, yapılandırma kapsamında 2.4 milyon TL ödeyerek kapadığını bildirdi.

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. / PETKM - İzmir ili Aliağa ilçesindeki 1.177.000 m2'lik arazinin konut, ticaret ve turizm alanları olacak şekilde imar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine açılan dava neticesinde İzmir İdare Mahkemesince iptal edildiği duyurdu.

BOSCH FREN SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / BFREN - Şirket vergi cezalarının yeniden yapılandırılması kapsamında vergi affı hükümlerinden faydalanması yoluna gidilmesine karar verdiğini duyurdu. 30.09.2016 mali tablolarında 3.393.607 TL ayrılan karşılık tutarı için vergi affından faydalanacağını bildirdi.

BOSCH FREN SİSTEMLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / BFREN - Şirket, yeni teşvik belgesi için T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduğunu bildirdi.

AYEN ENERJİ A.Ş. / AYEN - Halka arz edilmeksizin borsa dışında nitelikli yatırımcıya satılmak üzere ihraç edilecek 24 ay vadeli ve 3 ayda bir kupon ödemeli, değişken faizli ve vade sonunda anapara ödemeli tahviller için, ihraç edilecek tahvil tutarı 50.000.000TL nominal olarak belirlendiğini duyurdu. Tahvillerin kesin satış ve takas işlemi 01 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

ALKİM KAĞIT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / ALKA - Şirket, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 1.600 Ton 1.Hamur Bobin Kağıdı ihalesi 4.464.700,00 TL bedelli ihaleyi kazandığını bildirdi.

ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. / CEMAS - Bağlı ortaklığı BND Elektrik Üretim A.Ş.'nin ABD Doları bazında sabit fiyat garantisi veren YEK Destekleme Mekanizması'ndan (YEKDEM) faydalanmak üzere 2017 takvim yılında ürettikleri tüm elektriği YEKDEM kapsamında satacağını duyurdu. Üçgen-2 HES ve Üçgen HES hidrolik enerjiye dayalı üretim tesislerine verilen kaynak bazında destek fiyatı olan 7,3 ABD

Doları cent/kwh fiyatından satılacağını bildirdi.

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI A.Ş. / KLNMA - Jeotermal enerji yatırımlarının teşvikine yönelik,Temiz Teknoloji Fonundan sağlanan 39,8 milyon ABD Doları tutarındaki hibe anlaşması ve Jeotermal enerji projelerinin finansmanı amacıyla T.C. Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde Dünya Bankasından sağlanan 100 milyon ABD Doları tutarındaki kredi anlaşması imzaladığını duyurdu.

AKSİGORTA A.Ş. / AKGRT - Şirket vergi cezalarının yeniden yapılandırılması kapsamında toplam 14.080.984,19 TL vergi aslı ve gecikme faizi 30.11.2016 tarihinde ilgili vergi dairesine ödeme yaparak, uyuşmazlığı sona erdirdiğini duyurdu.

ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. / ANELE - Anel isselerinin tamamının, Acredo Technology BV'ye satışı konusunda; Acredo BV tarafından 30/11/2016 tarihi itibariyle yeni bir hisse devir sözleşmesi imzalamaktan vazgeçmiş ve satın alma sürecini sonlandırmaya karar vermiş olduğunu bildirdi.

YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / YUNSA -  2010, 2011, 2012 ve 2013 vergilendirme dönemlerine ilişkin ilave 7.083.888,54 TL kurumlar vergisi aslı ve 19.067.234,81 TL vergi ziyaı cezasına ilişkin toplam 4.010.241,80 TL vergi aslı ve gecikme faizi, ilgili vergi dairesine ödenerek bahse konu uyuşmazlık sona erdirildiğini duyurdu.

GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş. / GUBRF - Şirket 2016 yıl sonu konsolide satış gelirlerini 4.044 milyon TL, faaliyet karını545 milyon TL ana ortaklık FAVÖK tutarını ise 395milyon TL olarak beklediğini KAP'ta duyurdu.

AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. / AKSEN - toplam 232 MW kurulu güce sahip, Hatay Sebenoba Rüzgar Santrali, Manisa Karakurt Rüzgar Santrali, Balıkesir Şamlı Rüzgar Santrali, Ayvacık Rüzgar Santrali, Kapıdağ Rüzgar Santrali ve Belen/Atik Rüzgar Santrali'nin Güriş Şirketler Grubu'na toplam 259.000.000.00 Amerikan Doları'na satışı konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. Satış gerçekleşmesi halinde şirket elde edilecek nakit tahsilatı, ana ortaklığa ait kısa vadeli yükümlülüklerin azaltılmasında kullanıcağını duyurdu.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. / DOHOL - 50.000 Türk Lirası sermayesinde %75 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı Trend Motosiklet Pazarlama A.Ş 'nin, ödenmiş sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle, 50.000 Türk Lirası'ndan 8.000.000 Türk Lirası'na artırılmasına karar verdiğini duyurdu. Nakit sermaye artırımına katılım tutarı 7.950.00TL olacak.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. / DOHOL - Bağlı ortaklığı Glokal Motorlu Araçlar Pazarlama A.Ş.'de, DAF markalı kamyonlara öncelikle İstanbul'da bayilik hizmeti verilmesi ile ilgili "Bayilik Sözleşmesi"nin imzalanmasında DAF Trucks NV ile birlikte son aşamaya gelindiğini ve ilk siparişerin önümüzdeki hafta verileceğini duyurdu.

HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş. / HURGZ - Şirket, "Hürriyet Emlak Şubesi" Hizmet İşletmesi'nin, "İştirak Modeli ile Kolaylaştırılmış Usulde Kısmi Bölünme İşlemi" kapsamında Glokal Dijital Hizmetler Pazarlama ve Ticaret A.Ş.'ye devredilmesi konusunda SPK'ya başvurusunu ilettiğini duyurdu.