Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği olan TSPAKB'nin Başkanı Attila Köksal, foreks piyasasına kurumsal yabancı yatırımcıların gelmediğini söyledi.
 
TSPAKB Başkanı Atilla Köksal piyasalara ilişkin açıklamalarda bulundu. 
 
Köksal, yatırımcılara kaldıraç kullanarak sürekli para kazanmanın mümkün olmadığını, al-sat yaparak para kazanılamayacağını söyledi. En usta portföy yöneticilerinin bile piyasayı yenemeyeceğini söyleyen Köksal, kimsenin piyasayı yeneceğini düşünmemesi gerektiğini belirtti.
 
Yatırımcılara tasarruf yapmayı hedeflediklerini kaydeden Köksal, yatırımcılara daha sonrasında riski yayarak uzun vadeli yatırıma yönlendirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.
 
Foreks piyasasına da değinen Köksal, vergi düzenlemesinin yapılmadığı için piyasanın dış bacağının eksik kaldığını söyledi.
 
Foreks piyasasında 37 kurumun tüm enerjisini yurtiçindeki vatandaşa yönlendirdiğini ve bu yüzden kurumsal yatırımcılara hizmet veren bir sektör olamadığını söyledi.
 
Foreks piyasasında agresif pazarlama yapıldığını belirten Köksal, reklam ve promosyonların önce kendilerine geldiğini, uygun bulduklarını onayladıklarını aşırı olduğunu düşündüklerini ise reddettiklerini söyledi. Yanıltıcı reklamların önüne geçtiklerini kaydeden Köksal, aracı kurumun yatırımcıyı suiistimal ettiği anda Aracı Kurumlar Birliği’ne şikayet edilmesi gerektiğini söyledi.